Namaste Polsko! Sytuacja i potrzeby imigrantów z Indii w Polsce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Scholar
h_anka

Celem projektu „Namaste Polsko! Badanie sytuacji i potrzeb związanych z integracją Hindusów w Polsce” było zdobycie informacji na temat życia imigrantów z Indii w Polsce oraz rozpoznanie ich potrzeb integracyjnych. Każda grupa imigrantów charakteryzuje się nieco odmiennymi problemami związanymi z adaptacją do polskich warunków. Historia krajów, które mają duże doświadczenie w prowadzeniu...

Każda grupa imigrantów charakteryzuje się nieco odmiennymi problemami związanymi z adaptacją do polskich warunków. Historia krajów, które mają duże doświadczenie w prowadzeniu polityki migracyjnej, pokazuje, że przebywających w państwie nie można traktować jako jednej, homogenicznej zbiorowości. Hindusi są wyjątkowo mało rozpoznaną grupą migrantów w Polsce, co powoduje, że działania integracyjne mogą nie być dopasowane do ich potrzeb. Projekt zakładał przeprowadzenie 45 wywiadów pogłębionych z obywatelami Indii, ich partnerami życiowymi oraz ekspertami. Przeprowadzona analiza wywiadów obejmuje społeczno-kulturowe i ekonomiczne czynniki determinujące różny przebieg procesu integracji Hindusów w Polsce. Uwzględnia ona także uwarunkowania dotyczące inwestowania i pracy w Polsce. Dzięki badaniom możliwe jest opracowanie rekomendacji uwzględniających specyficzne potrzeby związane z procesem integracji tej grupy imigrantów w Polsce.

Nie ma wątpliwości, że przedstawiona mi praca zbiorowa jest nie tylko interesująca, ale i wartościowa, zarówno z perspektywy czysto poznawczej, jak i z perspektywy polityki społecznej państwa polskiego, w tym przede wszystkim tej jej części, która dotyczy stosunku do imigracji. Książka zarazem wypełnia lukę w socjologicznej literaturze na temat imigrantów z Indii w Polsce. Mimo że sporo jest badań poświęconych innym grupom migrantów, jak na przykład Wietnamczycy, Ukraińcy, Czeczeni, to brakowało dotąd zainteresowania migrantami indyjskimi.(...) Osobiście bardzo się cieszę, że badania nad Hindusami w Polsce zostały przeprowadzone, że została nawiązana interdyscyplinarna współpraca i – wreszcie – że zaowocowała ona stworzeniem tak interesującej rozprawy.
Prof. dr hab. Ewa Nowicka
Instytut Socjologii Collegium Civistas
Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego

źródło opisu: http://scholar.com.pl/sklep.php?md=products&id_p=2470

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!