Szary pokój

źródło opisu: własne

źródło okładki: wolnelektury.pl

Wojciech Gołębiewski | 2018-09-05
Przeczytana: 05 września 2018

WOLNE LEKTURY” REWELACYJNIE WYWIĄZUJĄ SIĘ Z EDUKACYJNEJ MISJI. DZIĘKUJĘ!
Dostępna na: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/grabinski-szary-pokoj/
Dzięki Fundacji Nowoczesna Polska powracam do polskiego Edgara Allana Poe tj Stefana Grabińskiego (1887 – 1936).
Sama rozkosz, bo co za język!!!. Poprzedni lokator, Kazimierz, nomen omen, Łańcuta, „zaraził pokój melancholią”, wskutek czego zaczął „rozsnuwać się jakiś dziwaczny senny haft..”. Przemyślna walka z nocną marą przyniosła wielce wątpliwe zwycięstwo. Urocze 8/10

Grot | 2016-07-19

Wciągający utwór Grabińskiego - krótki, tajemniczy, trzymający w napięciu, niejednoznaczny. Sfera snów, zbrodni, niesamowitości.

Opowiadanie typowo w stylu psychologizmu grozy, której mistrzem był Edgar Allan Poe.

Anna | 2016-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Mimo, że czytam aktualnie dwie inne książki, nie potrafiłam się oprzeć kolejnemu mini-utworowi Stefana Grabińskiego. "Szary pokój" - napisany jak i pozostałe nowelki prostym, przemawiającym językiem - wprowadza nas w świat podświadomości, pewnej niezrozumiałej współzależności od innych ludzi.

Bohater tej opowiastki, w kolejnym wynajętym mieszkaniu, czuje jakiś niepokój, niczym nie różniący się od tego, jaki odczuwał w poprzednim lokalu. Kiedy dowiaduje się, że wcześniej lokatorem w obu tych mieszkaniach był nijaki Kazimierz Łańcuta, zaczyna rozumieć, że "wyrażenie takie jak: „zostawić gdzieś cząstkę swej duszy”, nie tylko przenośnie brać należy."

Na wielkie uznanie zasługuje fakt, że autor w tak krótkim dziele literackim, potrafił stworzyć tak tajemniczy i pozaracjonalny świat, który fascynuje, wciąga, wywołuje tyle emocji, wewnętrznych odczuć i przeżyć. Kolejna perełka, której nie można nie zauważyć.

olaf2009 | 2015-09-01
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Dobry materiał na kinowy horror