Zły

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
1 008
Ag2S

Książka – legenda. Najpoczytniejszy kryminał napisany w czasach PRL-u. A tak naprawdę niezwykle inteligentnie opis Polski Ludowej, przebrany w strój ni to kryminału, ni to romansu, ni to westernu. Zaczyna się od tajemniczych napadów. Z tym, że wszyscy atakowani – to bandziory. Ludowa milicja staje na głowie, by dostać jedynego sprawiedliwego, szeryfa bez twarzy, który sprawia, że ludzie zaczynają się czuć bezpieczni. Podziemny światek Warszawy rusza na wojnę. Bohater ma tylko jeden znak rozpoznawczy, niezwykłe, świetliste spojrzenie. A dodatkowo w tle historia miłosna, której osią jest Marta Majewska, niechcący wciągnięta w przestępcze życie Warszawy.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/

LelandLester | 2017-04-22

Opus magnum nr 1: Warszawskie chłopaki

Osią tej recenzji jest pytanie: Co sprawiło, że ta konkretna książka Tyrmanda okazała się najpoczytniejszym kryminałem napisanym w czasach PRL-u oraz największym sukcesem wydawniczym powojennej prozy polskiej?

Wcześniej tylko słyszałem o Tyrmandzie. Na „Złego” trafiłem a propos przeglądania jakiegoś zestawienia typu Top10, a że akurat miałem wielką ochotę na starszy kryminał, w dodatku polski – tak zaczęła się moja przygoda z twórczością pisarza. 6 stron brudnopisu. Tyle uzyskałem przy okazji pisania o tej książce, uprawiając swój myślowy freestyle. Ja już poznałem odpowiedź na postawione wyżej pytania o przyczyny sukcesu „Złego”- mnie przekonywać nie trzeba - pozostaje mi tylko zachęcić Was do lektury, udowodnić wartość utworu. Pytanie dla mnie brzmiało: Jak potencjalnemu czytelnikowi przedstawić tę książkę, możliwie zwięźle i obiektywnie, czyli z jedną wadą i mnóstwem zalet?

Do klimatu peerelowskiego kryminału byłem poniekąd...

Koronczarka | 2015-09-14
Przeczytana: 14 września 2015

A ja, moi drodzy, dopiero teraz przeczytałam "Złego". Nie sposób nie słyszeć o tej książce, nie sposób nie znać zarysów treści. Więc nie sięgnęłam po nią w nadziei na kryminał czy romans, ale z ciekawości obrazków z tuż powojennej Warszawy. I nie zawiodłam się. Największą przyjemność sprawiły mi opisy warszawskich ulic, tego, która już przejezdna, a gdzie ruiny i krzaczory, zatłoczone autobusy z konduktorem przeciskającym się między podróżnymi, kiosk ruchu jako punkt obserwacyjny, warszawska gadka, fantazja, wyciągnięta z cudem ocalałych kufrów elegancja, półświatek cwaniaków i te wszystkie smaczki. "Złego" jak "Lalkę" należy czytać z planem Warszawy (możliwie najstarszym) pod ręką. Dobra zabawa :)

Powieść kultowa - jak zawsze bywa w takich przypadkach albo się kocha abo nienawidzi. Po książkę sięgnąłem chcąc zmierzyć sie z legendą, zobaczyć czy we mnie też wywoła uczucie skandalu oraz jako mieszkaniec stolicy poczuć choć trochę klimat który znam jedynie z opowieści. Napewno musimy traktować tą powieść z przymrużeniem oka, autor sam puszcza do nas oko poprzez nazwiska swoich postaci: Wirus, Kolanko, Dziarski, a przedstawienie całego półświatka przestępczego czy dziennikarskiego ma charakter lekkiego pastiżu. Jednocześnie zobrazowanie powojennej Warszawy, jej ruin, ocalałych starych kamienic, place budowy socrealistycznych gmachów, bazar Różyckiego, podejrzane knajpy etc + wątek kryminalny, cała postać Złego, cheć poznania kim jest oraz jakie ma motywy warte są przeczytania książki. Mam wielkie marzenie, że doczekam sie kiedyś porządnej ekranizacji tej książki, najlepiej w stylu noir.

ryszpak | 2014-02-23
Przeczytana: 1994 rok

Dla mnie klasyka klasyk. Czytałem pierwszy raz jako młody szczun, bardzo się spodobało i tak trzyma do dziś.
Dobrze, że nikt się nie waży na ekranizację :D

Powojenna Warszawa, która stopniowo odbudowuje się z gruzów, to główna bohaterka książki. Musiała chyba wywoływać sprzeczne emocje w autorze, bo raz pisze o niej z nostalgią, z jakimś uczuciem, a kiedy indziej nie szczędzi jej gorzkich słów i dystansu. Największy zarzut uosabia nam postać ZŁEGO i jego historia. To my ludzie odpowiadamy za miejsce w którym żyjemy.

"Złego" można również poznawać bez tej sentymentalnej otoczki. Ot, mamy przed sobą obraz awanturniczej Warszawy, świat (nie)prymitywnych namiętności, świadectwo tamtego życia, mapę stolicy. W takim oto kręgu znajdują się nasi bohaterowie. Należy ich traktować z przymrużeniem oka, co według mnie nie odbiera im autentyczności, bowiem symbolizują różne typy ludzi. Co za paleta różnobarwnych charakterów. I kim jest ten ZŁY? Oto główna zagadka, główna postać siejąca postrach wśród winnych i niewinnych.

Myślę, że dominowałoby u mnie drugie podejście, gdyby nie końcowe części utworu. Zmieniły one moją ocenę i opinię, z...

Shimik | 2015-07-22

Jest to pierwsza książka z czasów PRLu która mi się podobała:) Wątek kryminalny jak i cała reszta jest ciekawa:) Polecam tą książkę, jest interesująca:)

Liliowy_bez | 2018-07-15
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 lipca 2018

„Zły” nie jest zły. Wprost przeciwnie – to znakomita książka, bardzo wciągająca i niesamowicie plastyczna, pełna obrazów, życia i emocji.

Autor zabiera nas do Warszawy lat 50, która powoli podnosi się po traumach wojny, która jest jednym wielkim placem budowy a jednocześnie nie brak w niej okaleczonych kamienic i ruin, w której ludzie próbują żyć normalnie, choć każdy na swój sposób. W tym pełnym kontrastów mieście zderzają się różne środowiska: inteligentów, cwaniaków, robotników, chuliganów i handlarzy. Jasne charaktery przeplatają się z ciemnymi ale wszyscy próbują zgłębić zagadkę tytułowego Złego, który jest postacią niesamowicie tajemniczą i który niczym cień prześlizguje się przez karty powieści próbując na własną rękę wymierzać sprawiedliwość i pojawia się zawsze tam gdzie dzieje się źle.

Bohaterowie zostali wykreowani doskonale, z ogromną dbałością o szczegóły zarówno wyglądu zewnętrznego jak i charakteru, co powoduje, że wydają nam się prawdziwi i żywi, jakbyśmy ich...

Sagittaire | 2017-05-22
Przeczytana: 20 maja 2017

Witold Gombrowicz napisał w swoim dzienniku, że "Tyrmand jest najdoskonalszą kontynuacją naszej romantycznej poezji, on przejął jej pióropusz, on pisze jej ciąg dalszy". Herbert też ciepło wypowiadał się o autorze. Opinie na "lubimy czytać" świetne. I dobrze - zawsze to miłe jak ludziom się podobają książki. Tyle tylko, że mój odbiór był całkowicie odmienny. Nuda wyzierająca z kart mnie zabijała tępym tasakiem przez tygodnie. Gdyby nie ciekawy posmak Warszawy wczesnego PRL-u przerwałabym te tortury wcześniej. Tak - ta ciekawa panorama Warszawy w sferze emocjonalno-społeczno-socjologiczno-historycznej to największy plus powieści.
Smutne jest to, że kiedy na ostatnich stronach odkryte zostają karty i opisane jest wszystko wprost, to schemat ten wydał mi się bardzo ciekawy i zajmujący. Tyle tylko, że książka była cały czas jakoś obok intrygi. Czytając ją widziałam świat nudny i nieciekawy, różny od tego z ostatnich stron. Wydaje mi się, że autor miał bardzo ciekawy zamysł, tylko...

Świetnie napisany kryminał. Barwnie nakreślony obraz warszawskiego półświatka Warszawy z czasów PRL. Bardzo dobrze się czyta.
Warto przeczytać!

Ola | 2012-08-22
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

„Na Czerniakowskiej, Górnej, na Woli,
W ciemnych spelunkach, gdzie życie wre,
Hej! tam w kompani często do woli
Noc całą Mańka bawiła się,
Lecz czasem coś ją tak za serce ściśnie
I sama nie wie czemu się cni.
Psia krew! aż szklanka rzucona pryśnie
Ech! co tam, Mańka, w oczach twych łzy?”*

„Mojemu rodzinnemu miastu – Warszawie
Autor”**

Sięgnęłam po powieść Leopolda Tyrmanda dosyć późno, bo dopiero pół wieku od jej wydania. Być może stało się tak dlatego, że kończyłam liceum w czasach, kiedy tytuł, ani autor powieści – nie przechodził jeszcze polonistom przez gardło. Nie czytałam książki „w konspiracji”, kiedy zakazane woluminy krążyły między znajomymi. Nie mieszkam w stolicy, więc nie kieruję mną „lokalny patriotyzm”, jednym słowem - nie doświadczyłam chęci poznania smaku zakazanego owocu, a potem tej „romantycznej” otoczki, atmosfery skandalu i tajemnicy, która powieści towarzyszyła. Trafiła natomiast teraz w me ręce książka, która cieszy się pewną ugruntowaną sławą,...