Piąty etap

wydawnictwo
LTW
typ
papier
7,57 (61 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Najwcześniej zachowana powieść Piaseckiego. Napisana w więzieniu na świętym Krzyżu w kwietniu 1934 r. Początkowo zatrzymana przez cenzurę więzienną z powodów politycznych, mogła ukazać się drukiem dopiero w rok po wyjściu autora na wolność. Pisząc tę powieść oparł się na przeżyciach własnych oraz kolegów z polskiego wywiadu. Opisał ich życie, pełne przygód i niebezpieczeństw. Kontynuację stanowi powieść Bogom nocy równi.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
roman23 | 2014-07-30
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 30 lipca 2014

"Piąty etap", mimo że został napisany rok wcześniej niż "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy", wydaje mi się książką bardziej dojrzalszą. Piasecki oprócz łączącego obie lektury tematu przekraczania granic, a może dwóch różnych światów i związanych z taką podróżą niebezpieczeństwem, ukazuje pracę II oddziału - przedwojennego, polskiego wywiadu. Chociaż ciężko odnaleźć w niej szczegóły działalności wywiadowczej, można dowiedzieć się jakimi motywami kierowali się adepci szpiegowania, jakie myśli im towarzyszyły, o ich życiu w ciągłym stresie, trwodze oraz wyniszczającej fizycznie i psychicznie pracy. Nieobce jest im przekupstwo, wykorzystanie słabości oraz nałogów drugiego człowieka, widmo zdrady bądź śmierci. A pijatyki i bijatyki to piętno granicy. Jestem przekonany, że każdy miłośnik "Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy", po lekturze "Piątego Etapu" nie będzie zawiedziony. Kolejnym argumentem, zachęcającym do przeczytania tej książki, jest relacja człowieka, który na co dzień stykał się z...

Dawid1924 | 2015-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2015

Po przeczytaniu książki doszedłem do paradoksalnego wniosku. Prostota słowa, dość jednolita akcja, przyziemność - czyli elementy, które nie charakteryzują twórczości wielkich, a które w dziele Piaseckiego znalazłem. I o dziwo ten zlepek z pozoru niechcianych cech porwał mnie, wciągnął w świat polsko - sowieckiego pogranicza, a autora nakazał uznać nieprzeciętnym.

Wiele możemy dowiedzieć się o nim samym . Biorąc oczywiście pod uwagę stopień zgodności charakterystyki Romana Zabawy i jego realnego pierwowzoru, którym jest autor. Zakładając, iż istnieje ona w stopniu znacznym, autor z każdą kolejną wertowaną kartką zdobywał moją sympatię, a nawet podziw. Szczerość przekazywanych słów, prostota i jednoczesna mądrość pojmowania świata biła tym bardziej im mocniej zagłębiałem się w treść.

Wrażliwość zdaje się być schizofreniczną anamoalią w połączeniu z działalnością Zabawy / Piaseckiego. Jego wysoko rozwinięta moralność przez pryzmat, której ocenia ludzi, nie ima się twardych zasad...

Frederik | 2014-04-03
Przeczytana: luty 2014

Piasecki jest swietny. Choc moze dla mlodszego pokolenia, ktore nie zaznalo "urokow" socjalizmu i mechanizmow tego "wspanialego" ustroju, nieco trudny

Luetyk | 2013-10-01
Przeczytana: 29 września 2013

Uważam, że ta książka jest minimalnie "słabsza", niż "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" i lepiej najpierw przeczytać tamtą książkę, a jeśli się spodoba (w co nie wątpię), to dopiero wtedy "Piąty etap" oraz "Bogom nocy równi", które również opisują burzliwe pogranicze z perspektywy młodego agenta wywiadu.

archiwista_cyklista | 2014-03-15
Na półkach: Przeczytane, II RP
Przeczytana: 15 marca 2011

O życiu agenta Dwójki na kresach II RP. Tyle w niej wódki, że aż starach, ale cóż. Zapewne tak wyglądało wtedy życie Piaseckiego. Kolejna powieść - pamiętnik.

odimichal | 2015-02-16

Kalendarium literackie
  • Jo Nesbø
    55. rocznica
    urodzin
    Być może jestem głupi, ale zostało mi jeszcze kilka komórek mózgowych, które starają się, jak mogą.
  • Marliese Arold
    57. rocznica
    urodzin
    Dopiero kiedy ktoś umiera, człowiek zauważa, że ta osoba dużo dla niego znaczyła.
    Albo że nie znaczyła nic. I to, że zostaje po niej pustka. Albo że dalej można żyć tak, jakby
    nic się nie stało.
  • Elizabeth Hand
    58. rocznica
  • Dezső Kosztolányi
    130. rocznica
    urodzin
    Ludzie pijani szybują na skrzydłach jak ptaki. To tylko trzeźwi sądzą, że pijacy się zataczają, w rzeczywistości unoszą się oni na niewidzialnych skrzydłach i wszędzie docierają szybciej, niż tego oczekują.
  • Marcel Aymé
    113. rocznica
    urodzin
    Pamiętam, że na tym moście, w czerwcu, słońce było takie ogromne, zmarli z cmentarza pachnieli polnymi kwiatami, chłopcy szli w świetlistych ubraniach i życie było tak piękne, że krzyknęłam z radości i uniosłam się nad ziemię. Moja przyjaciółka, Jeanette Coutourier, schwyciła mnie za nogi. Długo mia... pokaż więcej
  • Eric Idle
    72. rocznica
  • Ernst Jünger
    120. rocznica
    urodzin
    Tutaj stało się dla mnie pewne to, w co często wątpiłem: byli jeszcze wśród nas szlachetni, w których sercach żyła i znajdowała potwierdzenie świadomość wielkiego ładu. Jako, że wzniosły przykład prowadzi nas do naśladowania, poprzysiągłem sobie (...), że w przyszłości raczej padnę samotnie z wolnym... pokaż więcej
  • Ewa Nowacka
    4. rocznica
    śmierci
    Był taki okres, że byłam gotowa na największe głupstwo, byle tylko znaleść się blisko niego, słuchać co mówi, móc go dotknąć, kiedy zaś moje niemądre marzenia się ziściły, okazało się, że traciłam czas na wyobrażenie sobie Bóg wie czego.
  • Pola Gojawiczyńska
    52. rocznica
    śmierci
    ... nie idź tak bezmyślnie za mężczyzną, choćby cię o to nie wiem jak prosił.

Znajdź nas na Facebooku