Mizantrop

Okładka książki Mizantrop Molier
Okładka książki Mizantrop
Molier Wydawnictwo: Wolne Lektury Seria: Wolne Lektury utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Wolne Lektury
Le Misanthrope ou l'Atrabilaire amoureux
Wolne Lektury
2012-02-06
2012-02-06
Tadeusz Boy-Żeleński

Świetna satyra, bardzo łatwo jest mi się utożsamić z tytułowym mizantropem. Dialogi jak zwykle genialnie napisane, choć fabuła bardziej niż w innych komediach jest tu zagmatwana.

genialna komedia!

genialna komedia!

"Mizantrop" to tytuł dosyć przewrotny. Jednak, jak najbardziej trafny dla tego dramatu. Co za dużo, to nie zdrowo. Nie tylko w przypadku konsumpcji. Zbytnie nacechowanie w pozytywne przymioty i cnoty nie jest do końca dobre w tym nieidealnym świecie. Trzeba też pozostać człowiekiem.

Niby lat mijają, ale ludzie nawet po ponad trzystu latach nie zmieniają się wcale. Molier - genialny psycholog - widzi ich zachowania doskonale. Punktuje hipokryzję, przesadny, niszczący nonkonformizm oraz plotkarstwo. Dostrzega zalotność kobiet, męską o nie rywalizację pozbawioną często rozumu. Ale właśnie. Czy miłość to nie rodzaj swoistej choroby psychicznej?

Świetny popis komediopisarski Moliera. Gołym okiem widać warsztat tego wielkiego twórcy, a także wspaniałą pracę tłumacza - Boya-Żeleńskiego. Stanowi ciekawy kontrast do romantycznych smętów, które muszę teraz czytać w szkole XD.

OK, z chęcią pójdę do teatru obejrzeć "Mizantropa".

OK, z chęcią pójdę do teatru obejrzeć "Mizantropa".

Czytałem, że właśnie ta sztuka to opus magnum Moliera. Powiem szczerze, że mam dość mieszane uczucia po lekturze. Może nie dorosłem do tej sztuki, może nigdy nie dorosnę, może jestem zbyt prostolinijny.

Akcja w dramacie jest skupiona na postaci Alcesta - alter-ego autora, który, również tak jak on, uwikłany był w życie wyższych sfer na dworze króla francuskiego. Nie jest on mizantropem, jak tytuł wskazuję, lecz weredykiem, osobą, która zawsze mówi prawdę.

Wśród wszystkich postaci w utworze wzbudza on jedyny sympatię. Mimo swoich wad jest on jedyną postacią, która w tym rozpadającym się świecie wyższych sfer ma “solidne fundamenty” charakteru. Jednak ulega on pięknu i dla piękna jest on w stanie nagiąć swoje własne ja, co kończy się dla niego fatalnie.

To jest odwieczny problem, być sobą, cenić prawdę, czy nie mówić tego co może zaboleć, grać w grę społeczną? Niestety w utworze nie znalazłem odpowiedzi. Ta sugerowaną przez autora do mnie nie przemówiła ....

Trudne słowa:
Rugować - usuwać kogoś z zajmowanego miejsca, wydziedziczać z nieruchomości
Przewrotny - odznaczający się fałszem, obłudą
Spozierać - patrzeć
Koturnowość - przesadna podniosłość i pompatyczność gestów, wypowiedzi
Pludry - spodnie

Zwroty akcji / 9
Bohaterowie / 9
Humor / 9
Oryginalność / 9

Alcest uważa, że zawsze należy być szczerym. Dlatego często krytykuje innych i nie schlebia fałszywie. Jego przyjaciel, Filint, uważa, że ta postawa przysporzy mu wiele nieszczęść.

Słowo mizantrop oznacza człowieka, który nie lubi innych ludzi.

Słowo mizantrop oznacza człowieka, który nie lubi innych ludzi.

Z PUNKTU WIDZENIA SPOŁECZNEGO, ŹLE BY WYGLĄDAŁ ŚWIAT, GDYBY NIE BYŁO NA NIM ZAWSZE SZLACHETNYCH SZALEŃCÓW, WALCZĄCYCH Z NIM I CHCĄCYCH GO NAPRAWIĆ
(wstęp Biblioteki Narodowej)

Sztuka o zawiedzionym na ludziach i w miłości mężczyźnie.

Jak zwykle solidnie opracowany tomik przez BN, z interesującym życiorysem Moliera w przedmowie.

A co do samego utworu. Przyznam, że trochę się rozczarowałem, gdyż jak sam tytuł głosi można było się spodziewać jakiejś rasowej satyry na zdziwaczałych odludków nienawidzących ludzi, a tu zamiast mizantropa to bardziej taki aż nazbyt szlachetny, honorowy bohater, coś jakby połączenie Don Kichota w wydaniu francuskim i mniej zwariowanym oraz mówiącego prawdę, aż do bólu bohatera ibsenowskiego.

Większe wrażenie na mnie zrobiła inna sztuka Moliera („Świętoszek”). Jednak tak czy inaczej do „Mizantropa” będzie trzeba jeszcze kiedyś powrócić, aby jeszcze więcej wynieść z lektury, bo to właśnie obok „Tartuffe’a” chyba najbardziej słynna sztuka sławnego komediopisarza z Francji.

(wstęp Biblioteki Narodowej)

Sztuka o zawiedzionym na ludziach i w miłości mężczyźnie.

A co do samego utworu. Przyznam, że trochę...

Rozbawia do łez.

Rozbawia do łez.