angielski
AICPJ

‘I’ll tell you what happened because it will be a good way to introduce my brother. His name’s Simon. I think you’re going to like him. I really do. But in a couple of pages he’ll be dead. And he was never the same after that.’ There are books you can’t stop reading, which keep you up all night. There are books which let us into the hidden parts of life and make them vividly real. There are...

There are books you can’t stop reading, which keep you up all night.

There are books which, because of the sheer skill with which every word is chosen, linger in your mind for days.

The Shock of the Fall is all of these books.

The Shock of the Fall is an extraordinary portrait of one man’s descent into mental illness. It is a brave and groundbreaking novel from one of the most exciting new voices in fiction.

źródło opisu: http://www.harpercollins.co.uk/9780007491452/the-shock-of-the-fall

źródło okładki: http://www.harpercollins.co.uk/9780007491452/the-shock-of-the-fall

lacerta | 2017-10-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 12 października 2017

"Zapytaj księżyc" to kolejne moje rozczarowanie w tym roku. Przygotowałam się na mile spędzone chwile z książką, a niestety otrzymałam nudną i bardzo chaotyczną książkę, przez którą ciężko mi było przebrnąć.
Może to nie był odpowiedni czas na "Zapytaj księżyc", ale zupełnie nie rozumiem jej fenomenu.

Monika | 2016-03-06
Przeczytana: 06 marca 2016

Miał brata. Kiedyś. Bardzo go kochał, mimo ułomności. Teraz został sam z wyrzutami sumienia. Codziennie myśli o tym co by się stało gdyby jedna chwila inaczej wyglądała. Gdyby nie wyciągnął swego brata na nocną przechadzkę by pokazać mu grób. Zakopano w nim lalkę, ale Simona (choć starszy był od naszego bohatera) przeraziło tak bardzo, że zaczął uciekać. A noc była zimna. Ziemia śliska, a klif stromy. Jedna chwila przecięła nić żywota małego chłopca. Matthew nigdy się z tym nie pogodził. Te sekundy zmieniły go na zawsze i stały się furtką dla podstępnej choroby, która opanowała umysł. Mamiła głosami i halucynacjami, a nawet obiecywała przywrócenie do życia ukochanego braciszka. Jej nazwa przeraża to ona schizofrenia. Zanim się pojawiła Matthew próbował żyć normalnie, miał przyjaciela dobrego kumpla. Postanowili nawet razem opuścić rodzinne domy i podjąć próbę dorosłego życia w wynajętym mieszkaniu. Nie udało się. Matt został sam w czterech ścianach gdzie jego choroba poczynała...

magfre | 2015-11-22

Powieść Nathana Filera nie ma konkretnej fabuły, stanowi raczej zbiór zapisków z życia głównego bohatera. Poznajemy w niej 19-letniego, cierpiącego na zaburzenia psychiczne Matthew. Będąc w zakładzie psychiatrycznym postanawia, za pomocą pisania, zmierzyć się ze swoją przeszłością, poczuciem winy i bólem straty.

W jego umyśle często panuje chaos, dręczą go halucynacje, obsesyjne myśli czy zachowania, jak sam mówi o sobie, jego życie jest jak "wytnij i wklej". Ten zamęt odzwierciedlony jest w formie, w jakiej przekazuje swoją opowieść. Brakuje w niej chronologii, pojawiają się powtórzenia, przeskoki między różnymi wydarzeniami, zbaczanie z tematu, a także obrazki i rozrzucone słowa. Taki typ narracji nie każdemu może się podobać. Myślę jednak, że w tym przypadku jest jak najbardziej właściwy - dobrze oddaje niespójność myślenia osoby chorej psychicznie.

Trudno powiedzieć, co tak naprawdę dzieje się w głowie człowieka, a tym bardziej zmagającego się z chorobą psychiczną. Wydaje mi...

MariannaJ | 2014-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Ciekawy i przekonujący portret nastoletniego schizofrenika zmagającego się nie tylko z własną chorobą, ale też z bólem i poczuciem winy po śmierci starszego brata. Autor zawodowo zajmuje się osobami cierpiącymi na różne choroby psychiczne, więc wykreowana przez niego postać wydaje się tym bardziej wiarygodna. Historia momentami zabawna, czasem trochę przygnębiająca, ale ogólnie jednak pozytywna. Polecam.

Julia | 2016-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

,,Cierpię na pewną przypadłość, chorobę, o kształcie i brzmieniu węża.
Ilekroć uczę się czegoś nowego, ona też się tego uczy.
Moja choroba i ja .,,

Matthew jest głównym bohaterem i narratorem tej powieści. Jest również bratem, synem i schizofrenikiem.Prowadzony przez niego dziennik przedstawia nam świat widziany oczami osoby chorej i przedstawia realia pobytu w ,,domu dla obłąkanych,,.Trafił tam przez geny i nieszczęśliwy wypadek brata.Opisuje wszystko z niezwykłą świadomością swojego wariactwa jak również sprawia wrażenie osoby zamkniętej tam przez pomyłkę.
Przez opisanie tego problemu tak a nie inaczej autor stawia przed czytelnikiem duże wyzwanie. Nie można po prostu określić czy książka jest zła czy dobra.Być może jej nie da się tak zaszufladkować.Trzeba ją przeczytać.

Karolina | 2015-11-25
Przeczytana: 09 listopada 2015

„Był szok po upadku i krew na moim kolanie, a Simon niósł mnie całą drogę do przyczepy zupełnie sam, bez niczyjej pomocy, choć omal o to nie zabiło, ale mimo wszystko to zrobił, zrobił to dla mnie, ponieważ mnie kochał.“*

Zapytaj księżyc wypełniona jest po brzegi takimi cytatami. A jeśli początek nie przekonał Was dostatnio, zachęcam do zapoznania się z dalszą częścią tego tekstu. Mniemam, że jest duża szansa, iż na końcu zmieni się Wasze zdanie.

Matthew jest chory. Nie boli go gardło, ani nie złamał nogi. Ta choroba jest całkiem innego rodzaju. Sam o tym dobrze wie. Wie, że zwariował. Dziesięć lat wcześniej, w wyniku nieszczęśliwego wypadku mały, wówczas dziewięcioletni Matt traci swojego ukochanego brata. Obecnie chłopak pewny jest dwóch rzeczy. Jest wariatem. Ale wie też, że jego brat jest przy nim. Nie zostawił go nigdy i w tym szaleństwie pomaga mu żyć.

Do tej pory nie miałam dużej styczności z powieścią psychologiczną. Zwłaszcza w ostatnim czasie, gdy moje półki znowu...

| 2016-09-23
Przeczytana: 23 września 2016

Często śmierć osoby, która jest nam droga sprawia, że zachodzą w nas zmiany. Jedne są duże, inne małe. Wszystko zależy od tego jaka relacja łączyła nas ze zmarłą osobą. Jednak kiedy traci się brata albo siostrę, może dojść do kolejnej tragedii, która sprawia, że coś się w nas zmieni. A ta zmiana jest tak duża, że trudno się po tym pozbierać. Ewentualnie kończy się na leczeniu psychiatrycznym. Ludzie piszą o tym książki. Na podstawie swoich doświadczeń, tego co zaobserwują, jako projekty naukowe. W przypadku Nathana Filera to połączenie doświadczenia z fikcją literacką, która potrafi mocno poruszyć człowieka.

Simon opuścił ten świat w skutek tragicznych wydarzeń, które miały miejsce przed dziesięcioma laty. Jednak to, że jego ciało zginęło, nie znaczyło, że odszedł z tego świata. Nie opuścił on swojego młodszego brata Matthew, zostając przy nim jako jego anioł stróż. Prowadził jego rękę, rysując niekończące się labirynty, zostawiał mu listy w książkach obcych ludzi i mówił do...

StrawberryCow | 2014-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

"I have an illness, a disease with the shape and sound of a snake. Whenever I learn something new, it learns it too … My illness knows everything I know. This was a difficult thing to get my head around."

"The shock of the fall" jest pamiętnikiem 19-letniego schizofrenika Matta. Opisem jego przeżyć, wątpliwości, zmagań z chorobą. Świat, w którym żyje, jest mieszanką rzeczywistości i halucynacji.Dodatkowo chłopak przeżywa śmierć swojego brata, cały czas obwiniając siebie, co ma wydźwięk w chorobie. Czy w końcu uda mu się pogodzić z przeszłością? Jak choroba wpływa na Matta i jak sobie z nią radzi?

Polecam każdemu zainteresowanemu tematem schizofrenii i nie tylko. Książkę czyta się szybko i jest napisana prostym językiem (wersja angielska). Mam nadzieję że wyjdzie w polskiej wersji językowej i będzie tak samo dobra jak oryginał.

Marta Tadych | 2015-11-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 06 listopada 2015

Recenzja pochodzi z mojego bloga:

Kiedy w październikowych zapowiedziach zobaczyłam "Zapytaj księżyc", wiedziałam, że muszę tę książkę mieć. Urzekła mnie okładka, która na żywo jest jeszcze piękniejsza niż na zdjęciu, a jej opis zaintrygował.

Nathan Filer jest dyplomowanym pielęgniarzem psychiatrycznym, a "Zapytaj" księżyc to jego debiut. Dzięki takiemu przygotowaniu autora, książka zyskuje na prawdziwości i nie trudno jest uwierzyć, iż są to autentyczne wspomnienia młodego człowieka cierpiącego na schizofrenię.

W swoich zapiskach Matthew przenosi nas do różnych zdarzeń w swoim życiu. Trudno o ustaloną chronologię i przyznam, że czasem gubiłam się w tym, kiedy rozgrywają się te najbardziej aktualne wydarzenia. Domyślam się jednak, iż jest to zabieg celowy, bym jako czytelnik odczuła, jak myśli osoba chora psychicznie. Życie Matthew jest przepełnione poczuciem winy, którym karmi się jego choroba....

książek: 1992
milla | 2015-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2015

Debiutancka powieść Nathana Filera od początku kusiła mnie piękną okładką i intrygującym (dość twórczo przetłumaczonym, jak się później okazało) tytułem. Informacje o powieści zamieszczone na okładce, lista nagród, które zdobyła książka dodatkowo zaostrzyły mój apetyt, który – ze smutkiem przyznaję – nie do końca został zaspokojony.

„Zapytaj księżyc” jest opowieścią, która toczy się niespiesznie. Matt, dziewiętnastoletni chłopak, opisuje swoje życie naznaczane chorobą psychiczną – to jedno zdanie podsumowuje właściwie całą treść lektury. Czytelnik będzie śledził kolejne, dziwne, niepełne zapiski bohatera, by w finale poznać prawdę dotyczącą jednej, letniej nocy, podczas której zmarł jego starszy brat.

Powieść Nathana Filera jest monotonna. Utwór przybliżył mi problematykę dotyczącą chorób psychicznych, ale nie wywołał we mnie żadnych gwałtownych emocji. Nie wzruszałam się, ani się nie śmiałam. Nie jest to zły tytuł, ale w mój gust nie trafił.