Rama Byłam w sekcie

Wydawnictwo: Maternus Media

Powieść ukazuje psychologiczne i społeczne uwarunkowania leżące u podstaw podatności młodzieży na wpływ grup nieformalnych, jakimi są sekty.Tytułowa bohaterka powieści ma problemy z identyfikacją z jakąkolwiek z grup społecznych, do których należy. Zarówno w rodzinie, jak i w grupie równieśniczej czuje się wyobcowana.

Katarina | 2013-06-06
Przeczytana: czerwiec 2013

Temat sekt jest tematem bardzo obszernym. Nakręcono o nich mnóstwo filmów,napisano ogromną ilość książek oraz reportaży. Niestety ludzie nadal wstępują w ich szeregi . Zazwyczaj są to osoby młode,które nie są akceptowane przez rówieśników,mają problem w szkole czy ze swoimi rodzicami. Takie ma problemy główne bohaterka książki Ramona "Rama" Rolińska. Jest ona prawie osiemnastoletnią dziewczyną,która przez swoją zamożność jest szykanowana przez koleżanki w szkole,a rodzice nie mają dla niej czasu oraz wymagają od niej najlepszych stopni.
Nie będę opisywała tu całej historii Ramy,ponieważ nie chcę odbierać Wam przyjemności z przeczytania tej bardzo dobrej książki. Powiem tylko tyle,że na kartach tej powieści widzimy wzloty oraz upadki naszej bohaterki.
Książkę tę przeczytałam drugi raz. Raz w wieku jakichś piętnastu lat lub wcześniej,a drugi raz teraz,kiedy wstępuję w życie dorosłe.
Książka jest dla każdego czytelnika w każdym wieku. Przecież w sektach nie znajdują się tylko ludzi...

Kajetanka | 2015-01-02

Cóż... historia dobra. O dziewczynie, która choć ma wszystko czuje się samotna. O tym jak wpada w sidła sekty i jakie znamiona zostaną w jej psychice po wyjściu. Niestety, styl pisania autorki osłabił efekt i dlatego jest taka moja ocena.

Agnieszka | 2011-09-14

Książka porusza bardzo ważny temat,ale cały czas miałam wrażenie,że jest pisana przez nastolatkę.Prosty język,schematyczna fabuła.Spodziewałam się czegoś więcej...

Natalia | 2013-02-25

Szacuje się, że w naszym kraju działa około 300 sekt, a pod ich wpływem może być nawet kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Są to tylko dane statystyczne, które nie uświadamiają nam jak wielki problem stanowią dla naszego społeczeństwa takie grupy. Jest to bardzo trudny temat, a opisujących go książek jest niestety niewiele. "Rama" od początku przykuła moją uwagę napisem na okładce "byłam w sekcie". Zainteresowało mnie to szczególnie, gdyż nigdy jeszcze nie miałam w rękach utworu o podobnej tematyce.

Tytułowa bohaterka - Ramona wiedzie z pozoru idealne życie. Bogaci rodzice, gosposia, popołudniowe lekcje angielskiego i pływania, najmodniejsze ubrania... Jednak to tylko rzeczy materialne, które nie tylko nie uszczęśliwiają dziewczyny, ale powodują, że w grupie rówieśniczej jest uważana za gorszą i po prostu inną. Matka malarka cały czas poświęca sztuce, a ojciec prowadzący własną firmę do domu wraca późnymi wieczorami. Ramie brakuje miłości, rodzinnej atmosfery, ciepła, ale także...

Gulbaska | 2011-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2011

Sięgnęłam po tę książkę zaciekawiona tytułem. Liczyłam na zapierającą dech w piersiach opowieść o psychologicznym praniu mózgu odtrąconym ludziom przez nie mających żadnych zahamowań guru, a dostałam opowieść o dziewczynie z sieczką zamiast mózgu już na samym starcie, której rodzice niekoniecznie byli idealni (czyli klasyczny przykład rodziców, którzy chcąc dla dziecka jak "najlepiej" realizowali przez nie swoje ambicje). Gdyby nie to, że zabrałam tę książkę do pociągu i nie miałam nic innego do roboty, to po pierwszych stu stronach odłożyłabym tę pozycje na bok.
Dodatkowo czasami odnosiłam wrażenie, że ta książka pisana na podstawie autentycznych wydarzeń nie ma związku ze światem realnym, bo czy w XXI wieku rodzice nie idą z dzieckiem do żadnego terapeuty, żeby po takiej traumie (jaką wg rodziców było uczestnictwo w sekcie) pomógł zagubionym wyjść z przytłaczających ich sytuacji? Bo tytułowa Rama, chyba wolała być wiecznie zlękniona i przepełniona jakimiś psychicznymi lękami niż...

pjustyna1988 | 2011-09-20
Przeczytana: 17 września 2011

Chodź jestem osobą dopiero, która dopiero zaczyna myśleć o własnej rodzinie i dzieciach po przeczytaniu tej książki zaczęłam się zastanawiać nad błędami popełnianymi przez rodziców. W dzisiejszym zabieganym świecie jest coraz mniej czasu na chwilę spokojnej rozmowy, beztroskiej zabawy, wspólnego wykonywania obowiązków domowych. Z drugiej strony wszystko jest tłumaczone dobrem dziecka. Ksiązka pokazuje działanie sekt i obraz pozornie szczęśliwego i dobrego domu. Mnie zmusiła do myślenia i zastanowienia się nad wygladem mojej przyszłej rodziny.

Justyna | 2015-10-18

Szczerze nie pamiętam fabuły. Czytałam ją dobrych kilka lat temu. Od kilku miesięcy poszukuję jej aby mieć ją w swojej małej domowej biblioteczce. Nigdzie nie mogę jej znaleźć. Może ma ktoś na sprzedaż? Bądź też wie gdzie moge ją zakupić?

| 2012-03-20
Przeczytana: 2011 rok

Książka jak najbardziej godna polecenia.

Morgana1976 | 2012-11-07

2011