historia
Gerrit

Książka ta jest podsumowaniem kilkunastoletniej pracy dwóch badaczy, którzy postawili sobie za zadanie sprawdzenie w źródłach archiwalnych dotychczasowych informacji biograficznych o Fryderyku Chopinie, jego rodzinie i kręgu znajomych, a także zdobycie nowych materiałów, pozwalających na poszerzenie wiedzy o jego przodkach. Kwerenda ta objęła ok. stu tysięcy rękopiśmiennych dokumentów sądowych z terenu Kujaw, Mazowsza i Prus Królewskich, oraz liczne źródła drukowane, kartograficzne i literaturę przedmiotu. Zbadano większość zasobów znajdujących się w archiwach polskich, sięgnięto również do danych z terenu Francji i Rosji.
Wyniki tej pracy były stopniowo publikowane w trzech kolejnych książkach ("Rodzina matki Chopina. Mity i rzeczywistość", 2000, "Rodzina ojca Chopina. Migracja i awans", 2002, "Chopinowie. Krąg rodzinno-towarzyski", 2005). Pierwsza z nich została uhonorowana przez Polskie Towarzystwo Heraldyczne nagrodą im. Adama Heymowskiego "za najlepszą publikację w dziedzinie heraldyki i genealogii".
W rezultacie swych badań autorzy obalili szereg mitów i nieprawd, uparcie krążących w literaturze chopinowskiej, opisali nowo odkryte losy polskich przodków Fryderyka Chopina oraz znacznie poszerzyli wiedzę o jego francuskich korzeniach. Szczególnie interesujące okazały się badania okoliczności przyjazdu do Polski młodego Mikołaja Chopina, ojca Kompozytora.
Obecna książka, przedstawiając dotychczasowe ustalenia historyczne, ukazuje także wpływ rodzinnej Warszawy lat 1815-1830 na kształtowanie osobowości młodego Fryderyka.

źródło opisu: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2009

źródło okładki: http://pl.chopin.nifc.pl/institute/publications/other/id/955

benzie | 2017-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Książka, którą czytałam z dużym zaciekawieniem, choć osoba Chopina nie była mi nigdy szczególnie bliska. Autorzy potrafili przedstawić otoczenie kompozytora w sposób wciągający, a przedstawione materiały mówią dużo nie tylko Chopinie, ale także o życiu w ówczesnej Polsce. Polecam.