Architektura jest najważniejsza. Rozmowy

Seria: Architektura jest najważniejsza
Wydawnictwo: EMG
Inne
Krzysiek

Architektura jest najważniejsza. Rozmowy to zbiór wywiadów, które Ewa Mańkowska-Grin przeprowadziła z jedenastoma znakomitymi architektami. Kolejność rozmów w książce odpowiada kolejności spotkań, które autorka odbyła od października 2014 roku do połowy 2015 ze Zbigniewem Maćkowem, Piotrem Lewickim i Kazimierzem Łatakiem, Krzysztofem Ingardenem, Piotrem Wróblem, Janem Łasiem, Stanisławem...

Kolejność rozmów w książce odpowiada kolejności spotkań, które autorka odbyła od października 2014 roku do połowy 2015 ze Zbigniewem Maćkowem, Piotrem Lewickim i Kazimierzem Łatakiem, Krzysztofem Ingardenem, Piotrem Wróblem, Janem Łasiem, Stanisławem Niemczykiem, Ewą Kuryłowicz oraz Dariuszem Hermanem, Wojciechem Subalskim i Piotrem Śmierzewskim (HS99).

Punktem wyjścia dla każdej z rozmów oraz motywem w każdej z nich powracającym stały się zarówno rozważania ojca autorki prof. Tomasza Mańkowskiego, jak i próba odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące współczesnego krajobrazu, kondycji zawodu architekta, jego roli kulturotwórczej i społecznej, ekologii w projektowaniu, ciągłości i jakości uprawiania profesji architektonicznej oraz jej przyszłości.

Ewa Mańkowska-Grin, stosując zasadę „ankiety socjologicznej”, stawiając każdemu z rozmówców te same, bardzo ogólne wydawałoby się pytania, zwołała swoiste konsylium, w którym znamienici przedstawiciele współczesnej architektury zostali sprowokowani do postawienia wspólnej, a przecież każdorazowo innej, diagnozy stanu dzisiejszego otoczenia człowieka i swojej za ten stan odpowiedzialności. Poproszono ich o refleksję nad jakością naszego środowiska materialnego i naturalnego, a tym samym nad jakością życia A.D. 2015.

Wraz z rozmówcami, symbolicznie odwiedzając Wrocław i Dolny Śląsk, Kraków i Małopolskę, Podhale, Górny Śląsk, Warszawę, Koszalin, a także antyczną Grecję, Rzym, współczesne Chiny czy Japonię, Mańkowska-Grin kreśli i poszukuje odpowiedzi na podstawowe pytania o krajobraz architektoniczny współczesnej Polski, ramy prawne i organizacyjne, w których muszą się poruszać architekci, pojęcie przestrzeni wspólnej a nawet charakterystyczne cechy osobowości i mentalności Polaków. Tych reprezentujących biznes deweloperski i tych, którzy zdecydowali się zamieszkać w osiedlach zamkniętych, tych, którzy bezmyślnie zamieniają wieś w miasto i wreszcie tych, którzy stawiają jaskrawe domy przy głównych drogach.

Architektura jest najważniejsza. Rozmowy otwiera w wydawnictwie EMG serię poświęconą najróżniejszym zagadnieniom związanym z architekturą. Seria jest dedykowana pamięci zmarłego w 2012 roku prof. Tomasza Mańkowskiego, architekta.

Ewa Mańkowska-Grin – malarka, właścicielka wydawnictwa EMG.

źródło opisu: wydawnictwoemg.pl

źródło okładki: wydawnictwoemg.pl

no_won | 2017-07-17
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Dla mnie osobiście świetna. Po raz kolejny dochodzę do wniosku, że dzięki wywiadom, reportażom z osobami zajmującymi się daną dziedziną można dowiedzieć się dużo więcej na jej temat niż z niejednego podręcznika. Ta książka taka jest.

trzymamtoster | 2017-09-23
Przeczytana: 20 września 2017

Warto przeczytać! Różne odpowiedzi na te same pytania. Nie zgadzam się ze wszystkimi, ale podoba mi się zazwyczaj rozwinięta argumentacja, pozwalająca zrozumieć tok myślenia projektanta. Pytania były zadane architektom, których różni specjalność. Jedni zajmują się np. architekturą drewnianą, inni obiektami sportowymi lub blokami mieszkalnymi. Pochodzą również z różnych części Polski i pobierali praktyki w różnych miejscach. To wszystko sprawia, że zyskujemy o wiele szersze spojrzenie na pewne kwestie.

Ewelka | 2018-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2018

Znani polscy architekci starają się znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego architektura, która towarzyszy człowiekowi przez całe życie jest tak pomijana i niezauważana przez przeciętnego odbiorcę i jak temu zaradzić. Ciekawe rozmowy, wiele trafnych spostrzeżeń. Warto przeczytać.

grzyb-nizinny | 2018-01-25
Justyna | 2017-11-19