Błysk szczęścia

Kirakira hikaru
japonia, białe małżeństwo
literatura piękna
Ginko

Współczesna, wielokrotnie nagradzana powieść japońskiej pisarki Kaori Ekuni, w polskim przekładzie Amy Bajer, opowiadająca o nietypowym związku dwojga młodych ludzi: lekarza homoseksualisty Mutsukiego i nadużywającej alkoholu, emocjonalnie niestabilnej tłumaczki z włoskiego Shoko. Małżeństwo zostało zawarte ze względu na tradycję i oczekiwania rodziców oraz jako terapia przeciwdepresyjna bohaterki, faktycznie jest to trójkąt z Konem, kochankiem Mutsukiego, lubianym i akceptowanym przez jego żonę. To "białe" małżeństwo, określane eufemistycznie w kulturze japońskiej jako "otulanie wody" funkcjonuje zgodnie w towarzystwie "Fioletowego wujka" (obrazu Cezanne`a wiszącego na ścianie) i "yuki" − drzewka młodości.

źródło opisu: http://www.wuw.home.pl/

źródło okładki: http://www.wuw.home.pl/

Gin | 2017-08-31

„Błysk szczęścia” można polecić każdemu. Ta niewielka książeczka potrafi skutecznie wciągnąć, bohaterów nie da się nie lubić, a cała historia wzbudza wiele pozytywnych emocji. Prosty, subtelny i szczery styl autorki przypadnie do gustu nie tylko wielbicielom Murakamiego czy japońskiej prozy. Historie o miłości są uniwersalne i przemawiają do każdego, nawet kiedy opowiada się je z perspektywy niekonwencjonalnego trójkąta miłosnego.

Więcej: https://japonia-online.pl/article/561

Z_błyskiem_w_oku | 2017-07-24

Piękna, nastrojowa historia małżeństwa, które stopniowo zaprzyjaźnia się i boryka się ze swoją innością oraz bliskimi, którym ciężko tę inność zaakceptować. Widać w tej książce japońską wrażliwość na naturę, szczegół i zachwyt życiem mimo różnych trudności.

Kuro Neko | 2016-03-18

Zaskoczyła mnie niezwykła lekkość z jaką została napisana ta, bądź co bądź, poruszająca poważne tematy książeczka. Być może przyczyną jest zbyt powierzchowne ukazanie bohaterów, których można określić mianem "odmiennych", w interakcji z "normalną" częścią społeczeństwa... Nie wydaje mi się, żeby stanowiło to jakąś ogromną wadę utworu, ale zdecydowanie rzuca się w oczy.
Ogólnie rzecz ujmując, jest to sympatyczna opowieść o miłości, stawianiu czoła otoczeniu, budowaniu wzajemnych relacji. Chętnie do niej wrócę, mimo że niezupełnie spełniła moje oczekiwania.

Ola | 2016-01-28

Mam mieszane odczucia odnośnie tej książki. Ogólnie bardzo się cieszę z każdej pozycji japońskiego autora na naszym rynku, bo wiele ich nie przybywa, a mam silny głód japońskiej literatury, szczególnie współczesnej. Pierwsze trzy książki w serii, Onnazaka, Lata mroku i Żywot kobiety swawolnej były świetne (chociaż sama seria wydaje mi się zbierana na chybił-trafił - średniowieczny pisarz, dwie autorki okresu Showa i jedna współczesna), Błysk szczęścia zdecydowanie na tym tle odstaje w dół. Powieść (czy raczej: nowela, jak na zachodnie standardy) jest raczej naiwna, a postacie trudno nazwać wiarygodnymi. To mi wygląda bardziej na fantazję na temat homoseksualizmu niż realną próbę zmierzenia się z problemami alienacji i konformizmu japońskiego społeczeństwa. Szkoda, bo poruszone w powieści wątki zasługują na zgłębienie. Tragicznie nie jest, książkę czyta się przyjemnie i szybko, ale pewien niedosyt zostaje...