Całopalny. Protest Ryszarda Siwca

Wydawnictwo: Ośrodek Karta
tsantsara

Publikacja przygotowana przez Ośrodek KARTA, na zlecenie Urzędu Miasta st. Warszawy, w 45. rocznicę dramatycznej śmierci Ryszarda Siwca. 8 września 1968 na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie Ryszard Siwiec dokonał aktu samospalenia w proteście przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego (w tym polskich) w Czechosłowacji. Pomimo że świadkiem tego wydarzenia było 100 tysięcy osób,...

8 września 1968 na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie Ryszard Siwiec dokonał aktu samospalenia w proteście przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego (w tym polskich) w Czechosłowacji. Pomimo że świadkiem tego wydarzenia było 100 tysięcy osób, uczestniczących dożynkach w zorganizowanych przez komunistyczne władze, przeszło ono niezauważone, władze zaś zadbały o to, by informacja o nim nie została rozpowszechniona. Postać Siwca i historia jego dramatycznego gestu stały się szerzej znane dopiero na początku lat 90. za sprawą dokumentalisty Macieja Drygasa – autora filmu (Usłyszcie mój krzyk) i słuchowiska poświęconego Siwcowi.

Publikacja Ośrodka KARTA, oparta w znacznej części na materiałach źródłowych pochodzących z archiwum Macieja Drygasa, przybliża postać Ryszarda Siwca i okoliczności jego dramatycznego protestu oraz przedstawia dzieje walki o upamiętnienie tej postaci – w Peerelu i w III Rzeczpospolitej. Jest to wybór fragmentów tekstów źródłowych (wypowiedzi świadków, rodziny, cytaty z prasy oraz z dokumentów – w tym sporządzonych przez Służbę Bezpieczeństwa), przygotowany w oparciu o metodę montażu historycznego. Dopełnienie tekstu stanowi bogaty wybór ikonografii (zdjęcia historyczne i współczesne oraz dokumenty).

Wybór i opracowanie: Agnieszka Dębska, Bartosz Kaliski

źródło opisu: http://ksiegarnia.karta.org.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.karta.org.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!