Piąty etap

wydawnictwo
LTW
typ
papier
7,51 (67 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Najwcześniej zachowana powieść Piaseckiego. Napisana w więzieniu na świętym Krzyżu w kwietniu 1934 r. Początkowo zatrzymana przez cenzurę więzienną z powodów politycznych, mogła ukazać się drukiem dopiero w rok po wyjściu autora na wolność. Pisząc tę powieść oparł się na przeżyciach własnych oraz kolegów z polskiego wywiadu. Opisał ich życie, pełne przygód i niebezpieczeństw. Kontynuację stanowi powieść Bogom nocy równi.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
roman23 | 2014-07-30
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 30 lipca 2014

"Piąty etap", mimo że został napisany rok wcześniej niż "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy", wydaje mi się książką bardziej dojrzalszą. Piasecki oprócz łączącego obie lektury tematu przekraczania granic, a może dwóch różnych światów i związanych z taką podróżą niebezpieczeństwem, ukazuje pracę II oddziału - przedwojennego, polskiego wywiadu. Chociaż ciężko odnaleźć w niej szczegóły działalności wywiadowczej, można dowiedzieć się jakimi motywami kierowali się adepci szpiegowania, jakie myśli im towarzyszyły, o ich życiu w ciągłym stresie, trwodze oraz wyniszczającej fizycznie i psychicznie pracy. Nieobce jest im przekupstwo, wykorzystanie słabości oraz nałogów drugiego człowieka, widmo zdrady bądź śmierci. A pijatyki i bijatyki to piętno granicy. Jestem przekonany, że każdy miłośnik "Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy", po lekturze "Piątego Etapu" nie będzie zawiedziony. Kolejnym argumentem, zachęcającym do przeczytania tej książki, jest relacja człowieka, który na co dzień stykał się z...

Dawid1924 | 2015-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2015

Po przeczytaniu książki doszedłem do paradoksalnego wniosku. Prostota słowa, dość jednolita akcja, przyziemność - czyli elementy, które nie charakteryzują twórczości wielkich, a które w dziele Piaseckiego znalazłem. I o dziwo ten zlepek z pozoru niechcianych cech porwał mnie, wciągnął w świat polsko - sowieckiego pogranicza, a autora nakazał uznać nieprzeciętnym.

Wiele możemy dowiedzieć się o nim samym . Biorąc oczywiście pod uwagę stopień zgodności charakterystyki Romana Zabawy i jego realnego pierwowzoru, którym jest autor. Zakładając, iż istnieje ona w stopniu znacznym, autor z każdą kolejną wertowaną kartką zdobywał moją sympatię, a nawet podziw. Szczerość przekazywanych słów, prostota i jednoczesna mądrość pojmowania świata biła tym bardziej im mocniej zagłębiałem się w treść.

Wrażliwość zdaje się być schizofreniczną anamoalią w połączeniu z działalnością Zabawy / Piaseckiego. Jego wysoko rozwinięta moralność przez pryzmat, której ocenia ludzi, nie ima się twardych zasad...

Frederik | 2014-04-03
Przeczytana: luty 2014

Piasecki jest swietny. Choc moze dla mlodszego pokolenia, ktore nie zaznalo "urokow" socjalizmu i mechanizmow tego "wspanialego" ustroju, nieco trudny

Luetyk | 2013-10-01
Przeczytana: 29 września 2013

Uważam, że ta książka jest minimalnie "słabsza", niż "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" i lepiej najpierw przeczytać tamtą książkę, a jeśli się spodoba (w co nie wątpię), to dopiero wtedy "Piąty etap" oraz "Bogom nocy równi", które również opisują burzliwe pogranicze z perspektywy młodego agenta wywiadu.

archiwista_cyklista | 2014-03-15
Na półkach: Przeczytane, II RP
Przeczytana: 15 marca 2011

O życiu agenta Dwójki na kresach II RP. Tyle w niej wódki, że aż starach, ale cóż. Zapewne tak wyglądało wtedy życie Piaseckiego. Kolejna powieść - pamiętnik.

kazek_xxx | 2015-05-08

Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:
  •   byłeś na DWORCU
  •   oglądałeś EMBRIONY przez mikroskop
  •   byłeś u FRYZJERA
  •   jadłaś KIEŁBASĘ
  •   wpadł ci w ręce PĘDZEL
SPRAWDŹ CO OZNACZA SEN

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Maria Konopnicka
    173. rocznica
    urodzin
    Ja lubię słyszeć mądre słowo! Mądre słowo to jest jak ojciec i jak matka człowiekowi. Nu, ja za mądre słowo to bym milę drogi szedł.
  • Mitch Albom
    57. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie jest za późno ani za wcześnie. Jest dokładnie wtedy, kiedy trzeba
  • Max Brooks
    43. rocznica
    urodzin
    Tak, to były kłamstwa, ale czasem kłamstwo nie jest złe. To znaczy, kłamstwo samo w sobie nie jest ani złe, ani dobre. Jest jak ogień: może ogrzać, ale może spalić - zależy od sposobu użycia.
  • Jerzy Bralczyk
    68. rocznica
    urodzin
    Bralczyk: Tak jak weekend, wciąż pisany po angielsku. To podobno jest słowo, które najdłużej czeka na spolszczenie. I nie doczeka się. Bo wyraźnie narusza reguły: w polszczyźnie po "ł" nie występuje "-i'. "Łikendu" nie będzie. Markowski: Występuje, występuje. W wyrazie "półinteligent"... pokaż więcej
  • Anja Snellman
    61. rocznica
    urodzin
    Mamo, posłuchaj, czasem oswojone ptaki zaczynają wariować. Obijają się o szyby, strącają pranie ze sznura, wlatują w cierniste krzewy, aż fruwa pierze. Po tych wybuchach nastaje zupełna cisza. W końcu ostatnie piórko spływa spokojnie na ziemię. Słychać, jak trawa rośnie. A potem życie toczy się dale... pokaż więcej
  • Agnieszka Chylińska
    39. rocznica
  • Martin Pollack
    71. rocznica
    urodzin
    Dlaczego to zawsze intelektualiści dają się okpić takim oszustom, podczas gdy umięśnieni półanalfabeci wydają się arcyodporni na problemy nowej epoki?
  • Sean Williams
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzi można zastąpić. Sekund nie.
  • Mark Buckingham
    49. rocznica
  • James Blish
    94. rocznica
  • Karlheinz Deschner
    91. rocznica
    urodzin
    Od czasów Konstantyna cechami, po których rozpoznaje się ten Kościół, są obłuda i przemoc; codzienną praktyką tej religii stała się masowa zagłada. Surowo zakazywano zabijania pojedynczych osób, ale uśmiercanie tysięcy ludzi było dziełem miłym Bogu. To nie obłęd, to jest chrześcijaństwo.
  • Nora Szczepańska
    101. rocznica
  • Henrik Ibsen
    109. rocznica
    śmierci
    Odbierając przeciętnemu człowiekowi życiowe kłamstwo, odbiera mu pan równocześnie szczęście.
  • Cyprian Kamil Norwid
    132. rocznica
    śmierci
    Jękły głuche kamienie. Ideał sięgnął bruku.
  • Tony Halik
    17. rocznica
    śmierci
    Jeszcze raz mogłem się przekonać, że jednak kobiety mają zawsze rację. Pozorny kaprys mojej żony uratował życie dwóm ludziom!

Znajdź nas na Facebooku