Miasto, które nie zgineło. Ludność cywilna Warszawy 1939-1945 i pomniki jej poświęcone

Wydawnictwo: Bellona
6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Karolina

Niepokonana stolica Polski lat 1939-1944 żyje w pamięci indywidualnej i grupowej, w narodowych rytuałach i w krajobrazie miasta. Niewiele jest jednak prac poświęconych pomnikom dedykowanym cywilnym ofiarom wojny. Poniższy tekst napisany został z myślą o ludziach, którzy obok tych pomników przechodzą, ale także i tych, którzy być może nigdy ich nie odwiedzą. Zrodził się z pragnienia, aby pamięć o zgładzonej ludności Warszawy zajęła należne jej miejsce w narracjach o miastach Europy ciężko doświadczonych w drugiej wojnie światowej. W książce m.in.: - Barykada Września, - Pomnik Bohaterów Warszawy - Warszawska Nike, - Pomnik - Cmentarz Poległych w Wawrze, - Pomnik Ofiar Rzezi Woli, - Miejsca i tablice naścienne. 100 nigdy niepublikowanych ilustracji!

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=ksiazka&bid=7329

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=ksiazka&bid=7329

Iza | 2016-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Po przeczytaniu takiej książki, nasuwa się jedna myśl:
Warszawa to miasto, którego każdy centymetr powinien zostać uznany za święty.
Nie wiem czy w tym miejscu jest choć skrawek ziemi, która nie spłynęła krwią.
Ta książka, podobnie jak każda inna tego typu, zmusza człowieka do refleksji nad tym ile ludzi zginęło za to, byśmy dziś mogli być wolni. Warto o tym pamiętać.