Piąty etap

Wydawnictwo: LTW

Najwcześniej zachowana powieść Piaseckiego. Napisana w więzieniu na świętym Krzyżu w kwietniu 1934 r. Początkowo zatrzymana przez cenzurę więzienną z powodów politycznych, mogła ukazać się drukiem dopiero w rok po wyjściu autora na wolność. Pisząc tę powieść oparł się na przeżyciach własnych oraz kolegów z polskiego wywiadu. Opisał ich życie, pełne przygód i niebezpieczeństw. Kontynuację stanowi powieść Bogom nocy równi.

• Bohaterowie są zmęczeni

Sen sów
Jerzy Sosnowski

5 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Roman | 2014-07-30
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 30 lipca 2014

"Piąty etap", mimo że został napisany rok wcześniej niż "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy", wydaje mi się książką bardziej dojrzalszą. Piasecki oprócz łączącego obie lektury tematu przekraczania granic, a może dwóch różnych światów i związanych z taką podróżą niebezpieczeństwem, ukazuje pracę II oddziału - przedwojennego, polskiego wywiadu. Chociaż ciężko odnaleźć w niej szczegóły działalności wywiadowczej, można dowiedzieć się jakimi motywami kierowali się adepci szpiegowania, jakie myśli im towarzyszyły, o ich życiu w ciągłym stresie, trwodze oraz wyniszczającej fizycznie i psychicznie pracy. Nieobce jest im przekupstwo, wykorzystanie słabości oraz nałogów drugiego człowieka, widmo zdrady bądź śmierci. A pijatyki i bijatyki to piętno granicy. Jestem przekonany, że każdy miłośnik "Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy", po lekturze "Piątego Etapu" nie będzie zawiedziony. Kolejnym argumentem, zachęcającym do przeczytania tej książki, jest relacja człowieka, który na co dzień stykał się z...

Dawid1924 | 2015-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2015

Po przeczytaniu książki doszedłem do paradoksalnego wniosku. Prostota słowa, dość jednolita akcja, przyziemność - czyli elementy, które nie charakteryzują twórczości wielkich, a które w dziele Piaseckiego znalazłem. I o dziwo ten zlepek z pozoru niechcianych cech porwał mnie, wciągnął w świat polsko - sowieckiego pogranicza, a autora nakazał uznać nieprzeciętnym.

Wiele możemy dowiedzieć się o nim samym . Biorąc oczywiście pod uwagę stopień zgodności charakterystyki Romana Zabawy i jego realnego pierwowzoru, którym jest autor. Zakładając, iż istnieje ona w stopniu znacznym, autor z każdą kolejną wertowaną kartką zdobywał moją sympatię, a nawet podziw. Szczerość przekazywanych słów, prostota i jednoczesna mądrość pojmowania świata biła tym bardziej im mocniej zagłębiałem się w treść.

Wrażliwość zdaje się być schizofreniczną anamoalią w połączeniu z działalnością Zabawy / Piaseckiego. Jego wysoko rozwinięta moralność przez pryzmat, której ocenia ludzi, nie ima się twardych zasad...

Frederik | 2014-04-03
Przeczytana: luty 2014

Piasecki jest swietny. Choc moze dla mlodszego pokolenia, ktore nie zaznalo "urokow" socjalizmu i mechanizmow tego "wspanialego" ustroju, nieco trudny

Luetyk | 2013-10-01
Przeczytana: 29 września 2013

Uważam, że ta książka jest minimalnie "słabsza", niż "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" i lepiej najpierw przeczytać tamtą książkę, a jeśli się spodoba (w co nie wątpię), to dopiero wtedy "Piąty etap" oraz "Bogom nocy równi", które również opisują burzliwe pogranicze z perspektywy młodego agenta wywiadu.

archiwista_cyklista | 2014-03-15
Na półkach: Przeczytane, II RP
Przeczytana: 15 marca 2011

O życiu agenta Dwójki na kresach II RP. Tyle w niej wódki, że aż starach, ale cóż. Zapewne tak wyglądało wtedy życie Piaseckiego. Kolejna powieść - pamiętnik.

Deer_Hunter | 2016-04-28
Przeczytana: 26 kwietnia 2016