Dzieci Diuny

Okładka książki Dzieci Diuny Frank Herbert
Okładka książki Dzieci Diuny
Frank Herbert Wydawnictwo: Rebis Cykl: Kroniki Diuny (tom 3) fantasy, science fiction
Kroniki Diuny (tom 3)
Children of Dune
Rebis
2012-07-18
2012-07-18
Andrzej Jankowski, Marek Marszał

Okładka książki Diuna. Książka do kolorowania Frank Herbert, Tomislav Tomić
Diuna. Książka... Frank Herbert, Tomi...
Okładka książki Diuna. Powieść graficzna. Księga 2. MuadDib Raúl Allén, Kevin J. Anderson, Brian Herbert, Frank Herbert, Patricia Martin
Diuna. Powieść... Raúl Allén, Kevin J...

Okładka książki Łowcy Diuny Kevin J. Anderson, Brian Herbert
Łowcy Diuny Kevin J. Anderson, ...
Okładka książki Piknik na skraju drogi i inne utwory Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Piknik na skra... Arkadij Strugacki, ...

W porównaniu z poprzednimi częściami, dla mnie było tutaj już za dużo filozofii. Sama historia świetna, ale momentami ciężka do czytania.

Swietna książka

Swietna książka

Herbert nieźle odlatuje w końcówce ale to ona właśnie ratuje tą książkę bo pierwsze 3/4 są trudne do przebrnięcia a ciągłe zmiany perspektyw kompletnie nie wprowadzają dynamiki. Uważam też że zmarnowany został pomysł jaki Herbert miał na Alię

Niestety zawiodła. W wielu momentach gubiłam się i na głos w samochodzie mówiłam "Co to za pie*dolenie." Tyle stron, a bardzo niewiele akcji, Leto i Paul cześć w tej części, byli do porzygania nudni. Bardzo szkoda Duncana, bo był chyba jedyną fajną postacią. I o dziwo, bardzo lubiłam Faradna. Herbert powinien skończyć pisać po pierwszej książce.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Początek książki może nie wciągnąć czytelnika od razu, brakowało mu początkowej dynamiki. Jednakże, od połowy fabuła zaczyna nabierać sensu i głębi, a sama końcówka świetnie wyjaśnia wszelkie wątki, zapewniając satysfakcjonujące zakończenie.

Dzieci Diuny balansują na krawędziach, SF, filozofii, psychologii, teologii. Fabuła książki, jak i innych części Diuna opiera się na dialogach. Może dlatego przypomina może czasem tragedię. Teatr. Nie… Chyba szczery jednak bardziej tragedię grecką niż teatr szekspirowski. Herbert wielkim pisarzem był.

To akurat ta część od której bardzo ciężko się oderwać! Polecam!!!

To akurat ta część od której bardzo ciężko się oderwać! Polecam!!!

Odjechana kontynuacja sagi o Arrakis czyli Kroniki Diuny. Powieść wnosi nowe, ekscytujące elementy do już bogatego uniwersum. Książka ta jest świadectwem świetnego warsztatu Herberta, który z niezwykłą umiejętnością łączy głębokie przemyślenia filozoficzne z akcją i przygodą. Dzięki czemu książka ma swoją głębię ale czyta się ją dość lekko.
Opowieść głównie skupia się na dzieciach Paula i Chani czyli bliźniętach Leto i Ghanimie. O tym jak rodzeństwo walczy z przeciwnościami losu, sama opowieść jest pełna dramatyzmu i napięcia, a walka o przetrwanie w brutalnym świecie polityki i władzy jest przedstawiona w sposób, który trzyma czytelnika w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Herbert zręcznie bada tematy takie jak władza, tożsamość i przeznaczenie, religia jednocześnie rozwijając swoje wizjonerskie wizje przyszłości. Dużo jest również samej filozofii i problemu jakie może stworzyć ślepe oddanie swoim przekonaniom, które prowadzą do różnego rodzaju problemów z którymi bohaterowie muszą sobie poradzić. Autor tworzy postacie, które są nie tylko przekonujące, ale także inspirują do refleksji nad ludzką naturą. Jego zdolność do tworzenia złożonych, wielowymiarowych postaci, które są zarówno bohaterami, jak i ofiarami swoich czasów, jest naprawdę godna podziwu.
Podsumowując, "Dzieci Diuny" to wyjątkowa powieść, która zasługuje na miano klasyki literatury science fiction. To dzieło, które nie tylko bawi formą i podjechaniem autora 😁 ale także skłania do myślenia. Gorąco polecam 😊

Opowieść głównie skupia się na...

Ten tom, podobnie jak poprzedni, czytało mi się jakoś wyjątkowo topornie. Tym niemniej pod względem fabularnym był on ciekawszy od "Mesjasza". Zachowania bohaterów, ich reakcje i wypowiedzi, są dla mnie nie do końca jasne, czasami wręcz dziwne, przez co nie mogę do końca odczytać motywacji i dążeń poszczególnych postaci. Rozumiem, że wynika to ze specyfiki planety na jakiej żyją a także ich filozofii i religijności, ale naprawdę trudno się z takimi bohaterami utożsamiać, czy nawet przejąć ich losem i tym co się z nimi dzieje. W tej kwestii przoduje zwłaszcza młody Leto, który podobnie jak ojciec i tak zna już wszystkie możliwe opcje przyszłości. A to co finalnie staje się jego udziałem jakoś wyjątkowo mnie zaskakuje i nie pasuje mi do reszty opowieści. Poza tym mam wrażenie, że 'zanegowana' tu została cała postać Paula z pierwszych dwóch tomów.
Na podziw niezmiennie zasługuje dopracowany i skomplikowany świat stworzony przez autora, zarówno jeśli chodzi o Arrakis, jak i o całe imperium. Trudno mi też (poza pomniejszymi oczywistymi wątkami) przewidywać i domyślać się o czym może być kolejny tom, wobec zakończenia jakie miało miejsce pod koniec tej książki. Podsumowując, na plus jest dla mnie dalsze poznawanie niuansów życia planety, jednak niekoniecznie wciągały mnie dalsze losy rodu Atrydów, może poza Alią.

"Dzieci Diuny" w teorii są kontynuacją poprzednich dwóch książek z cyklu. W praktyce jednak, publikacja ta zaniedbuje lub przeinacza poprzednie wątki, zastępując je zupełnie dziwnymi pomysłami.

Najpierw trochę pozytywów. Oczywiście świat wykreowany przez Herberta i tym razem okazał się zachwycający. Można tylko podziwiać kunszt i kreatywność pisarza w wymyślaniu kolejnych arystokratycznych rodów oraz ich intryg.

W bardzo ciekawy sposób rozwinął się w tomie 3 wątek przemiany ekologicznej Arrakis. Cały "cykl" powstawania przyprawy, życia czerwi i związanej z tym pustynnosci planety to jedna z kluczowych spraw, z którą muszą zmierzyć się w tej części bohaterzy.

Z wyżej wymienionych powodów, jeśli "Dzieci Diuny" byłyby samodzielną książką - z pewnością moja ocena byłaby znacznie wyższa.
Jednak niestety zwie się "tomem 3", więc przez taki pryzmat należy ją postrzegać. Zacznę od wywiązania się z poprzednich historii - mowa tu oczywiście o Paulu Atrydzie oraz jego siostrze. Tutaj spoiler: Paul pod koniec drugiej części odszedł na pustynię. Wszystko wskazywało na to, że umarł. Byłby to spójny i godny tego bohatera koniec historii. Jednak w trzeciej części Paul musiał się pojawić - na chwilę i dosłownie tylko po to, żeby zostać zabitym. Akurat ten wątek Herbert mógł sobie odpuścić. Najwyraźniej brakowało mu także postaci głównego antagonisty, więc z całkiem miłej persony, a mowa tu o siostrze Paula, stworzył potwora. Jak? Bardzo prostym zabiegiem. Wystarczyło "opętanie".

Szkoda także rozwodzić mi się nad zniszczonym potencjałem nowych bohaterów, czyli dzieci Paula, zwłaszcza księcia Leto. Otóż (znów spoiler) chłopiec w pewnym momencie nakłada na siebie skórę "pływających" czerwi? W ten sposób zamienia się w potwora. Bardzo mądre. Podobnie, jak pomysł na kazirodczy związek siostry i brata. Nie martwcie się. Obędzie się bez dzieci. I to mają być nasi protagoniści? Im mamy kibicować?

Głównym problemem "Dzieci Diuny" jest właśnie zbytnie nagromadzenie anty-bohaterów. Czytelnik nie może się postawić po żadnej stronie, gdyż żadna nie reprezentuje dobrych wartości.

Oczywiście "Dzieci Diuny" to i tak pozycja ponadprzeciętną. Tu po prostu bardzo boli zmarnowany potencjał.

• Science Fiction