Portret owalny

2012-08-15
2012-08-15
7 min.
Bolesław Leśmian

Do jakiego stopnia artysta może wychwalać piękno i ekstazy swojego podziwu, zanim całkowicie je przegapi?

Opowiadanie Poego „Portret owalny” zostało opublikowane w 1842 roku przez magazyn w Filadelfii i ponownie w 1845 roku przez gazetę w Nowym Jorku. Oryginalny tytuł brzmiał „Życie w śmierci”. Jest to najkrótsze spośród opowiadań Poego, ale nie brakuje mu charakterystycznego gotyckiego stylu horroru.

Ranny mężczyzna znajduje schronienie w opuszczonym zamku w Apeninach i wraz ze swoim lokajem osiedla się w małym mieszkaniu w odległej wieżyczce. Pokój o dziwnym kształcie jest pełen obrazów, a na poduszce znajduje małą książeczkę, która wydaje się opowiadać ich historie. W szczególności jeden obraz, przedstawiający piękną dziewczynę, wprawia go w oczarowanie, a przeglądając podręcznik do historii, poznaje zaskakującą tajemnicę niezwykłego wykonania owalnego portretu.

„W rzęsistym świetle postrzegłem obraz, który uszedł dotąd mej uwagi. Był to portret młodej dziewczyny w okresie dojrzewania i posiadającej już niemal urok kobiety”.

Temat o artystycznej obsesji jest po prostu niesamowity. A ta opowieść z pewnością przyprawia czytelnika o dreszcze, bez względu na to, czy się jej boisz, czy po prostu dreszczyk emocji miesza się z poczuciem, że coś jest nie na miejscu lub nie tak.

„Domyśliłem się, że czar malowidła polega na żywotności wyrazu, który jest bezwzględnym równoważnikiem samego życia, a który od pierwszego wejrzenia przejął mię dreszczem i ostatecznie — stropił, ujarzmił, przeraził”.

Ta opowieść ma tylko trzy strony! Może to pozostawić niektórych z was niezadowolonych, ale mnie ta pozycja usatysfakcjonowała. Cała ta historia to rozdzierająca serce fabuła pełna miłości, śmierci i zaniedbania.

„Portretem owalnym” inspirował się Oscar Wilde do stworzenia swojego dzieła „Portret Doriana Greya”.

Kiedy żądza sławy i marzenia o spektakularnej karierze pochłaniają tak bardzo, że tracimy z oczu najcenniejsze dobra, jakimi dysponujemy - najdroższe sercu osoby, które tkwią przy nas na dobre i złe, bez względu na sukcesy i porażki. A bezgraniczne oddanie się pracy i pasji przy zaniedbaniu rodziny skutkować może katastrofą.
Czyż scena z noweli mistrza, w której malarz owładnięty do cna sztuką, skupia uwagę jedynie na wykonaniu portretu, by zachować nieśmiertelne piękno, a nie na umiłowanej modelce, niknącej w oczach i tracącej życiowe siły, nie jest tylko symbolem wielu innych podobnych sytuacji? Czy zatracenie się w pracy, karierze zawodowej i artystycznej, w procesie tworzenia, w pasji; zachłyśnięcie sławą, która przemija, warte jest utraty kochającej osoby?

Od 1842 roku, czyli od debiutu noweli Poe'go, ludzkość zadaje sobie to pytanie niezmiennie i niezmiennie zapewne nie znajduje optymalnej odpowiedzi.
Miłość czy sztuka, rodzina czy kariera? A życie toczy się coraz szybciej, możliwości bycia rozpoznawalnym są coraz większe, dlatego coraz więcej chętnych do zdobycia sławy i pieniędzy. Gdzie w tym wszystkim bliscy? Niestety często schodzą na dalszy plan...

Ach ten Poe! Na dwóch stronach, minimalną ilością wyrazów i środków odmalowuje ponadczasowe mądrości. Tyle refleksji ciśnie się na usta po zaledwie kilku minutach czytania...Geniusz i tyle.

Czyż scena z noweli mistrza, w której malarz...

Cudowne. Krótkie, ale tak przejmujące. Zatracenie w sztuce, idealnie opisane.

Cudowne. Krótkie, ale tak przejmujące. Zatracenie w sztuce, idealnie opisane.

Trochę taki Dorian Grey w babskiej wersji

Trochę taki Dorian Grey w babskiej wersji

Hitchcock uczył się u Poe. Puenta w punkt.

Hitchcock uczył się u Poe. Puenta w punkt.

Przesłuchane jako audiobook, możliwe, że wykonanie lektora (Wiktor Korzeniewski) wpływa na ocenę.

Krótka nowelka Poego o artyście, który zaklął życie i duszę w obrazie. Klimatyczna impresja, choć zdecydowanie zbyt krótka.

Akurat te opowiadanie nie przykuło mojej uwagi.

Akurat te opowiadanie nie przykuło mojej uwagi.

Krótki utwór opowiada o historii pewnego obrazu, na którym znajduje się młoda, niezwykle urodziwa kobieta. Moim zdaniem utwór bardzo dobrze napisany, który pokazuje obsesję, oraz ciemną stronę artysty. Myślę, że utwór jest godny uwagi.

Ja osobiście lubię twórczość Edgara Allana Poe. Tą nowelę również polecam. Jest to coś szybkiego, ciekawego i wartego zapoznania się.

• Literatura amerykańska
  • Klasyka

Dodaj cytat z książki Portret owalny