Donne
Tomasz Kwiecień
Ag2S

Swoisty pean stworzony na cześć kobiet – w całej ich niemal nieprawdopodobnej różnorodności – snuty przez jednego z najpopularniejszych pisarzy włoskich. Angelika, Carmen, Helga, Inés, Nora, Ksenia… Kochałem je wszystkie, przez godzinę lub przez całe życie. Niektóre lekko, inne gwałtownie, jeszcze inne tylko sobie wyobrażałem. Bez nich nie byłoby mnie. Kobiety dumne, nieulegające ani groźbom,...

Kobiety dumne, nieulegające ani groźbom, ani pochlebstwom, gotowe wyjść naprzeciw swemu przeznaczeniu. Kobiety tajemnicze, pojawiające się i znikające podczas podróży morskiej. Kobiety łagodne i upojne jak Sycylia. Kobiety skandaliczne, które nie boją się brać tego, co do nich należy, włącznie z wolnością. Po prostu kobiety – postaci z krwi i kości, ale też z literatury i teatru.
To one są bohaterkami tej jedynej w swoim rodzaju książki Andrei Camillerego – mężczyzny, który je spotkał, a może tylko sobie to wyobraził.
Kobiety – książka ulubionego pisarza Włochów – to swego rodzaju miłosna autobiografia ukryta w zbiorze niezapomnianych opowieści. Osobisty, żartobliwy katalog kobiet, które w ciągu wieków mężczyźni raz kochali, a kiedy indziej nienawidzili. Podróż do źródeł uwodzenia, seksu i tej niewiarygodnej, nierozwiązywalnej zagadki, jaką jest świat kobiety.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

książek: 2054
jamczyk | 2017-06-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Spotkane w mieście i na wsi, gwiazdy kina i teatru, bohaterki literackie, postacie historyczne, wymyślone, wyśnione lub realne, Włoszki i cudzoziemki, młode, dojrzałe, wyzwolone lub opięte gorsetem moralności, zawsze fascynujące - kobiety. Zbiór krótkich historii, o kobietach, które pozostały w pamięci autora i miały według niego, wpływ na jego życie. Hołd dla kobiecości oczami mężczyzny.

nulla | 2018-03-15
Przeczytana: 12 marca 2018

Zbiór opowiadań o kobietach. Kobietach, które autor znał, o których od kogoś usłyszał, które zostały uwiecznione w sztuce. Nie ma żadnego klucza w doborze opowiadań, to zbieranina impresji, których jedynym wspólnym mianownikiem jest bohaterka - kobieta.
Niektóre opowiadania są zabawne, niektóre smutne niektóre (zwłaszcza te dotyczące kobiet jako inspiracji dla artystów) - ciekawe. Co do zasady jednak, nieco seksistowskie. Dla mnie pozycja ciekawa głównie dlatego, że daje wgląd w osobowość i życie autora.
Jedna gwiazdka jest za jak zawsze dobry styl i język.

CzarneEspresso | 2016-10-12
Na półkach: Przeczytane, 2016

Na pytanie o czym jest ta książka można odpowiedzieć jednym słowem: o kobietach. Autor zebrał w tej książce całą galerię kobiecych postaci wokół których snuje swoje historyjki. Każda z kobiet w jakiś sposób zostawiła swój ślad w pamięci pisarza i nieważne czy była to bohaterka wiersza, żona średniowiecznego wielmoży, kobieta, którą Camilleri poznał czy też, o której tylko słyszał. Znajdziemy tutaj przeróżne charaktery, które w jakiś sposób zachwyciły lub zainteresowały pisarza. Angelica, Bianca, Carla, Ksenia, Lulla, Zina... Postacie barwne, pełnokrwiste, nietuzinkowe.

Kobiety według Camilleriego to istoty tajemnicze, piękne, niebywale zmysłowe, niekiedy wręcz pierwotne w swej zmysłowości. Widać, że tę książkę pisał facet, z samego sposobu, w jaki pisał o paniach, oraz z rzeczy na które zwracał uwagę, często skupiał się na cielesności, instynkcie. Przy czym odniosłam wrażenie, że kobiety Camilleriego są częścią natury, są nieokiełznane, wolne i zachwycające. Podobały mi się te...

Klaudia Lewandowska | 2015-09-29
Przeczytana: 29 września 2015

To taka książka-kaprys, ale bardzo pozytywna :) Niektóre historie to prawdziwe perełki. Autor stworzył alfabet kobiet, które w jakiś sposób wpłynęły na jego życie - niektóre istnieją tylko w różnych utworach, inne zna z opowieści innych osób, ale część sam poznał i opisał, tak jak zapamiętał.

Mar_tine | 2016-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

Urocze miniaturki poświęcone kobietom, które w jakiś sposób wpłynęły na życie Camileriego. Wśród nich znajdują się zarówno gwiazdy filmowe oglądane w kinie w czasach dzieciństwa, wieloletnie przyjaciółki, przelotne znajomości, albo też osoby, których historie poznał tylko ze słyszenia. Każda z nich jest jednak na swój sposób niezwykła i wspólnie tworzą ciekawy obraz przeszłości pisarza. Można też odkryć ciekawostkę związaną z pierwowzorem jednej z bohaterek serii powieści o Montalbano.

KasiaKo | 2016-01-06

Lepsze i gorsze historyjki. Niestety autor ociera się czasem o ten słynny "męski szowinizm".

Pablo | 2018-09-22
Przeczytana: 21 września 2018