Polska egzotyczna: część 2

Wydawnictwo: Rewasz
przewodniki turystyczne
Fred

Wydanie 4 ilustrowanego przewodnika. Autor zaprasza na niekonwencjonalną wędrówkę wzdłuż wschodniego kordonu granicznego, od Drohiczyna nad Bugiem do Medyki koło Przemyśla. Jest to wyprawa w barwny i naprawdę nieco egzotyczny świat pogranicza, w którym ocalały jeszcze relikty naszych dawnych Kresów. Trasa wiedzie bowiem wzdłuż historycznego pogranicza etnicznego, gdzie w średniowieczu...

Wydanie 4 ilustrowanego przewodnika.

Autor zaprasza na niekonwencjonalną wędrówkę wzdłuż wschodniego kordonu granicznego, od Drohiczyna nad Bugiem do Medyki koło Przemyśla. Jest to wyprawa w barwny i naprawdę nieco egzotyczny świat pogranicza, w którym ocalały jeszcze relikty naszych dawnych Kresów. Trasa wiedzie bowiem wzdłuż historycznego pogranicza etnicznego, gdzie w średniowieczu posuwające się od wschodu ruskie osadnictwo z Wołynia i Rusi Czerwonej zetknęło się z postępującym od zachodu osadnictwem mazowieckim i małopolskim. Dawne stosunki etniczne i religijne zostały zaburzone przez powojenne wysiedlenia ludności ukraińskiej. Mimo to jednak mamy do czynienia na tych ziemiach z mozaiką różnych wyznań i grup ludności. Elementami tej mozaiki stanowią: prawosławni Białorusini w Drohiczynie i ich barwne święto Jordanu, potomkowie dawnych nadbużańskich unitów - dziś katolicy - i ich sanktuaria w Pratulinie i Kodniu, neounici w Kostomłotach, prawosławny klasztor w Jabłecznej, Ukraińcy-grekokatolicy w Chotyńcu i Ukraińcy-prawosławni w Kalnikowie. Znaleźć też można ślady po innych "egzotycznych" mieszkańców terenów nadbużańskich: Tatarów w Lebiedziewie, niemieckich "olędrów" z Meklemburgii oraz żydów, po których zostały dziś synagogi i stare cmentarze.

Wreszcie przyroda: dolina Bugu - rzeki dzikiej i nieuregulowanej. Rzeka zachowała swój naturalny charakter - kręty bieg z licznymi zakolami, starorzeczami i naturalną, bogatą roślinnością. Uroku rzece i całej trasie wędrówki dodają nadbużańskie wioski, gdzie miejscami zachowała się jeszcze tradycyjna zabudowa drewniana, a obejścia zdobią drewniane płoty i ogródki z malwami.

Wszystko to tworzy typową dla Kresów "egzotyczną" mieszankę etniczno-kulturowo-religijną, o której większość mieszkańców centralnej Polski ma jedynie blade pojęcie.

Pewnym odbiciem owej mieszanki są tytuły rozdziałów przewodnika:
1. Podlasie nadbużańskie
2. Szlakiem męczeństwa unitów
3. Forty, Tatarzy i neounici
13. Brama Przemyska

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: Rewasz

archiwista_cyklista | 2014-04-13

Coś pomiędzy gawędą historyczno- przyrodniczą a przewodnikiem. czyli coś dokładnie dla mnie!

Fantastyczny przewodnik! Mnóstwo ciekawostek historycznych, ciekawych miejsc, dobrych opisów, zdjęć i szkiców które pobudzają wyobraźnię i przybliżają historię zapomnianych zakątków.

Warto wybrać się w podróż właśnie z takim przewodnikiem. Bardzo chętnie do niego sięgam. Wszystko napisane przyjemnym językiem, bogato, szczegółowo. Autor prowadzi nas słowem, czujemy jakby stał obok nas i ciekawie opowiadał:

- o Podlasiu nadbużańskim,
- o szlaku męczeństwa unitów,
- o Tatarach,
- o sanktuarium kodeńskiej Madonny,
- o klasztorze w Jabłecznej,
- o nadbużańskich łęgach i skarpach,
- o Polesiu Wołyńskim,
- o Grzędzie Horodelskiej,
- o Dzikich Polach XX wieku,
- o Wołyniu Zachodnim,
- o Kotlinie Pobuża,
- o Roztoczu Południowym,
- o okolicach zapomnianych cerkwi,
- o Bramie Przemyskiej.

W tekst są wplecione mapki, schematy. szkice zabytków. Z tyłu książki zawarto wygodny skorowidz, można szybko znaleźć daną miejscowość czy np. osobę wg nazwy.

Nawet miejsca dziś już zaniedbane są...