Centrum likwidacji szkód

Wydawnictwo: Biuro Literackie

Krzysztof Siwczyk (1977) poeta, pracuje w Instytucie Mikołowskim. Studiuje filozofię. Laureat nagród Czasu Kultury (1995) i Fundacji Kultury (1999), Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych (2003) oraz im. Stanisławy zawiszanki (2005). zagrał tytułową rolę w filmie Wojaczek, za którą był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej (2000). Mieszka w Gliwicach.

Kamasz | 2014-12-31
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Bardzo trudny w ocenie tomik, a właściwie projekt Siwczyka. Nie ma zbyt wiele wspólnego z jego wcześniejszymi wierszami. Ale i trudny w odbiorze, gdyż poeta wykreował zamknięty i jednostkowy świat, w dodatku charakterystycznie spisany.

Z zewnątrz. Oglądamy świat zniszczony, zapuszczony i zapomniany, a może język zniszczony, zapuszczony i odnowiony, ale z zewnątrz. Jakby zamknąć go w szklanej kuli i możliwie najstaranniej opisywać. Najczęściej gęstą prozą poetycką, wierszy (równo z lewej, poszarpane z prawej) tu niewiele.

Czym ów projekt jest? Teatrem, lunaparkiem, cmentarzem? Czymś wiecznie pomiędzy, czymś stale się wahającym, nieufnym samemu sobie. Religijnie niereligijnym.

Co jakiś czas czytelnik się wzdrygnie - albowiem wszystkie zmysły w tym świecie zostały babilońsko pomieszane i tylko znakomite, drżące frazy potrafią nas gdzieś umiejscowić. Poeta jest zewnątrz, ale gdzie czytelnik?

Niepokojące, jak często można się tu zgubić.

Niktbylekto | 2015-06-28
Przeczytana: 16 lipca 2015