30 najważniejszych programów TV w Polsce

Wydawnictwo: TVN

Telewizję zwykle się ogląda, a nie czyta o niej, nie licząc może streszczeń czy opisów różnych programów, krótkich wspominek czy artykułów o serialach, filmach itd. Także przeczytanie takiej książki to dla mnie nowość. W skrócie opisałabym ją jako historię TV w Polsce (rzadko o świecie) i nadałabym jej tytuły: wspomnień czar, powiew dawniejszych lat, ciągły rozwój mediów. Powyższe czyni lekturę interesującą, byłaby ona nawet jeszcze bardziej wciągająca, gdyby autorzy pokusili się o pisanie przystępniejszym językiem, więcej tłumaczyli - niektórych rzeczy po prostu nie rozumiałam - lubię TV, ale pasjonatką nie jestem, nie siedzę "w temacie".

Szkoda, że nie doczekałam się wspomnienia o telenowelach na przełomie wieków, czyż nie było wtedy boomu na "Zbuntowany anioł"? Cieszę się natomiast, że pojawił się wątek o Adamie Małyszu, bowiem zamiłowanie do oglądania skoków pozostało mi do dziś. 15 lat minęło i nadal chętnie oglądam relacje z zawodów, oczywiście doszły też inne dyscypliny...

Aposterioryczna | 2013-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Ta książka to zbiór eseji, dotyczących uznanych przez autorów, jak wskazano w tytule 30 najważniejszych programów tv w Polsce. Każdy esej poświęcony jest osobnemu "zjawisku" medialnemu, częstokroć poddawanemu analizie pod względem zmian na przestrzeni czasu. I tak dowiedzieć się można dlaczego poczciwy Miś Uszatek jest bajką bardziej pouczającą (i wychowującą) niż Bob budowniczy; jak wyglądała rozrywka w czasie PRL,a jaki jest jej dzisiejszy obraz, jak (i dlaczego)tak bardzo zmienił się sposób "podwania" informacji w "wiadomościach", "faktach", "wydarzeniach". Autorzy bardzo trafnie i w sposób zrozumiały przedstawiają mechanizmy rządzące telewizją, próbują także wytłumaczyć dlaczego jej dzisiejszy kształt jest taki,a nie inny i jaka jest w tym rola nas - telewidzów. Ta książka to także miły powrót do przeszłości,pozwalający na wspomnienie kultowych dla niektórych wydarzeń, programów telewizyjnych.

Nonoutor | 2013-02-22

Bardzo dobrze się czyta. Tyle tylko, że trzeba mieć trochę w głowie, żeby to wszystko zrozumieć i wiedzieć o co chodzi :)) To znaczy nie każdy (współczesny) odbiorca powinien to czytać, jeśli nie ma pop-kulturalnej wiedzy na temat tv.

moindre_effort | 2013-12-19
Na półkach: Przeczytane, Socjologia