Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe

coming-of-age, lgbt
angielski
Camillie

Inne wydania

Aristotle is an angry teen with a brother in prison. Dante is a know-it-all who has an unusual way of looking at the world. When the two meet at the swimming pool, they seem to have nothing in common. But as the loners start spending time together, they discover that they share a special friendship—the kind that changes lives and lasts a lifetime. And it is through this friendship that Ari and Dante will learn the most important truths about themselves and the kind of people they want to be.

źródło opisu: goodreads.com

źródło okładki: goodreads.com

Medellin | 2016-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

WOW! Nie spodziewałem się, że "Inne zasady lata" będą takie dobre. Jestem pod wielkim wrażeniem sposobu w jaki autor przedstawił przeradzanie się przyjaźni dwóch nastolatków w coś o wiele silniejszego. Zrobił to tak nienachalnie i z niesamowitym wyczuciem, że mnie ta historia wciągnęła i urzekła. Mogę śmiało polecić tę książkę wszystkim, nawet pruderyjnym czytelnikom, bo nikogo nie powinna ona zgorszyć czy zniesmaczyć.

Nawet te kilka czy kilkanaście literówek nie wpłynęło na moją wysoką ocenę. Zdecydowanie polecam.

Basia Pelc | 2013-10-25
Przeczytana: 23 października 2013

Zaintrygował mnie tekst reklamujący książkę. Inne zasady, dwóch chłopców, książka pod patronatem kampanii przeciw homofobii, wypowiedź Michała Piróga na okładce. Z czymś Wam się to kojarzy? Bo mi tak, z tematem homoseksualizmu. I myślałam, że właśnie o tym w głównej mierze będzie ta książka. Owszem porusza ona ten temat, ale niebywale delikatnie, z ogromnym wyczuciem, we wspaniały i porywający sposób. Przełamuje milczenie, zachęca do przemyśleń i zrozumienia ludzi homoseksualnych. Zaprasza do poznawania własnego ja, ośmiela rodziców do zrozumienia swoich pociech. Książka podobała mi się przeogromnie. Wyobraźcie sobie, że przeczytałam ją w jeden dzień. Krótkie rozdziały zachęcają i absolutnie nie męczą czytelnika, wręcz przeciwnie pozostawiają po sobie niedopowiedzenie i trzeba czytać dalej, by się przekonać, jak to się wszystko zakończy.

Cały czas jesteśmy obecni w głowie Ariego, znudzonego i niemalże aspołecznego nastolatka. Jego przemyślenia są mądre i troszkę tak jakby za...

Kamil | 2015-10-30

Do jej kupna przekonał mnie tak naprawdę patronat kampanii przeciwko homofobii, ponieważ uwielbiam szukać w księgarniach tego typu pozycji samodzielnie (bez pytania sprzedawcy, chodzić bez karteczki z tytułami czy autorami, po prostu iść na żywioł) byłem z siebie dumny gdy znalazłem ten tytuł wśród tylu innych.
Po poszukiwaniach oczywiście zapytałem się w kasie czy są inne książki o podobnej tematyce, usłyszałem że poza tą którą trzymam i jest w miarę nowa jest jeszcze kilka innych, jak się okazało wszystkie już mam. :)

Okładka jakoś specjalnie mnie nie zaskoczyła, chociaż podoba mi się jej klimat, takiego poranka, ciepłych kolorów, jak wszystko buzi się do życia, jak się później okazało była ona idealnym dopełnieniem zawartości. Ponieważ całą akcje książki wyobrażałem sobie w tych właśnie kolorach co stworzyło otoczkę bajki, świata idealnego i historii miłości którą każdy chciałby przeżyć.

Wyraziste charaktery obu bohaterów, ciekawy wątek, który rozwija się na przestrzeni...

Akemi | 2015-04-14
Na półkach: México
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

„Byłem twardszy niż Dante. Myślę, że próbowałem przed nim ukryć tę surowość, bo chciałem, żeby mnie lubił. Ale teraz już wiedział. Że byłem twardy. I może to było okej. Może mógł to polubić – to, że byłem taki twardy, tak samo jak ja lubiłem to, że on taki nie był”.

Zakochałam się. ♥

Zakochałam się w stylu pana Saenza. W tym, w jak prosty sposób potrafi mówić o trudnych sprawach.

Zakochałam się w Arystotelesie i Dantem. W ich niebanalności. W tej ich niezwykłej przyjaźni. I w ich rozmowach, które niekiedy bawiły, innym razem wzruszały, a zawsze skłaniały do refleksji.

Zakochałam się w tej książce. I teraz już wiem, że musi zagościć na stałe w mojej prywatnej Bibliotece.

Gorąco polecam!

OkiemMK | 2013-10-28
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 26 października 2013

Nigdy nie czułam się samotna, ale od dziecięcych lat dość często się przeprowadzałam. Zmieniałam szkoły, poznając co rusz nowych ludzi. Musiałam się błyskawicznie przystosowywać. Często czułam się niezrozumiana i obca w danym środowisku. Pamiętam jak w 2 klasie podstawówki zaraz po przeprowadzce zaczęłam przynosić do szkoły cukierki - wtedy wszystkie dzieciaki mnie lubiły. Gdy cukierki się skończyły - skończyły się, także przyjaźnie. Było to dla mnie prawdziwym szokiem, ale i niebywale mnie wzmocniło. Powiedziałam sobie - dość! Jeśli ktoś mnie nie lubi lub nie akceptuje to jego problem nie mój! Będąc sobą zyskałam więcej, a mój świat nabierał barw i powiększał się o kolejne wspomnienia, przeżycia i prawdziwe przyjaźnie. Odkryłam wtedy w sobie jedną z moich dzisiejszych cech - samowystarczalność. Nie potrzebuję tłumów znajomych, towarzystwa wzajemnej adoracji, imprez i przystosowywania się na siłę. Wiem kim jestem i dokąd zmierzam. I dlatego jestem w stanie zrozumieć ludzi szukający...

Ulka | 2013-11-03
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 02 listopada 2013

„Dlaczego się uśmiechamy? Dlaczego się śmiejemy? Dlaczego czujemy się samotni? Dlaczego bywamy smutni i zdezorientowani? Dlaczego płaczemy, gdy oglądamy obraz? Dlaczego w naszym sercu jest burza, kiedy kochamy? Dlaczego odczuwamy wstyd? Czym jest ta rzecz na dnie żołądka, którą nazywamy pragnieniem?”

„Inne zasady lata” to książka o dorastaniu, o szukaniu własnej tożsamości i odkrywaniu swojej seksualności, ale także i przede wszystkim książka o miłości w każdej jej postaci. To prosta ale wyjątkowa historia i mimo że dzieje się w Ameryce, w latach osiemdziesiątych, a bohaterami są meksykańskiego pochodzenia nastolatkowie, to uważam ją za bardzo uniwersalną.
Urzekło mnie to jak realistyczny wydawał się narrator, jak łatwowiernie go słuchałam i jak wiele siebie w nim odnalazłam. Każdy z bohaterów toczył wewnętrzne walki, ale koniec końców nie chodziło o to aby je wygrać, ale aby przestać się bić, przestać być złym i zaakceptować przeciwnika, zaakceptować siebie i w końcu być...

Lucifer Morningstar | 2013-10-29
Przeczytana: 24 października 2013

Prawda znaczy wolność, wolność znaczy szczęście

Od dzieciństwa jesteśmy zarzucani wyświechtanymi frazami, myślimy stereotypami, wierzymy w horoskopy lub wszelkiego rodzaju mniej lub bardziej abstrakcyjne zabobony. Kto z nas nie słyszał: „nie oceniaj książki po okładce”. Na milion różnych sposób dobieramy literaturę, która trafiła do naszych domowych bibliotek, a co ważniejsze, ich treść do naszych głów. Czasami warto porwać się hasłom: „to się czyta”, „Empik poleca” lub też „jakaś tam nagroda, jakiegoś tam roku, gdzieś tam”. Tak wpadła mi w ręce powieść nieznanego mi dotychczas amerykańskiego autora, Benjamina Alire Saenz’a, laureata nagrody American Book Award.

„Inne zasady lata” to nic innego jak wędrówka w głąb siebie. Tę powieść bezsprzecznie można nazwać „podręcznikiem samoanalizy”. Przewracając kolejne strony otwieramy najbardziej ukryte szuflady naszej świadomości. Zaglądamy tam, gdzie dawno nas nie było. Co najważniejsze z korzyścią dla nas samych, choć chwilami pojawia...

miqa | 2013-11-18
Na półkach: 2013
Przeczytana: 18 listopada 2013

Benjamin Alire Sáenz to pisarz amerykański z pochodzenia Meksykanin. Za powieść „Inne zasady lata” zdobył wiele prestiżowych nagród, jednocześnie został nagrodzony American Book Award. Jest poetą, pisze także bajki dla dzieci i wykłada na Uniwersytecie w Teksasie (El Paso).

„Problem z moim życiem polegał na tym, że było pomysłem kogoś innego.”

Do książki „Inne zasady lata” podeszłam z ogromną ciekawością. Zaintrygowały mnie słowa Michała Piróga umieszczone na okładce jak i sam opis fabuły książki. I mimo że książka nie wydaje się być różna od wielu innych poruszających temat homoseksualizmu, to nie to jest głównym problemem z jakim postanowił zmierzyć się w swojej powieści Benjamin Alire Sáenz. Sam autor już we wstępie napisał, że wątpił w zakończenie i wydanie tej książki. Osobiście cieszę się, że dzięki ludziom z jego najbliższego odniósł sukces. W jego książce odnalazłam wiele myśli-perełek, które idealnie mogą posłużyć za cudowne cytaty.

„Czasami jedyne, co musisz zrobić, to...

nieperfekcyjnie | 2013-11-03
Na półkach: Rok 2013
Przeczytana: 03 listopada 2013

Lato to wspaniała pora roku, kiedy wszystko wydaje się łatwiejsze, przyjemniejsze i mniej zobowiązujące. Grzejące słońce napawa optymizmem, a długie dni sprzyjają spotkaniom towarzyskim oraz wszelkim podróżom krajoznawczym. Uczniowie i studenci cieszą się kilkoma tygodniami wolnymi od szkoły, które mogą poświęcić na różne przyjemności, wspominając je z rozrzewnieniem przez resztę życia. Lato kojarzy się z wolnością, beztroską, młodością, brakiem obowiązków, przygodami, a także odkrywaniem tego, co mniej lub bardziej znane.

1987 rok staje się przełomowym dla dwóch 15-latków mieszkających w El Paso. Arystoteles, nazywany Arim, jest samotnikiem, nie potrafi prosić o pomoc i zawsze stara się sam załatwiać wszelkie sprawy, które go dotyczą. Jego powściągliwość jest efektem duchów przeszłości - brat siedzący w więzieniu, wymazany z rodzinnej historii, jak również wojna w Wietnamie, po której ojciec Ariego...

Clars | 2014-04-17

"Inne zasady lata" jest to powieść, która może nie zawiera akcji, ale zawiera przesłanie. Czytając ją przemyślałam sobie parę spraw osobiście i po prostu przejrzałam na oczy. Kiedy już zaczęłam ją czytać nie mogłam się od niej oderwać. Opowiada ona o tym co spotyka każdego na swojej drodze życie po dorosłość. Mówi ona, że każdy czasami jest samotny, że każdemu należy się przyjaźń, i że każdy zasługuje na miłość nie ważne jaka by ona nie była.
Sama książka w sobie jest podzielona na 5 części. Więc właściwie stwierdziłam, że moja opinia będzie zawierała także te 5 części.

1) "Inne zasady lata"
Problem z moim życiem polegał na tym, że było pomysłem kogoś innego.

W tej części poznajemy zarys całej historii. Zostaje nam opowiedziane kim jest Arystoteles (którego wolę nazywać Arim) oraz Dante. Sama książka w tych długich rozdziałach ma także podrozdziały. Są to ponumerowane myśli głównego bohatera. Są one krótkie, ale zwięzłe. Nie spotykamy się w tej powieści z typowym laniem...