Fantastic Beasts and Where to Find Them

Wydawnictwo: Bloomsbury Publishing
Harry Potter, Hogwarts Library
angielski
Lolanta

A copy of Fantastic Beasts & Where to Find Them resides in almost every wizarding household in the country. Now Muggles too have the chance to discover where the Quintaped lives, what the Puffskein eats and why it is best not to leave milk out for a Knarl. Proceeds from the sale of this book will go to Comic Relief, which means that the pounds and Galleons you exchange for it will do magic...

Proceeds from the sale of this book will go to Comic Relief, which means that the pounds and Galleons you exchange for it will do magic beyond the powers of any wizard. If you feel that this is insufficient reason to part with your money, I can only hope that passing wizards feel more charitable if they see you being attacked by a Manticore.

- Albus Dumbledore

źródło opisu: http://www.jkrowling.com/

źródło okładki: http://www.jkrowling.com/

denudatio_pulpae | 2017-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2017

Od dziecka bardzo lubię zwierzęta, myślę, że polubiłabym też te fantastyczne. No może poza kilkoma wyjątkami, taka śmierciotula na przykład nie wydaje się być zbyt sympatyczna. Albo mantykora, od razu wiadomo, że nie będzie się chciała zaprzyjaźnić, prawie jak mój Kot u weterynarza ;)

Książka "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" ma wielką wadę - jest za krótka. Dobra, obrazków też mogłoby być więcej :) Ale poza tym to bardzo miły spis dziwnych i magicznych stworzeń. Poza samym opisem gatunkowym zapoznamy się z klasyfikacją Ministerstwa Magii dotyczącą zagrożenia, jakie owe zwierzątka mogą stanowić dla ludzi czy sprawą ochrony tych stworzeń przed mugolami. Ochrona ta zazwyczaj działa sprawnie, ale czasami nie do końca się sprawdza. Na pewno słyszeliście o Nessie, rzekomym potworze zamieszkującym jezioro Loch Ness. Podejrzenia padły na plezjozaura, fokę czy nawet jesiotra, a to zwykła kelpia.

Szkoda, że nie wyciśnięto więcej z tematu. Mnie zadowoliłby podręcznik o objętości...

ChicaDeAyer | 2016-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Miałam spore oczekiwania co do tego tytułu, pewnie nieco rozdmuchane przez to, że obecnie trzeba nieźle się nagimnastykować by nabyć tę książeczkę, a przy okazji także słono przepłacić. Niestety, jestem skłonna zaryzykować twierdzenie, że niektórzy z zapalonych potteromaniaków włożyli większy wysiłek w polowanie na „Fantastyczne zwierzęta” niż autorka w proces twórczy. Gorzkie.

Miałam zupełnie inne wyobrażenie co do tej pozycji – sam pomysł stylizowania książki na podręcznik znany z kart sagi o Małym Czarodzieju wydał mi się strzałem w dziesiątkę, ale jego realizacja pozostawia wiele do życzenia. Gdyby mugolski Internet dotarł do Hogwartu, Harry i spółka więcej informacji na temat niezwykłych stworzeń nabyliby z Wikipedii niźli tego opracowania. Rowling ograniczyła się do krótkich, suchych definicji, zawierających elementarne informacje, więc walor poznawczy tej książki oceniam na mierny. Zarzuty mam także co do kompleksowości i kompletności, zaś sama obszerność nasuwa...

Urmurmina | 2015-05-16

Rewelacyjny dodatek dla każdego fana Harry'ego Pottera! Przedstawia siedemdziesiąt pięć gatunków fantastycznych zwierząt, które Joanne Kathleen Rowling - pod postacią magizoologa Newta Skamandera - przybliża czytelnikom. Przedmowa Albusa Dumbledore'a oraz wytłumaczenie, jak powstał aktualny podział magicznych istot, idealnie objaśnia mugolowi część struktury świata Chłopca, Który Przeżył. Niektóre opisy rodzajów zwierząt były świetne i aż chciałoby się spotkać takie stworzenia, a niektóre przyprawiały o lęk samą świadomością, że mogłyby istnieć. Bardzo mi się także podobał sposób poprowadzenia książki niczym autentycznego podręcznika szkolnego dla czarodziejów - wszystkie przypisy (które także pochwycił polski tłumacz) są tego dobrym potwierdzeniem. Aż chce się chodzić do takiej szkoły i uczyć się takich niesamowitych rzeczy!

MarCyśka | 2016-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2016

Tę książeczkę nabyłam już jakieś 4 lata temu. Miałam szczęście bo kupiłam ją razem z "Quidditch przez wieki" za jedynie 15 złotych razem! Kiedy zauważyłam jakie ceny teraz przysługują jednej z tych książek, aż mnie zamurowało :O
Z racji tego, iż teraz do kin trafia film o Newcie Scamanderze musiałam sobie odświeżyć treść tego podręcznika.
Jest to naprawdę fajny dodatek. Przedmowa Albusa Dumbledore'a i dopiski Harry'ego i jego przyjaciół są świetne :D Jak to z podręcznika na dany temat możemy się z niego wiele dowiedzieć o magicznych stworzeniach. Polecam tą książkę każdemu fanowi magicznego świata Pottera.
"DRACO DORMIENS NUNQUAM TITILLANDUS" ;)

Cóż można najlepszego powiedzieć o Fantastycznych zwierzętach? Najprawdziwsze będzie napisać, że wydanie książki jest bardzo ładne. Cudna okładka i ilustracje. A zawartość to już jak kto lubi. Dla wielkich fanów gratka, ci co nie lubią, raczej nawet po to nie sięgną. A dla mnie osobiście, mimo iż świat Harrego Pottera uwielbiam, przeczytałam, zaliczyłam, a kiedy w atlasie zaczęła się litera „z” odetchnęłam z ulgą.

Kiedyś w dzieciństwie uwielbiałam przeglądać atlasy z różnymi zwierzętami, tutaj forma jest podobna. Magiczne zwierzątka od a do z, z opisem. Duży plus za wstęp, trochę historii świata czarodziejów nigdy nie zaszkodzi. Nie mówię, że reszta nie była interesująca. Były owszem zwierzęta, które mnie zaciekawiły, zwłaszcza kelpia oraz te bardziej groźne. O smokach było dużo, szkoda, że nudno. Część zwierząt była mi znana z Harrego, innych fantasy czy też gry HoMM, ale jednak wiele było nowości. Tu i ówdzie powieka mi się przymknęła, gdzieniegdzie następowało przebudzenie...

Eleckra | 2018-02-27
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 27 lutego 2018

"Fantastyczne zwierzęta..." to dodatek do serii o Harrym Potterze, wydany w celu wsparcia organizacji charytatywnych Lumos i Comic Relief.

Nie sądzę żeby Autorka poświęciła mu wiele czasu. Króciutka, pięknie wydana książeczka zawierająca opisy magicznych stworzeń, które możemy spotkać na kartach "Harrego Pottera". Przyjemne czytadełko o którym wiele nie można powiedzieć. Wypełnione angielskim humorem (nie lubię!), jak to Rowling ma w zwyczaju. Dla fanów serii miły dodatek, dla innych utwór bezwartościowy. Mi osobiście najbardziej podobał się wstęp- podczas czytania go poczułam charakterystyczną atmosferę przygód młodego czarodzieja. W końcu to podobno jego szkolny podręcznik!

Czyta się szybko i miło, nie obraziłabym się gdyby było dłuższe. Fanom serii polecam.

annaroza | 2017-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Jeden z podręczników dla uczniów Hogwartu.
Jeśli jesteś czarodziejem prawdopodobnie posiadasz w domu stare wydanie, a nowe zakupisz gdy tylko twój potomek dostanie list sowią pocztą. Chociaż możliwe, że po Brexicie dostęp do szkoły dla magicznej społeczności spoza Wielkiej Brytanii ponownie może zostać znacznie utrudniony. Ale mimo to warto ją posiadać, gdyż może stanowić znakomitą lekturę uzupełniającą.
Jeśli jesteś mugolem, książka może być doskonałym leksykonem i przewodnikiem. Zawsze będziesz mógł sprawdzić z jakie magiczne stworzenie miałeś okazję spotkać. O ile uda ci się przeżyć spotkanie i oczywiście uniknąć amnezjatorów i zaklęć modyfikujących pamięć. Ja na przykład mam wrażenie, że mój dom jest pod stałą obserwacją dyżurnego maga. I mój mąż nigdy nie widzi tej ogromnej akromantuli, która wypełzła spod szafy i usiłowała mnie zaatakować, a tylko małego i (ponoć) niegroźnego pajączka.

mclena | 2016-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2016

Króciutki fajny dodatek do serii Harrego Pottera, którego autor Newt Skamander przedstawia po kolei co cechuje "bestię", jak jej definicja zmieniała się na przestrzeni lat, jak Ministerstwo Magii i Czarodziejstwa radziło sobie z ukrywaniem owych fantastycznych stworzeń przed mugolami oraz wszystkie 75 stworzeń wraz z opisem i ewentualnymi regulacjami, jakimi są/były objęte, zarówno same stworzenia, jak i ich rogi, kły itd z których były/są wyrabiane produkty o specjalnych właściwościach.

Ogólnie całkiem fajna ksiązka, lecz jak dla mnie o straconym potencjale. Rowling stworzyła z tego poradnik - trochę moim zdaniem nieudolny. Dużo bardziej przystepny byłby gdyby zawierał rysunki stworzeń (nie liczę tych naprawdę kilka sztuk, które ni jak miały sie do reszty). Jeszcze lepiej jednak by wyszło gdyby ten poradnik został uzupełniony np. przygodami Pana Newt Skamander'a w jaki sposób odkrywał owe stworzenia, co go spotkało, jak wyszedł z opresji... a tak... mamy dosłownie podręcznik,...

PABLOPAN | 2016-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2016

Pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego potteromaniaka. Początkowo podchodziłem do niej sceptycznie, jednak gdy dowiedziałem się, że nie jest to kolejna próba wyłudzenia pieniędzy na fali popularności, a dochód ze sprzedaży zasili konto fundacji Comic Relief, natychmiast książkę kupiłem. Było warto! Tomik, choć cieniutki, jest doskonałym uzupełnieniem całej serii i pozwala przyjrzeć się zwierzętom, które już poznaliśmy na kartach powieści. Uświadomiłem sobie, jak bardzo tęsknię do świata wykreowanego przez Rowling i zazdroszczę ludziom, którzy lekturę Pottera mają ciągle przed sobą :)

itysiek_reads | 2017-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Kolejny przyjemny dodatek do serii opatrzony pięknymi ilustracjami i bardzo ładnie wydany, rzekłabym, że kolekcjonersko. :) Miło mieć takie książeczki i cieszyć nimi oko, a czasem nawet przeglądnąć, zwłaszcza, że dochód z nich przeznaczony jest na szczytny cel. Fantastyczne zwierzęta cieszą różnorodnością i magicznymi zdolnościami, a ich opisy zdecydowanie pobudzają wyobraźnię. Wyrazy uznania należą się tłumaczom, bo to na pewno nie lada wyzwanie, aby tak trafnie przetłumaczyć nazwy własne. Fanom serii o młodym czarodzieju na pewno przyda się małe kompendium wiedzy o występujących w książkach zwierzętach, bo można więcej się o nich dowiedzieć.