Trzy pustynie

Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
autyzm
melania35

„Trzy pustynie” powstały na kanwie rozmów autystycznego chłopca – Michała, z jego ojcem. Rozmów bez słów, gdyż Michał nie mówi, ale porozumiewa się, pisząc na komputerze. Jest to opowiadanie autysty, który opisuje autyzm nie jako chorobę, lecz jako pewien stan umysłu, który pozwala mu dostrzec to, czego człowiek XXI wieku już nie zauważa. Książka nie jest studium naukowym, nie zawiera...

Książka nie jest studium naukowym, nie zawiera analiz, systematycznych obserwacji. To opis innego niż ten, do którego przywykliśmy, sposobu patrzenia na świat i żyjących w nim ludzi. Sposobu opartego na miłości i tym, co się czuje, nie zaś na tym, co się widzi.

źródło opisu: Warszawska Firma Wydawnicza

źródło okładki: Warszawska Firma Wydawnicza

książek: 2038
melania35 | 2015-09-15
Przeczytana: 08 września 2015

Wielu z nas widząc na ulicy rodzica i dziecko, które krzyczy, kołysze się, zawodzi lub w inny dziwny (dla nas dziwny) się zachowuje, nieraz pomyślało, że matka/ojciec nie radzi sobie z dzieckiem.
Kto z nas pomyślał o tym, że to dziecko jest autystą?
Mało kto bo i skąd ma to wiedzieć.
Czym jest autyzm ?
"Autyzm to zaburzenie rozwojowe, w którym ważną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Choroba polega na odcięciu się człowieka od zewnętrznego świata, ograniczeniu wymiany informacji ze środowiskiem, subiektywnym poczuciu odizolowania." (definicja znaleziona w sieci)

Książka "Trzy pustynie" to zapis "rozmowy" między ojcem a synem,który cierpi na autyzm. Rozmowa, zwykle kojarzy się nam z werbalizacją myśli.
Michał, który ma 12 lat jest austykiem i nie mówi. Ze swoim ojcem, nauczycielami porozumiewa się z pomocą klawiatury komputera.
Choć współautorem jest 12-letni chłopiec książka zawiera tak głębokie rozważania, że mogłaby stać się przedmiotem do dyskusji filozoficznych.
Dzięki tym...