Pan Samochodzik i Księga Strachów

Cykl: Pan Samochodzik (tom 9) | Seria: Pan Samochodzik [Edipresse Polska]
Wydawnictwo: Edipresse Kolekcje
Ewelina

Tym razem Pan Samochodzik poszukuje pamiętnika niemieckiego oficera Konrada von Haubitza. Musi jednak uważać na pozbawionych skrupułów rywali. Komu jeszcze zależy na odnalezieniu szokujących wyznań zbrodniarza wojennego? I jaką rolę w tej historii odgrywają tajemnicze szachownice?

źródło opisu: Wydawnictwo EDIPRESSE-KOLEKCJE S.A., 2015

źródło okładki: Wydawnictwo EDIPRESSE-KOLEKCJE S.A., 2015

"Zachciało się raz Zenobii
Rzucić swoje stare hobby.
Bo to chyba pachnie nudą
Ciągle się zajmować dżudo.
Na tym kończy się limeryk -
Jej hobby stał się Fryderyk".

Pan Samochodzik tym razem nie będzie szukał skarbów, "Księga strachów" opowiada bowiem o poszukiwaniach pamiętnika von Haubitza, którego zawartość ma duże znaczenie polityczne i może okazać się dla jego autora bardzo niewygodna. Nie dajcie się zniechęcić brakiem błyskotek! Akcja będzie wartka, wszystkie chwyty dozwolone i nie tylko judo - kąsanie też :)

A cała akcja osadzona w moich rodzinnych stronach. Poznacie Górę Czcibora, na którą wspinałam się nie raz, cmentarz wojenny w Siekierkach, gdzie jeździliśmy regularnie na wycieczki szkolne i jezioro Morzycko, w którym kąpałam się prawie każdego lata.

Przygody trójki harcerzy sprawiły, że również chciałam być harcerką, a marzenie to w końcu zrealizowałam, chociaż nigdy nie udało mi się przeżyć przygody na miarę tych, jakie spotykały Tella, Sokole Oko i Wiewiórkę ;) Po...

chrispu | 2016-10-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Różne

Dużo się dzieje, akcja przeskakuje z jednego miejsca w inne, z ziemi na jeziora i odwrotnie, duża ilość bohaterów, z których prawie każdy może być podejrzanym i skomplikowana zagadka - czyli standard jeśli idzie o tę serię. Jednak w mojej ocenie brak tej książce świeżości, wszystko to już gdzieś czytałem - te pościgi samochodowe, pływanie autem po jeziorze, zakochane w głównym bohaterze kobiety, jego nieudane podboje miłosne no i oczywiście harcerze (wątek mnie osobiście irytujący ale wszak trzeba było przemycać wartościowe wzorce młodzieżowe). Autor zaczyna pisać wg. szablonu - pewne elementy mają się znaleźć w powieści i się znajdują (kwestia tylko czy na początku czy trochę później)+ oczywiście jakieś odnośniki do ówczesnej rzeczywistości (musi być poprawnie politycznie by cenzura się nie czepiała). Zaczyna być przewidywalnie. Książkę ratuje jednak zagadka kryminalna oraz doskonałe opisy wydarzeń historycznych oraz tła geograficznego. Te elementy oraz naprawdę świetne tempo...

Myślę że nie trzeba zbyt dużo pisać o "Księdze Strachów". Mamy w niej mnóstwo przygód, wartką akcję, ciekawie wykreowanych bohaterów, zagadkę, nastrojowe opisy aury, współgrające ze stanami mentalnymi postaci. Co świadczy o wspaniałym warsztacie literackim Zbigniewa Nienackiego. Bardzo podobały mi się przygody i sądzę że spodobały by mi się jeszcze bardziej, gdybym czytał je jako dziecko, lub nastolatek, gdyż do tej grupy wiekowej są one przeznaczone. Jedyny minus to, to że mamy tu wstawki socjalistyczne, które przeszkadzały mi.
Sądzę że dobre motto książki to:

Przygodo, gdzie jesteś?
O sobie daj znać.
Przygodo, gdzie jesteś?
Przyjdź, imię swe zdradź.

Paweł | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Kolejna niesamowita część przygód Pana Samochodzika za mną. Za mną także wielkie wrażenie i ogrom wspaniałych doznań wyobrażeniowych, których można doświadczyć czytając książki z tej serii. Co prawda druga to przeze mnie przeczytana książka Autora, lecz po raz drugi utwierdza w przekonaniu niesamowitości wrażeń, które są obecne przez wszystkie stronice utworu. Fabuła bardzo ciekawa, dobrze dobrani bohaterowie i przede wszystkim niesamowicie umiejętnie wpleciona historia w akcję sprawiają, że książka naprawdę zalicza się do tych z ,,wyższej półki". Zabrzmi to być może zbyt mocno i pewnie lecz w dzisiejszych czasach ciężko jest odnaleźć tak bogate w historie, niesamowite wydarzeni i nawet porada dla młodzieży. Pan Samochodzik znowu daje się ponieść fantazjom na temat ukrytych skarbów, że dowiaduje się o tajnej księdze, która rzekomo przechowuje bardzo ważne i niezbyt dobre informacje z czasów wojennych. Przez swą pasję do przygód i odkrywania tajemnic wyrusza na poszukiwania owej...

McRap1972 | 2015-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

Kolejna część "Pana Samochodzika" już za mną. W przeciwieństwie do "Wyspy Złoczyńców", "Templariuszy" i "Niesamowitego Dworu", "Księgę strachów" pamiętałem najmniej z czytania przed 30 laty. Dzięki temu przyjemność z lektury była teraz jeszcze większa. Gwoli ścisłości ... jest to tom nr 3 i zdecydowanie wolę też oryginalny tytuł ... ten nowy z dziwnymi szachownicami ... jest po prostu ... dziwny ;).

Obok historii której również w tym tomie jest dużo, mamy tym razem większy nacisk położony na fabułę sensacyjną. Wychodzi to książce zdecydowanie na dobre. Oczywiście trzeba mieć świadomość w jakich czasach pisał Nienacki i niech nie drażni nas lekka socjalistyczna indoktrynacja. Mnie nie przeszkadzało to zupełnie.

Obok oryginalnego Pana Samochodzika ... pojawia się tu inny "pan samochodzik" z równie ciekawym samochodem. Robi się bardzo ciekawie i dość niebezpiecznie.

Oczywiście polecam wszystkim niezależnie od wieku i już zaraz zabieram się po raz kolejny za "Nowe przygody Pana...

Mam sentyment do całej serii "Pana Samochodzika" chociaż nie czytałam wszystkich części, gdyż nie mogę nigdzie dostać.
I są to książki dla dzieci, a ja jestem już dość duża to i tak lubię wracać do tych książek.
Przywołują smak dzieciństwa, a przygody pana Tomasza przenoszą w bardzo fajny świat. Każdy powinien go poznać :)

| 2014-09-25

Zazwyczaj pan Tomasz wyrusza na poszukiwania dopiero po otrzymaniu zlecenia z pracy. Tym razem sam dostrzegł znak zbliżającej się ekscytującej, aczkolwiek niebezpiecznej przygody.
Tomasz "Włóczęga" chce wybrać się na miejsce niedawnego obozu harcerskiego- do Jasienia. Doszło tam do dziwnych wydarzeń z Wiewiórką (harcerzem) w roli głównej. Panu Samochodzikowi nie dają spokoju sytuacje opisane w harcerskiej "Księdze strachów".
Gdy miłośnik przygód przybywa na miejsce okazuje się, że jest już tam spora liczba osób szukających pamiętnika Konrada von Haubitz... Jaką tajemnicę kryje ten dokument, skoro powoduje aż takie zamieszanie?
Z czasem do pana Tomasza dołączają harcerze, którzy przejrzeli swojego przyjaciela. Ponadto pojawia się Hilda, pan Kuryłło, Klaus, Kasia i jej jamnik- Sebastian oraz dziwna ciotka Zenobia. Będzie też przystojny Szwajcar- Fryderyk ;)
Z której strony czyha niebezpieczeństwo?
Przeczytaj, bo ta książka jest w stanie zawładnąć twoimi emocjami!

Magdalena Noir | 2015-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Lato w pełni. Na zewnątrz panuje okropny upał. Najlepszym sposobem na jego przetrwanie jest w moim wypadku sięgnięcie po lekką wakacyjną lekturę. Niedawno miałam okazję zapoznać się z twórczością Zbigniewa Nienackiego, czyli twórcy legendarnego już Pana Samochodzika. Jako, że powieść "Niesamowity dwór" okazała się wyborną decyzją właśnie na wakacje, z tym większą chęcią sięgnęłam po kolejną część z owej serii. Jak zwykle, tak i tym razem nie czytałam po kolei, ale po tomie piątym pochłonęłam czwarty.

Nie zawiodłam się i tym razem. Autor zaskakuje nas wartką akcją i ciekawie skonstruowanymi intrygami. Nie brakuje dziwnych wydarzeń, podejrzanych typków, harcerzy i oczywiście doskonałego humoru. Jednak mi osobiście najbardziej podobała się inteligentnie zbudowana zagadka tajemniczych szachownic. Od samego początku pisarz zasypuje nas rozmaitymi tropami i wskazówkami, jednakże tylko część z nich jest nam potrzebna do odkrycia prawdy. Sądzę, że wątek detektywistyczny wyszedł...

emik84 | 2016-06-21

Pan Samochodzik to popularna szczególnie wśród młodzieży seria książek Zbigniewa Nienackiego o przygodach historyka sztuki wcielającego się w rolę detektywa i rozwiązującego zagadki przeszłości. "Księga strachów", która uprzyjemniła mi kilka ostatnich wieczorów to 3 tom cyklu. Została wydana po raz pierwszy w 1967 roku a w późniejszych wydaniach można było się spotkać z tytułem Pan Samochodzik i dziwne szachownice, który swoją drogą odrobinę odbiegał od oryginału. Potwierdzeniem tych słów jest np. pominięcie w kolejnych wydaniach faktu iż pan Tomasz należał do ORMO (Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej). Wydanie, które Wam dziś przedstawię zawiera tę informację a jedyne uwspółcześnienia, w porównaniu z pierwotnym wydaniem, dotyczą zaledwie wiadomości typowo geograficznych.

Akcja powieści rozgrywa się w miejscu o fikcyjnej nazwie, którą Nienacki zmienił celowo. Jezioro Jasień, bo o nim mowa, istnieje w rzeczywistości pod inną nazwą w obrębie Pojezierza Zachodniopomorskiego i...

Poppapraniec | 2014-10-03
Przeczytana: 04 października 2014

Trzej młodzi przyjaciele, Wilhelm Tell, Sokole Oko i Wiewiórka, po powrocie z obozu harcerskiego przywożą brulion zatytułowany „Księga strachów”, opisujący ich przygody nad jeziorem Jasień w myśl zabawy harcerskiej polegającej na poszukiwaniu miejsc, w których straszy. Opisano tam niemiłą nocną przygodę jednego z harcerzy, a także tajemniczy znak szachownicy na portalach kilku starych okolicznych kościołów. Właścicielem tych miejscowości był niegdyś ród von Haubitzów, który miał szachownicę w herbie. Okazuje się, że kilka osób poszukuje w tych stronach skarbów starego Johanna von Haubitza oraz pamiętnika jego syna.

Kolejne spotkanie z Panem Samochodzikem to kolejna okazja to wychwalenia zdolności Nienackiego. Niektórych może to już nudzić, ale mimo to, ja nadal jestem zachwycony każdą książką z serii, nawet jeżeli czytałem ją już kilka razy. Dzisiaj zapraszam do przeczytania recenzji na temat czwartego (lub, jak kto woli dziewiątego) tomu o przygodach Pana Tomasza.

Szalenie...