Analiza i ocena zeznań świadków

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
zeznania, psychologia sądowa
Ola

Książka zawiera charakterystykę teoretycznych założeń oraz możliwości praktycznego wykorzystania trzech metod psychologicznej analizy zeznań świadków: Statement Validity Assessment, Reality Monitoring i Multivariable Adults' Statements Assessment Model. Autor wyjaśnia, która z nich pozwala na najbardziej niezawodną diagnozę, a także jaki jest stopień obciążenia błędami wyników analizy przy ich użyciu. Wskazuje też, które kryteria treściowe zaproponowane przez psychologów, prawników i logików mają najwyższą przydatność diagnostyczną. Szczególną uwagę poświęca różnicom między zeznaniami wiarygodnymi i świadomie fałszowanymi oraz między relacjami aktywnych uczestników zdarzenia, biernych obserwatorów i osób zmyślających odpowiedzi.
W książce zaprezentowano innowacyjne, oparte na algorytmach decyzyjnych, podejście do psychologicznej analizy treści zeznań świadków, które pozwala na znaczącą poprawę trafności ocen. Rozważania dotyczące psychologicznych metod analizy i oceny zeznań uzupełnia omówienie prawniczego i lingwistycznego podejścia do tego zagadnienia. Książka jest źródłem cennych, sprawdzonych empirycznie i użytecznych wskazówek – przydatnych zarówno w praktyce prawniczej, jak i psychologicznej.

źródło opisu: http://www.gwp.pl/14840,analiza-i-ocena-zeznan-swiadkow.html

źródło okładki: http://www.gwp.pl/14840,analiza-i-ocena-zeznan-swiadkow.html

Mateusz | 2018-09-26
Przeczytana: 12 listopada 2018

Praktyczna.

Northman | 2018-02-04
Przeczytana: 01 lutego 2018

Bardzo ciekawa psychologiczno-prawnicza pozycja.

Jakiekolwiek rozpatrywanie zagadnień zamieszczonych w tej książce jest tematem tak szerokim, że nie dziwi wcale ilość publikacji, jakie się na ten temat ukazały. Aspekt psychologiczny zeznań, analiza ich prawdziwości, fałszu... temat arcyciekawy ;) Ale i wcale niełatwy do rozgryzienia, o czym można przekonać się choćby na podstawie tej książki.

Ludzki umysł potrafi wiele. Z książki Pana Wojciechowskiego wniosek najważniejszy można wysnuć taki, że umysł człowieka potrafi jednakowo dobrze mówić prawdę, jak kłamać. Sztuka i cały szkopuł w tym, żeby dociec co jest prawdą, a co nie ;) Wojciechowski szalenie fachowo i skrupulatnie przedstawia na kolejnych stronach metodologię problemu, założenia teoretyczne, przechodząc stopniowo do sedna książki, którym są trzy najbardziej znane metody psychologicznej analizy zeznań świadków. Ciekawe... Naprawdę bardzo ciekawe. Ciekawe tym bardziej, że autor idzie też krok dalej, dokonując oceny metod...