Wielkie spekulacje. Teorie i nieudane rewolucje w fizyce i kosmologii

Tłumaczenie: Tomasz Lanczewski
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Higher Speculations: Grand Theories and Failed Revolutions in Physics and Cosmology
fizyka, kosmologia, nauka, spekulacja
Carmel

Jakie miejsce w fizyce i kosmologii zajmują spekulacje? Czy teoria wszystkiego jest oryginalnym pomysłem współczesnych naukowców? W jakim stopniu nauki fizyczne to wyłącznie suche fakty, ścisłe matematyczne wzory i sterylne eksperymenty? Wielkie spekulacje to książka, w której wraz z autorem odbywamy fascynującą wędrówkę poprzez historię idei fizycznych od czasów rewolucji naukowej do...

Jakie miejsce w fizyce i kosmologii zajmują spekulacje?
Czy teoria wszystkiego jest oryginalnym pomysłem współczesnych naukowców?

Wielkie spekulacje to książka, w której wraz z autorem odbywamy fascynującą wędrówkę poprzez historię idei fizycznych od czasów rewolucji naukowej do dzisiaj. Jest jednym z niewielu dzieł, dzięki któremu możemy śledzić powstawanie koncepcji dotyczących opisu świata i wszechświata w perspektywie historycznej. Kolejne rozdziały to wielkie, choć czasem chybione, kroki ludzkości na drodze do głębszego zrozumienia mechanizmów przyrody. Autor porusza także kwestie dotyczące granicy pomiędzy nauką a pseudonauką oraz roli, jaką odgrywa filozofia i aspekty pozanaukowe w kształtowaniu światopoglądu autorów wielkich koncepcji naukowych.

źródło opisu: http://www.ccpress.pl/

źródło okładki: http://www.ccpress.pl/

Carmel | 2016-10-27
Przeczytana: 27 października 2016

Nie wolno czytać tej książki, zaś moja opinia o niej może być przydługa!
"Wielkie spekulacje. Teorie i nieudane rewolucje w fizyce i kosmologii" Helge Kragha powinna trafić na indeks ksiąg zakazanych, jeśli jego redakcją zajmowaliby się fizycy. To żart, choć książka jest niewątpliwie obrazoburcza.

W umysłach wielu ludzi pokutuje przekonanie, że nauka to ciągła zmiana. Skoro paradygmaty ulęgają zmianie, to właściwie stan aktualny wiedzy o świecie będzie czymś błędnym jutro. Jest to jednocześnie prawda i nieprawda. Kragh w swojej pracy pokazuje ten paradoks dobitnie. Niestety wymagany poziom obycia czytelnika ze współczesną fizyką jest wysoki. Choć nie ma epatowania wzorami, to jest ich tyle, że pracy nie powinien przeczytać nikt (zgodnie z prawem, że każdy wzór zmniejsza o połowę liczbę czytelników), choć są to mniej groźne definicje, a nie równania. A tak na poważnie, to jest to pierwsza, dostępna po polsku, tak obszerna książka, która zbiera teorie, postulaty i koncepcje...