Portret owalny

źródło okładki: wolnelektury.pl

Aneta Wiola | 2019-05-30
Przeczytana: 30 maja 2019

SZTUKA PONAD WSZYSTKO!

Otaczają go obrazy, wszystkie są piękne; i chociaż bardzo cierpi, jest nimi głęboko zainteresowany. Jednak nie dostrzegł jednego, światło uniemożliwiło mu spojrzenie na portret młodej kobiety. Przeszukując księgi, natrafia na opis umożliwiający zapoznanie z genezą tegoż dzieła. Obsesja, która odarła człowieka ze wszystkiego, co posiadał.

A zatem powróciłam do klasyki i krótkiej noweli mistrza pióra Edgara Allana Poe’ego. Mówi się, że nie ma to jak klasyka i coś w tym jest, bo po moim czytelniczym, zbyt długim postoju, w końcu zostałam porwana w tę brutalną, realną i smutną historię.

Ileż to razy pchnięci żądzą samorealizacji, ambicji i pychy, byliśmy ślepcami na los ludzi, którzy nas otaczają? Obdarzeni zbyt dużą miłością, cierpliwością i zrozumieniem, często nie dostrzegamy tego, że sami grzęźniemy we własnych marzeniach i planach; które z czasem przerodzą się w naszą obsesję. Smutna historia, napisana ponad wiek temu, doskonale wtapia się w realizm...

SFspace | 2019-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2019

Tak ciekawie, tak ładnie i w tak niewielu słowach.

Maciek | 2019-03-02
Na półkach: Przeczytane, 2019, Audiobooki
Przeczytana: 01 marca 2019

Tylko dwie strony a tyle w nich treści.
"Portret owalny" to opowieść o miłości,tragedii ale także o pożądaniu i zazdrości.Podczas słuchania skojarzyło mi się z "portretem doriana graya" i ciekaw jestem czy Wilde mógł się opierać na tym opowiadaniu.

PanPe | 2019-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2019

M. Szczęsny SJ: "Zaangażował się tak bardzo, że im dłużej malował, tym bardziej zapominał o swojej towarzyszce życia. Na tyle, że nie zauważył, kiedy żona zaczęła chorować..."

Tekst dostępny na wolnelektury.pl

Mollinka_90 | 2018-01-19
Na półkach: Przeczytane, Wolne lektury
Przeczytana: 19 stycznia 2018

Opowiadanie w wiktoriańskim stylu, przesiąknięte miłością, zazdrością i całą paletą uczuć, stłoczonych na dwóch stronach tekstu.

Zamek, w którym goszczą podróżni, zawiera w sobie kolekcję dzieł sztuki. Narrator zwraca uwagę na jeden z owalnych portretów wiszących na ścianie i zaznajamia się z jego burzliwą historią.

Opowiadanie Edgara Allana Poe to kunsztowna miniatura, warta przeczytania.

Michalina Kuczerska | 2017-08-07

Niesamowita, krótka historia, która wywołała u mnie dreszcze.

πPi | 2017-04-22

Świetne, krótkie opowiadanie.
Niesamowity klimat i wspaniały język!
Wprost nieziemski dreszcz rozkoszy.
Portret niepokojący.
Młodość zamknięta w obrazie.
Miłość wepchnięta na płótno.
Za nieśmiertelność piękna zapłacono końcem życia.
7/10

Buka | 2016-05-30
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2016
Przeczytana: 30 maja 2016

Dość szokujące. Jak każde dzieło Poego.

Edyta Zawiła | 2016-05-12
Przeczytana: 12 maja 2016

Edgar Allan Poe zachwyca kunsztem pióra na dwóch stronach.
Zamczysko, podróżni i obraz młodej kobiety.
Barwność gotyckiej opowieści „...Była to młoda, niezmiernie rzadkiej urody dziewczyna — zarówno powabna, jak wesoła. Przeklęty jest ów dzień, gdy ujrzała i pokochała, i poślubiła — malarza. On — zapalony, namiętnie oddany pracy, surowy i już w swej sztuce mający — oblubienicę. Ona — młoda dziewczyna, niezmiernie rzadkiej urody — zarówno powabna, jak wesoła: nic, jeno — światło i uśmiech, i swawolność młodego jelonka. Kochała i wielbiła rzecz wszelaką. Nienawidziła jeno sztuki — swojej rywalki. Przerażała ją jeno — paleta i pędzle, i inne dokuczliwe narzędzia, które ją pozbawiły widoku kochanka..."
Malarz i dwie oblubienice - żonę i sztukę, ta ostania bezwzględna i okrutna wobec tej pierwszej.
Meandry ludzkiej natury, obsesji, nienawiści i miłości najwyższej zawrze mistrz w swym dziele, portret będzie żywy a modelka uschnie...

Zastanawia mnie, co było lepsze: czy "Portret owalny" czy "Portret Doriana Greya".
Ostatecznie, posypuję głowe popiołem, albowiem te dwa genialne dzieła, choć tak podobne, są absolutnie różne.
Poe w swej nowelce obrazuje nam kruchość, szaleństwo, przemijanie. Obrazuje, jak pasja może doprowadzić do obłędu i tragedii. Studium niepokojące, ale i fascynujące, jak owa dama na portrecie.
Zdecydowanie, na plus.