Religia, wolność, przedsiębiorczość

Wydawnictwo: Arwil
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
brak tytułu oryginału, zbiór tekstów
8391922197
Krzysztof1993

Autor porusza problem wolności i sensu tejże w obliczu prawdy i przedsiębiorczości. Wysnuwa tezę, iż prawdziwe praktykowanie wolności zawiera w sobie odpowiedzialność, by zrobić to, co dobre i słuszne. Przytacza argumenty, wypowiedzi autorytetów Kościoła czy cytaty biblijne, które mają na celu ukazanie kapitalizmu jako najbardziej wydajnego systemu gospodarczego.

źródło opisu: Arwil 2005

źródło okładki: http://arwil.printing.waw.pl/wp-content/uploads/2013/02/religia.jpg

Krzysztof1993 | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015

Często z chęcią wracam do prac publicystów czy naukowców o proweniencji katolickiej, w których podkreślają istniejącą harmonię między ideą wolnej przedsiębiorczości a religią chrześcijańską. Pochwały dla przedsiębiorczości zawarte były już w wielu oficjalnych dokumentach papieskich (przykładowo encykliki: „Rerum Novarum” Leona XIII bądź „Centesimus Annus” Jana Pawła II), czy nawet w samej Biblii, pod postacią rozmaitych przypowieści (przypowieść o talentach). Dziwi zatem fakt, że wielu zakątkach świata, gdzie dominująca religią jest chrześcijaństwo, kapłani nierzadko traktują przedsiębiorców jako ciemiężycieli biednych, przyczyniając się niestety nieświadomie do rozpowszechniania ateistycznego marksizmu i nienawiści pomiędzy ludźmi. Stąd cenne są takie prace, mające za zadanie wskazać producentów jako głównych architektów naszego bogactwa, którzy na zasadzie kooperacji ze swoimi pracownikami oddziałują na wzrost gospodarczy, wyciągając z biedy coraz większe kręgi ludzi.

„Religia,...