Psychologia muzyki. Współczesne konteksty zastosowań

Wydawnictwo: Harmonia Universalis
0 (0 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Psychologia muzyki - nowość Wydawnictwa Harmonia Zapewne wielu z nas kiedyś marzyło bądź nadal marzy, by być gwiazdą muzyki. Grać koncerty i porywać tłumy ludzi. Zapewne też wielu z nas zastanawia się, jak to jest tworzyć muzykę, zapamiętywać wszystkie te akordy, układać piękne harmonie... W filmie dokumentalnym Before the Music Dies znani wykonawcy, między innymi Erykah Badu, Eric...

Psychologia muzyki - nowość Wydawnictwa Harmonia

W filmie dokumentalnym Before the Music Dies znani wykonawcy, między innymi Erykah Badu, Eric Clapton, Dave Matthews, Branford Marsalis czy Elvis Costello wyjaśniają, że w dzisiejszych czasach spełnić swoje marzenia estradowe to nie problem. Można to osiągnąć na przykład dzięki wielkim koncernom muzycznym, które mają etatowych pracowników komponujących i, co najważniejsze, wykonujących za nas przebojowe utwory w zaprzyjaźnionych stacjach, czy to telewizyjnych, czy radiowych. My jedynie zostaniemy poddani kilku zabiegom wizażystów i śpiewając z playbacku, zdobędziemy upragnione marzenie o sławie.

Jedna z najbardziej znanych obecnie gwiazd jazzu młodego pokolenia Esperanza Spalding w wywiadzie z Piotrem Kaczkowskim zauważa, jak wiele osób bez żadnych przeszkód próbuje dziś swoich sił w muzyce, tym bardziej że dostęp do różnego typu instrumentów jest wręcz nieograniczony. Nasuwają się od razu pytania: jak oceniać tych artystów? I czy muzyka przez nich stworzona jest dobra jakościowo? Czy powstała ona z przyjemności i pasji uzdolnionych ludzi, czy też jest to element kultury konsumpcyjnej i wytwór wspomnianych wcześniej firm muzycznych?

Julia Kaleńska-Rodzaj i Rafał Lawendowski, redaktorzy naukowi i współautorzy najnowszej publikacji "Psychologia muzyki. Współczesne konteksty zastosowań", docierają do źródeł powstawania muzyki. Czynią to w sposób metodyczny, z zachowaniem najlepszych form badawczych. Prowadzą rozważania zarówno na temat społecznej roli muzyki, jak i jej psychologicznego wpływu na otoczenie.

Publikacja jest zbiorem artykułów naukowych znanych polskich muzykologów i psychologów muzyki, którzy wyraźnie wskazują na ogromne znaczenie oraz interdyscyplinarność muzyki. Warto dodać, że w książce zamieszczono Skalę Oceny Występu Muzycznego, niezbędną w ustalaniu kryteriów oceny estetycznej wykonań muzycznych uczniów i studentów.

Profesor Aleksandra Tokarz w swojej recenzji niniejszej publikacji zauważa, iż wypełnia ona ważną lukę na psychologicznym rynku, ponieważ zawiera wnikliwe, interesujące i profesjonalne opracowanie podstawowych problemów z dziedziny psychologii muzyki i jej szeroko rozumianych zastosowań.

Ludwig van Beethovenn mawiał, że „muzyka jest wyższym objawieniem niż wszystka mądrość i jakakolwiek filozofia”. Jednak dzisiaj, jeżeli nie nabierzemy wobec niej szacunku, będziemy skazani na liczne miernej jakości wykonania pseudoartystów lub zmuszeni do słuchania tego, na co tak naprawdę nie mamy ochoty.

Książkę Julii Kaleńskiej-Rodzaj i Rafała Lawendowskiego "Psychologia muzyki. Współczesne konteksty zastosowań" polecamy zwłaszcza

źródło opisu: Wydawnictwo HARMONIA 2014

Książka stanowi zbiór tekstów różnych autorów. Są one podzielone na trzy bloki tematyczne: zastosowanie społeczne, edukacyjne i muzykoterapeutyczne. Artykuły są ciekawe, ale zupełnie niejednolite; ich twórcy opierali się głównie na źródłach. Bardzo przydatna rzecz: bibliografie dołączone do każdego rozdziału.