Czy straciliśmy zmysły? W poszukiwaniu wrażliwości otwartej na wierze

Wydawnictwo: Salwator
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
religia
Marcin

Nie wszyscy dostrzegli, że z naszymi zmysłami dzieje się coś złego. Także dlatego, że do uświadomienia sobie, że je tracimy, potrzebne są nam... zmysły. „Mamy oczy pełne obrazów, a stajemy się coraz bardziej krótkowzroczni, zewsząd otaczają nas dźwięki, a już niczego nie słyszymy. Zapach rzeczy jest niejasnym wspomnieniem: przyjmujemy substancje sprawiające, że powonienie staje się...

„Mamy oczy pełne obrazów, a stajemy się coraz bardziej krótkowzroczni, zewsząd otaczają nas dźwięki, a już niczego nie słyszymy. Zapach rzeczy jest niejasnym wspomnieniem: przyjmujemy substancje sprawiające, że powonienie staje się bezużyteczne. Dotykamy wszystkiego, ale nas już nic «nie dotyka»”.

W czasach gdy grozi nam znieczulenie ludzkich zmysłów, musimy dążyć do tego, by odkryć na płaszczyznach psychologicznej, filozoficznej i teologicznej to, co w szczególny sposób związane jest z naszym człowieczeństwem.

„Czy utraciliśmy zmysły?” – Amedeo Cencini nie pozostawia nas z tym pytaniem, ale uczy, w jaki sposób należy je ukierunkować i nadać im sens.

Z powodzeniem możemy stawić czoło pokusie urządzeń cyfrowych, kulturze pozorów, wyzwaniom codzienności dopiero wtedy, gdy nasze zmysły i wrażliwość zakorzenią się w inteligencji i dojrzałej uczuciowości. Trzeba o nie dbać w szczególny sposób, aby uszlachetnić życie naszych wspólnot i rodzin.

źródło opisu: własne

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

13bpm | 2019-09-03
Przeczytana: sierpień 2019

Szkoda czasu. Książka mimo, że traktuje o ważnej kwestii - wrażliwości w ujęciu chrześcijańskim to jest trudna, monotonna i nudna. Samych konkretów było kilkanaście stron a cała reszta to profesorskie flaki z olejem ujęte w wysublimowanej ale i abstrakcyjnej terminologii. Małe szanse by trafiły do przeciętnego czytelnika tak by coś u niego "zatrybiło" w wyżej wymienionej materii. Ta książka jest jak przeciętny ksiądz na kazaniu (gdy znasz już Szustaka lub Pawlukiewicza) - słuchasz i czujesz, że implodujesz do środka.