Encyklopedia polityczna Tom 2

Wydawnictwo: POLWEN
Cavalcanti

W zakresie przedmiotowym, wniniejszym tomie znajdują się – byująć rzecz najzwięźlej – hasła biogramy odpowiednio wyselekcjonowanych, następujących postaci: patriarchów, sędziów, królów, kapłanów iproroków biblijnych oraz interpretatorów Prawa; mędrców egipskich, założyciela zoroastryzmu oraz twórców indyjskich ichińskich systemów religijno-filozoficznych; władców państw iimperiów Bliskiego, Środkowego iDalekiego Wschodu oraz Afryki: Egiptu, Sumeru iAkadu, Babilonii iAsyrii, Fenicji, Kartaginy iNumidii, Persji iPartii, Indii iChin, atakże wodzów Celtów iGermanów; legendarnych bądź półlegendarnych królów oraz założycieli iprawodawców Myken, Sparty, Aten iRzymu; królów ityranów innych poleis greckich, Macedonii ipaństw hellenistycznych; greckich polityków, tak demokratycznych, jak oligarchicznych, aodpowiednio wRzymie – czołowych popularów ioptymatów; rzymskich konsulów, dyktatorów ipierwszych imperatorów; greckich irzymskich poetów epickich, lirycznych idramatycznych oraz retorów; greckich irzymskich logografów, historyków, geografów idoksografów; wnajwiększej zaś liczbie – greckich mędrców ifilozofów zewszystkich szkół, odjońskiej filozofii natury począwszy, dopowstania iupadku szkół hellenistycznych, początków filozofii wRzymie oraz judejsko-helleńskiej syntezy Filona zAleksandrii; nie dziwi chyba, że wyróżnione objętościowo miejsce wtym tomie zajmuje prezentacja dwóch największych geniuszy filozofii klasycznej: Platona iArystotelesa. Można byrzec, że wtomie tym usiłowaliśmy zawrzeć całą mądrość pogańską i całą mądrość żydowską.

źródło opisu: http://www.polwen.pl/idk-489/encyklopedia_polityczna_.html

źródło okładki: http://www.polwen.pl/idk-489/encyklopedia_polityczna_.html

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!