Bajki

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Zbigniew Larwa
bajki
Ag2S

Jedenaście zaskakujących, innych niż wszystkie, bajek, przy których świetnie będą się bawić i dzieci, i rodzice. O dobrych smokach, dżdżystych dżdżownicach, rybakach, co niczego nie chcą od złotej rybki, o bezsenności królewny i o tym, dlaczego barany powinny zmienić się w węgorze. Ale przede wszystkim o tym, że każdy dziadek jest królem, że w domu każdy powinien być Dobrą Wróżką, że lepiej...

Ale przede wszystkim o tym, że każdy dziadek jest królem, że w domu każdy powinien być Dobrą Wróżką, że lepiej mieć przyjaciela niż obiad i że trzeba żyć w zgodzie z dźwiękami.
Mądre, dowcipne, pełne pogody ducha i ciepła bajki Beaty Krupskiej w opracowaniu graficznym Zbigniewa Larwy.
Jest to pierwsze od 1989 roku wznowienie tych kultowych opowieści.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Sylwia_N | 2016-01-19
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Przyznam, że sięgając po książeczkę, która nosi tak pospolity tytuł jak „Bajki”, byłam pewna, że wiem co mnie czeka. Bajki są różne, z morałem lub bez, dla młodszych, dla starszych, nudne, ciekawe. Te są jeszcze inne, bo zaskakują! Z pewnością książeczka „Bajki” jest kierowana i do najmłodszych dzieci, którym to dorośli czytają, jak i do tych nieco starszych, które same sięgają po lekturę i uczą się. Wyciągają wnioski, mają swoje przemyślenia. „Bajki” Beaty Krupskiej są pisane językiem prostym, przystępnym dla dziecka. Przyjemność z ich czytania to głównie zasługa pomysłowości autorki. Nie mogłabym nie pochwalić również rysunków, których autorem jest Zbiegniew Larwa, a które pięknie podkreślają wyjątkowość książeczki, i zawartych w niej historii.

Joanna_Korneta | 2015-11-03

Krupska uwielbia żonglowanie konwencjami i zabawę wyświechtanymi motywami. Jej „Bajki” to dowód na abstrakcyjne poczucie humoru, a i zmęczenie klasycznymi fabułkami. Kiedy autorka przywołuje księżniczki lub smoki, to po to, żeby wybić je ze stereotypowych relacji. Sięga też po bohaterów nietypowych – Szklanego człowieka czy Kulę. Za każdym razem udowadnia, że śmiech może pełnić równie ważne funkcje jak pouczenia: stroni od moralizatorskich szczegółów, za to wybiera dobrą zabawę. W związku z tym też nie rozwija specjalnie fabuły, za to wybiera komiczne krótkie i wyraziste scenki: kolejne opowiadania służą czystej rozrywce i mają za zadanie wywoływać śmiech zaskoczenia. To prawdziwa przyjemność dla dzieci i rodziców – którzy również docenią pomysły z tomiku. Bajecznie kolorowe (ilustrowane przez Zbigniewa Larwę) historyjki budzą podziw ze względu na pomysłowość autorki i na realizację opisów. Tu nie da się zmęczyć, nie ma przewidywalności czy rutyny. Krupska stara się, żeby jej bajki...