Seria: Biblioteka Christianitas
Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC
chreściajaństwo, katolicyzm
tsantsara

Umiłowanie prawdy staje się faktycznie umiłowaniem chwały osobistej. Medytacja pierwszego zdania, jakie zapisuje Dante, pokazuje nam jego paradoksalność – miłowanie prawdy to pragnienie chwały. Pragnienie pozostawienia czegoś potomnym jest tęsknotą za tą nieśmiertelnością, która nie jest jednak życiem wiecznym. [...] Dante [...] doskonale zdaje sobie sprawę, że porzuca dotychczasowe ścieżki...

Dante [...] doskonale zdaje sobie sprawę, że porzuca dotychczasowe ścieżki rozumowania i przekracza intelektualny Rubikon. Niestety, w praktyce wydaje się, że porzuca prawdę o rzeczywistości dla chwały i staje się jednym z ojców ideologicznej skazy prześladującej nowożytność. [...]

Sens właściwej władzy duchowej zostaje z tej koncepcji wyłączony, wiara bez wsparcia rozumu wydaje się ludziom daleka i nierealna, choćby nawet uznawali jej zasadność. Stąd już tylko krok do jej praktycznego odrzucenia poprzez poddanie się twardym okolicznościom, jakie stwarza budowanie „raju ziemskiego”. (fragment szkicu tytułowego)

źródło opisu: tyniec.com.pl

źródło okładki: tyniec.com.pl

MoznaPrzeczytac | 2016-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2016

„Bękarty Dantego. Szkice o zanikaniu i odradzaniu się widzialnego chrześcijaństwa” to pozycja oscylująca wokół wielu bardzo aktualnych tematów, które Autor ukazuje nam przez pryzmat tradycji i historycznej ewolucji. Mamy do czynienia w przeważającej mierze z rzeczowymi analizami, w których rozkładane są powszechnie stosowane i nierzadko zwyczajnie modne pojęcia na czynniki pierwsze, dowodząc, jak często media upraszczają rzeczywistość i manipulują rzeszami swoich odbiorców.

Pełna recenzja książki na stronie:

Miro | 2015-12-09

Rewelacyjne szkice, diagnozujące współczesne problemy w relacji pomiędzy ortodoksyjnym katolicyzmem a kulturą nowoczesną, polityką, nauką. Niezwykle odkrywcze analizy źródeł współczesnego pojęcia podmiotowości oraz załamania się realizmu jako podstawy dociekań filozoficznych.

Philemonos | 2018-10-27
Hebdomas | 2016-05-31