Okładka książki Miasto, które nie zginęło. Ludność cywilna Warszawy 1939-1945 i pomniki jej poświęcone Halina Taborska
Halina Taborska Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Bellona
2014-08-14
2014-08-14

Okładka książki Sztuka w miejscach śmierci. Europejskie pomniki ofiar hitleryzmu Halina Taborska, Marian Turski
Sztuka w miejs... Halina Taborska, Ma...
Okładka książki Wielogłos o Zagładzie Omer Bartov, Anna Bikont, Agnieszka Dauksza, Piotr Filipkowski, Dorota Głowacka, Włodek Goldkorn, Irena Grudzińska-Gross, Hanka Grupińska, Jan Hartman, Jurgen Kaumkotter, Agnieszka Kłos, Maria Kobielska, Tomasz Kozak, Bartłomiej Krupa, Bartosz Kwieciński, Berel Lang, Andrzej Leder, Jacek Leociak, Tadeusz Lubelski, Piotr Macierzyński, Tadeusz Miczka, Jakub Muchowski, Jean-Luc Nancy, Jakub Nowakowski, Tadeusz Nyczek, Stanisław Obirek, Andrzej Paczkowski, Maria Anna Potocka, Anda Rottenberg, Zyta Rudzka, Stanisław Ruksza, Magdalena Saryusz-Wolska, Jadwiga Sawicka, Roma Sendyka, Ann Snitow, Olga Stanisławska, Krzysztof Szwajca, Halina Taborska, Olga Tokarczuk, Andrzej Turowski, Marian Turski, Zbigniew Warpechowski, Wojciech Wilczyk, Marcin Wilkowski, Krzysztof Wodiczko, Cezary Wodziński, Wojciech Załuski, praca zbiorowa
Wielogłos o Za... Omer Bartov, Anna B...

Krótki przewodnik po warszawskich pomnikach ludności cywilnej wymordowanej przez nazistów. Interesująca lektura gdyż przybliża genezę, historię i symbolikę najważniejszych monumentów, dodatkowo autorka opisuje także kontekst miejski. Książka jest pięknie wydana (twarda oprawa, błyszczący papier)i bogato ilustrowana.

Po przeczytaniu takiej książki, nasuwa się jedna myśl:
Warszawa to miasto, którego każdy centymetr powinien zostać uznany za święty.
Nie wiem czy w tym miejscu jest choć skrawek ziemi, która nie spłynęła krwią.
Ta książka, podobnie jak każda inna tego typu, zmusza człowieka do refleksji nad tym ile ludzi zginęło za to, byśmy dziś mogli być wolni. Warto o tym pamiętać.

Po przeczytaniu takiej książki, nasuwa się jedna myśl:
Warszawa to miasto, którego każdy centymetr powinien zostać uznany za święty.
Nie wiem czy w tym miejscu jest choć skrawek ziemi, która nie spłynęła krwią.

Przewodnik po warszawskich monumentach poświęconych okupacji miasta w czasie II wojny światowej, w tym w szczególności okresowi powstania warszawskiego.

Pozycja całkiem solidna, która nie została jednak napisana "przyjemnym" językiem.

• Warszawa
  • Album