Pax. Myling

Okładka książki Pax. Myling Ingela Korsell, Åsa Larsson
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Pax. Myling
Ingela KorsellÅsa Larsson Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: PAX (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
PAX (tom 3)
PAX 3: Mylingen
Media Rodzina
2015-09-22
2015-09-22
Pax

Uwierz w ducha

Świetny cykl, wciąż miło wspominam pomimo tego, że czytałem za młodu. Genialne grafiki, niesamowity klimat i bardzo lekka w czytaniu, polecam.

,,Myling'' to 3 z 10 tomów serii Pax

Fabuła:
Arlik znowu wdaje się w bójke.Gdy nauczyciele to zauwarzają ucieka ze szkoły i siada na huśtawkę na placu zabaw. Spotyka tam pewną dziewczynę o imieniu Irys. Zaczyna się rozmowa,którą przerywa dzwonek telefonu Arlika. Gdy Viggo mówi mu że w domu jest policja od razu tam biegnie. Jak się okazuje jeden z kolegów Simona zjadł naleśniki Arlika i trafił do szpitala z powodu zatrucia...Jest Hallowen. Loke młodszy brat Tove( znajomej z klasy Arlika)Idzie na impreze szkolną, a jego siostra robi własne przyjęcie w swoim domu. Wszędzie roi się od poprzebieranych dzieciaków ale w pewnym momencie do akcji wtrąca się także prawdziwy duch.Czy chłopcy obronią Tove i Lokiego?Kim jest duch?Dlaczego to właśnie Tove i Loke są jego ofiarami? Jaką przerażającą tajemnice tym razem odkryją chłopcy? dowiecie się gdy przeczytacie 3 tom Pax pod tytółem ,,Myling''.

Moja opinia:
Jak do tej pory najlepsza, najmroczniejsza i najbardziej wciągająca część Paxa. Ta akcja która się tam działa, ten stwór kóry pojawił sie niewiadomo skąt te tajemnice, które chłopcy rozwiązują jedna po drugiej, ten mrok i atmosfera które panują w tej książce, po prostu genialne!Gdy to czytałam to w pewnym momencie zamknełam książke i siedziałam jakieś 10 min. Zastanawiając się czy to aby nie napewno nie za dużo jak na moją psychikę. Te nagłe zwroty akcji myśle tak,a jest odwrotnie, po prostu mmnie zatkało i nie mogłam się ruszyć. I do tego te przerażające ilustrację, szczęka mi opadła.Kocham ten tom i jeśli jakimś cudem autorki napiszą lepszą część od tej to ja naprawdę padnę przed nimi na kolana. Może to przez to że mam dopiero 13 lat i nie jestem doświadczonym czytelnikiem ale i tak bardzo polecam cała serię, a zwłaszcza tą część. Polecam, Polecam, i jeszcze raz Polecam.

Books-are-my-life

,,Myling'' to 3 z 10 tomów serii Pax

Fabuła:

Kolejny tom z serii PAX i kolejny tajemniczy tytuł - "Myling". Dwie pierwsze części noszą tytuły "Pal przekleństwa" i "Grim". Nie mogłam doczekać się następnej części serii, ponieważ każda kończy się w bardzo elektryzującym momencie, zostawiając czytelnika z wielkim znakiem zapytania. Tym razem było podobnie. Jednak zanim napiszę kilka słów o trzecim tomie, muszę wyjaśnić, o czym opowiada cała seria.
Głównymi bohaterami są dwaj bracia, jedenastoletni Alrik i dziewięcioletni Viggo. Chłopcy mieszkają w rodzinie zastępczej, ponieważ ich matka z powodu problemu alkoholowego nie była w stanie się nimi zajmować. Początkowo miało być zupełnie inaczej, bo matka miała po trzymiesięcznej kuracji odwykowej wrócić do domu. Jednak okazało się, że walka z nałogiem ją przerosła i chłopcy wylądowali w kolejnej rodzinie zastępczej, tym razem u Layli i Andersa, w niewielkim miasteczku Mariefred, w Szwecji. Tu znaleźli dom i akceptację, pomimo niezbyt dobrej opinii, która za nimi przywędrowała. Nie każdy bowiem chciałby przygarnąć dzieci z etykietką złodziei... W nowej szkole trafili na wyjątkowo nieprzyjemną grupę chłopców, wśród których prym wiódł Simon, syn jednego z nauczycieli. Jego ciągłe prowokacje i głupie komentarze pod adresem chłopców najczęściej kończyły się bójkami, a co za tym idzie również nieprzyjemnymi konsekwencjami, które, rzecz jasna, obejmowały wyłącznie Alrika i Vigga... Podczas jednego z niezbyt szczęśliwych wydarzeń chłopcy poznają starsze rodzeństwo, Estrid i Magnara, którzy nie do końca są zwykłymi mieszkańcami miasteczka. Jako karę za złe zachowanie bracia mają pracować w ich ogrodzie. Wszystko jednak nabiera zupełnie innego wymiaru, kiedy okazuje się, że Estrid i Magnar tak naprawdę są strażnikami magicznej biblioteki, ukrytej w podziemiach ich domu. Co ciekawsze, Alrik i Viggo również mogą pomóc im walczyć ze złem, ponieważ mają do tego predyspozycje. I tutaj rozpoczynają się ich niezwykłe i pełne niebezpieczeństw przygody, które czytelnik będzie mógł poznać zagłębiając się w lekturę aż dziesięciu tomów, które ma obejmować seria.
W trzecim tomie przed chłopcami bardzo trudne zadanie. Okazuje się, że zbliżające się halloween dla jednych będzie zabawą w przebieranie się i straszenie, a dla innych śmiertelnym wręcz niebezpieczeństwem. Jedna z uczennic szkoły, Tove, do której chodzą bracia, urządza imprezę halloweenową w swoim domu, na którą zaprosiła starszych kolegów i koleżanki. Zaś jej młodszy brat, Loke, bierze udział w dyskotece halloweenowej organizowanej przez szkołę. Wszyscy świetnie się bawią do momentu, kiedy wśród przebranych dzieci pojawia się nagle dziwna, rozczochrana i posiniaczona dziewczynka w staromodnej sukience. W ręce trzyma stare nożyce i wyraźnie kogoś szuka...

ZJADACZKA.BLOGSPOT.COM

Zrozumiałam, że prawdziwe szczęście naprawdę (i nie jest to przesadą) polega na tym, aby kiedy skończy się jedną część serii, mieć pod ręką drugą.
To moje trzecie spotkanie (ma być ich dziesięć, buuu) z kruczymi braćmi. Odczucia się nie zmieniły, a wręcz pogłębiły. Jestem pod ogromnym wrażeniem lektury, która i tym razem mnie nie zawiodła. Sytuacja z moim czasem prywatnym wygląda teraz tak – Pax, przeczytać, skończyć, wziąć następną. Nie mogę, ale też nie chcę się odpędzić od tej fantastycznej (aha, ta gra słów) i bardzo wciągającej serii.
Myling. Szczerze mówiąc, to właściwie ten tytuł nie mówił mi nic. Luzik, dwa poprzednie też nie :D Czasami tak się śpieszę jak biorę z półki książki z tej serii, że nawet nie czytam opisu. Po części dlatego, że biorę za pewnik, iż w tym przypadku nie ma żadnych wpadek. Natomiast po części właśnie z tego powodu, że już-teraz-natychmiast chcę wiedzieć co jest dalej. Moja przygoda z tym książkami to prawdziwa obsesja!
W Mariefred jest koniec października, a co z tym idzie – Halloween. W szkole zorganizowana zostaje zabawa, w której udział bierze mnóstwo potworów, zombie i duchów. Nikt nie zdaje sobie sprawy, że gdzieś wśród nich jest zupełnie autentyczny duch małej dziewczynki. Celami tej dziewczynki okazuje się rodzeństwo, w tym koleżanka z klasy Alrika. Na zabawie urządzonej w domu dziewczyny, o mało nie ginie ona sama, kiedy koledzy otwierają drzwi tajemniczej dziewczynce z nożycami…
Tym razem mamy do czynienia z duchem małej dziewczynki. Nikt nie ma pojęcia, dlaczego dziewczyna obrała sobie za cel rodzeństwo, które samotnie wychowuje ojciec. Oczywiście w trakcie wszystko zaczyna się wyjaśniać. Powiem Wam, że w czytaniu wcale nie przeszkadza fakt, że wiemy, kto za tym stoi. Spotkania w magicznej bibliotece są za każdym razem tak samo ekscytujące. Będąc tam czułam się jak w porywającej bajce. Za każdym razem autorki dają czytelnikowi „liznąć” trochę mitologii skandynawskiej, a także szwedzkich wierzeń ludowych. Dla kogoś takiego jak ja, jest to niezwykła przygoda. Nie od dzisiaj jestem fanką wszelkich mitów i wierzeń, a także okultyzmu i czarnej magii. Czytając książki z tej serii czuję się jak ryba w wodzie.
Bardzo ciekawym zabiegiem okazały się rysunki postaci, które można znaleźć na wewnętrznej stronie okładki, ale także pierwszej stronie. Postacie główne się nie zmieniają i są umieszczone na okładce, a są nimi: Viggo, Alrik, Magnar i Estrid. Natomiast na pierwszej stronie są rysunki bohaterów, którzy mają duże znaczenie w danej części serii. Zazwyczaj jest tak, że osoby będące w pierwszych częściach, zostają już na stałe i przewijają się w kolejnych. W tej części „postaciami znaczącymi” są: Iris – dziewczyna spotkana na placu zabaw, Loke i Tove – rodzeństwo, będące na celowniku mylinga oraz ich ojciec – Martin.
Akcja w tej części jest podzielona na kilka etapów, choć bardziej jestem skłonna przyznać, iż jest ona po prostu przez cały czas. Czyta się z zapartym tchem i bezkresną ciekawością. Z pytaniem „co będzie dalej”, ale prośbą „nie kończ się tak szybko”. Mnie osobiście pomysł przekonał w stu procentach i skojarzył się z pewnym horrorem, absolutnym klasykiem – „Krzyk”. Szczęka mi opadła już na wejściu i do końca nie mogłam jej pozbierać. Tylko w „Krzyku” był to jedynie przebrany człowiek, natomiast tutaj to najprawdziwszy duch! To było moje pierwsze skojarzenie, do pierwszego etapu akcji – kiedy na imprezie u Tove pojawia się duch dziewczynki z nożycami. Nikt nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji, dopóki dziewczyna nie zaczyna się dusić. Poznajemy tutaj również makabryczną historię sprzed lat, która rzutuje na teraźniejszość.
Dodatkowo ktoś zatruł naleśniki Alrika w szkolnej stołówce. Oczywiście taki materiał nie mógł przejść bez echa. Jeden z chłopców z gangu Simona zjada owe naleśniki i trafia do szpitala. Thomas od techniki znowu świętuję, bo może rozgrzebać całą sprawę, obrzucając przy tym błotem rodzeństwo. W całą sprawę zamieszana jest nawet policja, która rozpoczyna śledztwo. Nikt nie myśli o tym, że to właśnie Alrik miał być celem truciciela, bądź trucicielki….
Pocukrzyłam tę serię z każdej strony, ale uwierzcie mi, że nie są to czcze słowa. Ktoś, kto kocha horrory, mitologię, trochę się bać i temperamentnych bohaterów, wczuję się w to jak ja – całym sercem. Sceptycyzm uleciał, a na jego miejscu już grzeje się oczekiwanie na dalsze losy kruczych braci. Nawet czcionka przestała mi przeszkadzać ;)

ZJADACZKA.BLOGSPOT.COM

Genialna! Byłby z niej świetny horror coś jak "Ring". Szybko się czyta, nie można się oderwać. Wada książek z serii PAX jest to, ze kończą się w takim momencie, że natychmiast chce się sięgnąć po następny tom.

Kim jest tytułowy myling? Jak chłopcy obronią siebie i rodzeństwo Ludvigssonów? Co wymyśli Simon i jego koleżkowie? Musicie sami się dowiedzieć, czytając serię PAX. Polecam ją wszystkim, którzy lubią wciągające historie z odrobiną magii. Świetnym dopełnieniem tekstu są fantastyczne ilustracja Henrika Jonssona./ Zoja

Tę i inne recenzje znajdziesz na naszym blogu: http://library1gim.blogspot.com/

Ta seria coraz bardziej mnie intryguje. Z każdą częścią bardziej mi się podoba. Chociaż jest to niezły orzech do zgryzienia podczas pisania recenzji - każda część jest bardzo cienka, podobna do poprzedniej pod względem struktury i ciężko mi jest opisywać je z osobna. Stąd też ta podwójna recenzja dzisiaj.

"PAX" charakteryzuje się tym, czego po prostu brakuje wielu nowym książkom na rynku - doświadczonymi autorkami. Larsson i Korsell mają niejedną książkę na swoim koncie. Łącząc siły dały początek świetnej serii dla młodzieży. Larsson wniosła tu swój kunszt kryminalistyczny, Korsell pilnuje aby treść była odpowiednia dla młodszych czytelników. Choć i tak nie polecałabym tym naprawdę młodym osobom, ponieważ można nieźle się przestraszyć!

"PAX" charakteryzuje się tym, czego po prostu brakuje wielu nowym...

Fantastyczna! Dodam tylko od mojej córki, żeby nie czytać wieczorem w pobliżu lustra... :-)

Na półkach: , , , , , , , ,

Ta seria wciąga po całości. Nie idzie się od niej oderwać i czytam tom za tomem, a co jeden to lepszy od poprzedniego.
Gorąco polecam!

Gorąco polecam!