Okładka książki Piąty etap

typ
papier
7,6 (48 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Najwcześniej zachowana powieść Piaseckiego. Napisana w więzieniu na świętym Krzyżu w kwietniu 1934 r. Początkowo zatrzymana przez cenzurę więzienną z powodów politycznych, mogła ukazać się drukiem dopiero w rok po wyjściu autora na wolność. Pisząc tę powieść oparł się na przeżyciach własnych oraz kolegów z polskiego wywiadu. Opisał ich życie, pełne przygód i niebezpieczeństw. Kontynuację stanowi powieść Bogom nocy równi.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
roman23 | 2014-07-30
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 30 lipca 2014

"Piąty etap", mimo że został napisany rok wcześniej niż "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy", wydaje mi się książką bardziej dojrzalszą. Piasecki oprócz łączącego obie lektury tematu przekraczania granic, a może dwóch różnych światów i związanych z taką podróżą niebezpieczeństwem, ukazuje pracę II oddziału - przedwojennego, polskiego wywiadu. Chociaż ciężko odnaleźć w niej szczegóły działalności wywiadowczej, można dowiedzieć się jakimi motywami kierowali się adepci szpiegowania, jakie myśli im towarzyszyły, o ich życiu w ciągłym stresie, trwodze oraz wyniszczającej fizycznie i psychicznie pracy. Nieobce jest im przekupstwo, wykorzystanie słabości oraz nałogów drugiego człowieka, widmo zdrady bądź śmierci. A pijatyki i bijatyki to piętno granicy. Jestem przekonany, że każdy miłośnik "Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy", po lekturze "Piątego Etapu" nie będzie zawiedziony. Kolejnym argumentem, zachęcającym do przeczytania tej książki, jest relacja człow...

Luetyk | 2013-10-01
Przeczytana: 29 września 2013

Uważam, że ta książka jest minimalnie "słabsza", niż "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" i lepiej najpierw przeczytać tamtą książkę, a jeśli się spodoba (w co nie wątpię), to dopiero wtedy "Piąty etap" oraz "Bogom nocy równi", które również opisują burzliwe pogranicze z perspektywy młodego agenta wywiadu.

Frederik | 2014-04-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: luty 2014

Piasecki jest swietny. Choc moze dla mlodszego pokolenia, ktore nie zaznalo "urokow" socjalizmu i mechanizmow tego "wspanialego" ustroju, nieco trudny

archiwista_cyklista | 2014-03-15
Na półkach: II RP, Przeczytane
Przeczytana: 15 marca 2011

O życiu agenta Dwójki na kresach II RP. Tyle w niej wódki, że aż starach, ale cóż. Zapewne tak wyglądało wtedy życie Piaseckiego. Kolejna powieść - pamiętnik.

jasisz | 2014-10-29

Kalendarium literackie
  • Jorge Bucay
    68. rocznica
    urodzin
    Zawsze uważałem, że najpiękniejszą odpowiedzią na "Bardzo cię kocham" jest zdanie: "A ja czuję się bardzo kochana".
  • Krzysztof Daukszewicz
    67. rocznica
  • Hanka Lemańska
    55. rocznica
    urodzin
    Facet jak facet, dwie ręce, dwie nogi, głowa od góry.
  • Fiodor Dostojewski
    193. rocznica
    urodzin
    Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
  • Maria Kuncewiczowa
    119. rocznica
    urodzin
    ...jakże ja będę umierać, kiedy nie żyłam ja wcale?
  • Chris Claremont
    64. rocznica
  • Philip Craig Russell
    63. rocznica
  • Joseph Campbell
    27. rocznica
    śmierci
    [...] jeśli idziesz za tym, co cię uszczęśliwia, to jakbyś podążał jakimś szlakiem, który istniał od zawsze, czekał na ciebie, i że życie, które właśnie przeżywasz, jest tym, które było ci jakoś pisane.
  • Michael Palmer
    1. rocznica
    śmierci
    Każde równanie zawierające czynnik ludzki jest nierozwiązywalne
  • Harry Mulisch
    4. rocznica
    śmierci
    Ważne decyzje zawsze należy podejmować od razu, ponieważ inaczej nic z tego nie wychodzi
  • Wacław Gąsiorowski
    75. rocznica
    śmierci
    -Gadajcie, coście za jedni?!
    –Joanna Żubr, markietanka pierwszej legii, pierwszego batalionu – odparła dumnie baba– A to mój stary niedołęga...
    –Maciej Żubr, podoficer pierwszej legii, pierwszego batalionu, drugiej kompanii! – poprawił chłop.
  • Henryk Niewiadomski
    7. rocznica
    śmierci
    To wpływa na psychikę. Mogę to stwierdzić z całkowitą pewnością. Siedzę już trzy lata odizolowany od żony i trzepię się ręką przez ten cały czas. Jak po roku w więzieniu zobaczyłem, że trzęsie mi się ręka, myślałem początkowo, że to albo na tle nerwowym, albo choroba Parkinsona. Walnąłem konia, od r... pokaż więcej
  • Claude Lévi-Strauss
    5. rocznica