Podstęp. O szpiegach, kłamstwach i o tym jak Rosja kiwa Zachód

Wydawnictwo: Kurhaus Publishing
Deception. Spies, Lies And How Russia Dupes The West
historyczna
leon68

Władcy szpiegów z Kremla i ze stolic Zachodu rywalizują o dominację od niemal stulecia - od czasu schwytania przez bolszewików pracującego na dla brytyjskiego wywiadu Sidney`a Reilly`ego, nazywanego Asem szpiegów (1925 rok) po deportowanie ze Stanów Zjednoczonych za szpiegostwo na rzecz Rosji Anny Chapman - Rudej spod łóżka (2010 rok). W "Podstępie" (oryg. Deception) Edward Lucas ujawnia...

W "Podstępie" (oryg. Deception) Edward Lucas ujawnia prawdziwe dzieje Chapman i jej kolegów. Opisuje on ich tajne misje w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, ale też odsłania kulisy polowania na szpiegów, które doprowadziło do ich upadku. Rzuca światło na nieznane triumfy i klęski zachodnich wywiadów w latach Zimnej Wojny, które dały fundament szpiegostwu przemysłowemu i politycznemu w dzisiejszych czasach. O dziejach szpiegowskich wojen po rozpadzie ZSRR opowiada na podstawie rozmów, które jako jedyny autor przeprowadził z najważniejszą "wtyczką" Rosji w NATO, Hermanem Simmem. Ujawnia też straszliwe losy moskiewskiego prawnika, Siergieja Magnickiego, który odważył się rzucić wyzwanie rządzącej w stolicy Rosji mafii.
Niegdyś płynącym z Moskwy zagrożeniem był komunizm. Dziś, zdaniem autora, są nim siłowiki - byli pracownicy radzieckiej bezpieki i bezlitośni ludzie siły. "Podstęp" to lektura dla każdego, kto jest gotów odkryć, jakie wyzwanie stanowią oni dla świata. I dla własnego narodu.

`Edward Lucas zmusza nas do myślenia o łańcuchach wydarzeń, które dla przyzwyczajonego do poszanowania praw i swobód obywatelskich człowieka z Zachodu, nie są przyjemne. Wolność nie jest sprawą oczywistą, nie jest gwarantowana na zawsze a zagrożenie dla jej istnienia jest obecne stale. Dlatego właśnie, jego ostrzeżenia muszą być potraktowane na serio.`
- Václav Havel

Edward Lucas - jest starszym redaktorem w The Economist. Jako korespondent zagraniczny tygodnika przez 30 lat zajmował się sprawami Rosji i Europy Wschodniej. Jest członkiem Centrum ds. Analizy Polityki Europejskiej - Center for European Policy Analysis z siedzibą w Waszyngtonie. Oprócz "Podstępu" (2012), napisał The New Cold War ("Nowa Zimna Wojna", wyd. brytyjskie 2009 wyd. polskie ), w której ostrzegł przed zagrożeniem, jakie stanowi Rosja pod rządami Władimira Putina, oraz The Snowden Operation (2014). Studiował w London School of Economics i na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2008-2010 pisał felietony do tygodnika Wprost. Mieszka w Londynie i jest żonaty z pisarką, Cristine Odone. Ćwierka na Twitterze jako @edwardlucas.
Więcej informacji o autorze pod adresem edwardlucas.com/about

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/podstep-o-szpiegach-klamstwach-i-o/

źródło okładki: www.empik.com