Dookoła świata za wielorybami

Wokrug swieta za kitami
wieloryby
flora i fauna
ryszpak

Dzieje wypraw pierwszej radzieckiej flotylli wielorybniczej, która w latach 1932-1933 pokonała trasę Leningrad - Atlantyk - Kanał Panamski - Pacyfik - Władywostok. Rok później wyruszyła na Morze Beringa, już w celach stricte przemysłowych. W tej i w następnych wyprawach towarzyszył jej B. Zienkowicz, oceanograf i badacz ssaków morskich.

źródło opisu: własny

źródło okładki: google

ryszpak | 2015-08-28
Przeczytana: 1985 rok

Chyba pierwsza książka o wielorybach, jaką w życiu przeczytałem ("Moby Dick", Tomilin i inni przyszli później, takie czasy). Opisuje wyprawy radzieckich wielorybników, sposoby ich polowań. Jest również miejsce na niewielki rys historyczny oraz dużo bardzo ciekawie opisanej biologii waleni.
Boję się komukolwiek polecać. Już wtedy opisy polowań na walenie przy pomocy harpuna z granatem w środku wydawały się drastyczne, teraz, w dobie powszechnej a nawet nadobecnej "ekologii" rodem z "Gazety Wyborczej" - będą dla niektórych nie do zaakceptowania.