Mafia nie daje czasu

Tłumaczenie: Karolina Dyjas-Fezzi
Wydawnictwo: Muza
Gaspare Mutolo - La mafia non lascia tempo
karollllllla

Książka powstała na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez pisarkę i publicystkę Annę Vinci z byłym mafioso Gaspare Mutolo, jednym z niewielu, którzy zdecydowali się na współpracę z władzami, na program ochrony świadków koronnych i zdołali wraz z całą rodziną rozpocząć nowe życie, umykając przed krwawą zemstą mafii. Świadek, uczestnik, wykonawca oraz zleceniodawca niezliczonych nielegalnych...

Świadek, uczestnik, wykonawca oraz zleceniodawca niezliczonych nielegalnych procederów i morderstw kreśli osobisty portret przestępczego świata - sycylijskiej Cosa Nostra.

Przekazywane przez Mutolo informacje pozwoliły wyjaśnić nie tylko zawiłości koneksji mafijnych i doprowadzić do wielu aresztowań i procesów, ale i rzuciły światło na powiązania mafii z politykami.

Ta autentyczna i wiarygodna publikacja stanowi dopełnienie wydanej w Muzie książki „Mafia spółka jawna” autorstwa Giovanniego Tiziana , który z kolei przedstawia temat mafii z perspektywy drobiazgowego śledztwa dziennikarskiego.

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/

Meszuge | 2018-09-01
Przeczytana: 01 września 2018

„Nazywam się Gaspare Mutolo. Jestem Sycylijczykiem i współpracuję z wymiarem sprawiedliwości. Mam burzliwą przeszłość. Jak wszyscy, którzy dokonali takiego wyboru. Przestępcy, zabójcy, złodzieje. Oto, kim byliśmy przez wiele lat”.

Mafia to był raj na ziemi, każdy chłopak na Sycylii marzył, by stać się członkiem mafii. Rycerski kodeks honorowy, nienaruszalne zasady, prawdziwa męska przyjaźń, wierność aż po grób, mnóstwo pieniędzy, szacunek otoczenia, prawie bezkarność. Aż władzę w organizacji przejął zły Salvatore „Totò” Riina i ten cudowny świat legł w gruzach. Tak, mniej więcej, widzi sytuację i przeszłość Mutolo, opowiadając swoje losy Annie Vinci.
Ten przemiły, zawsze opiekujący się rodziną człowiek, zamordował 22 osoby, a kiedy zorientował się, że i on znalazł się na liście do likwidacji, skorzystał z programu ochrony świadków i zaczął sypać dawnych przyjaciół.

Relacja Gaspare Mutolo może być trudna w odbiorze dla polskiego czytelnika, chyba że zna dobrze Sycylię i Palermo,...

Mig-Mig | 2018-01-25

Jeśli ktoś interesuje się tematyką mafii, chociażby tylko przez pryzmat oglądania filmów, to ta ksiazka nie wniesie niczego nowego i nie zaskoczy.

szarolek | 2017-12-15
Przeczytana: 04 grudnia 2017

Spowiedź Gaspare Mutolo - byłego członka sycylijskiej Cosa Nostry, a obecnie świadka koronnego.
Autor ukazuje nam obraz mafii od końca lat 60-tych do początku 80-tych kiedy to zdecydował się zakończyć współpracę i zostać świadkiem koronnym.
Mutolo jako człowiek od brudnej roboty ma na koncie ponad 20 "głów" i wielokrotne odsiadki.
W książce ukazuje hierarchię życiową członków, gdzie grupa przestępcza stoi na piedestale nad rodziną. Wielokrotnie mafiosi dopuszczali się nie tylko niechlubnych czynów na członkach własnej rodziny, dochodziło nawet do zabójstw.
Książka doskonale przedstawia nam brutalność włoskiej organizacji mafijnej ówczesnych czasów.

Czarnoskrzydła | 2017-07-26
Przeczytana: 23 lipca 2017

Opowieść o sycylijskiej costra nostra od jej wnętrza.

Pami | 2016-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2016

Gaspare Mutolo jeden z byłych członków włoskiej mafii - Cosa Nostry. Był jednym z niewielu, którzy zdecydował się na współpracę z władzami. Skorzystał z programu ochrony świadków koronnych dzięki czemu razem ze swoją rodziną mógł zacząć nowe życie.
W swojej książce opowiada dając czytelnikowi jednoznaczny zarys i obraz tego jak działa mafia.
Książka wciągająca, szybko się ją czyta i duży plus za czcionkę. Jedyne co mi się w niej nie widziało to takie przeskakiwanie w czasie.

monweg | 2015-12-27

"Nazywam się Gaspare Mutolo. Jestem Sycylijczykiem i współpracuję z wymiarem sprawiedliwości. Mam burzliwą przeszłość. Jak wszyscy, którzy dokonali takiego wyboru. Przestępcy, zabójcy, złodzieje. Oto, kim byliśmy przez wiele lat. Takiego piętna nie sposób z siebie usunąć. Każdy z nas rozlicza się z przeszłością na swój sposób. Żal i wyrzuty sumienia to prywatne odczucia i takie już na zawsze pozostaną."

Już same cytaty wypisane z książki mogłyby zastąpić recenzję. A jest ich tak wiele, że bez problemu się je wybiera. Treść książki stanowią wspomnienia mafiosa, który w latach dziewięćdziesiątych XX wieku przeszedł na jasną stronę mocy. Można je także odebrać trochę jak spowiedź człowieka, który na sumieniu ma bardzo wiele grzechów, od kradzieży po zabójstwa.

"Odejście z mafii wywołuje syndrom osierocenia, bo przecież mafia stała się całym twym światem, niezbędnym do życia jak powietrze. W głębi duszy czujesz się mafiosem po wsze czasy, jeżeli żyjesz na Sycylii, w ojczyźnie...

Marcin Polkowski | 2015-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2015

Ogólnie dobrze się czytało, książka ma jednak ten sam minus to książki Górskiego o Masie - mianowicie, pada tutaj co chwilę mnóstwo nazwisk i w pewnym momencie zwyczajnie się pogubiłem kto jest kim, na szczęście pomagałem sobie wujkiem googlem. Miałem wersję ebookową, więc nie chciało mi się co chwilę do przypisów przeskakiwać i dla mnie to był istotny mankament. Oprócz tego, extra.

almos | 2015-10-05
Przeczytana: 02 października 2015

Wspomnienia długoletniego mafiosa, który na początku lat 90-tych zdecydował się na współpracę z organami ścigania i obecnie wciąż jest jednym z najważniejszych świadków koronnych. Ponieważ przez długie lata był najbliższym współpracownikiem osławionego bossa Toto Riiny, jego zeznania odegrały kluczową rolę w walce z mafią.

Instytucja świadka koronnego wciąż jest wątpliwa moralnie, na przykład autor wspomnień pisze, że zabił 22 osoby, niektóre udusił, wśród jego ofiar byli tylko mafiosi, nie funkcjonariusze państwowi czy zwykli ludzie. Sugeruje niejasno, że tylko dlatego dostał status świadka koronnego. Wynika z tego, że mafiosi to gorsi ludzie... W sumie gość ma masę krwi na rękach, poza tym licho wie kiedy mówi prawdę a kiedy konfabuluje, nie jest to w każdym razie człowiek godny pełnego zaufania. Także dlatego, że: „wszyscy mafiosi ledwo pokończyli podstawówki; to niedouczeni malarze, złote rączki i złodzieje. Wszyscy wywodzimy się z nizin.”

Opisuje mafię jako połączenie...

malenstwo_83 | 2015-10-01
Przeczytana: 01 października 2015

Wiedziałam, że macki mafii sięgają daleko, ale to o czym opowiadał autorce Mutolo jest przerażające. Mafia, policja, sędziowie, politycy - w tamtych czasach wszystkich można było wrzucić do jednego worka. Bardzo ciekawie opisane jest to jak mafia z powiedzmy sobie honorowej organizacji, zamienia się w tych, którzy mordują kobiety, dzieci, nie boją się zabijać sędziów i policjantów. Naprawdę warta przeczytania.

azi1986 | 2015-09-22
Na półkach: Przeczytane, Mam
Przeczytana: 22 września 2015

Książka świetna. Jednak mam mieszane uczucia co do "głównego bohatera". Wydaje mi się, że przez całą książkę próbował się usprawiedliwić - zabijał, ale tylko swoich, nie zdradził, bo mafia zdradziła jego, zmieniając się.
Doskonale napisana, wciągająca, dla fanów takiej literatury.
Gorąco polecam!