Po obu stronach snu

Wydawnictwo: Studio PEN
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Po obu stronach snu
Joanna1969

Zachęcona jej ciepłym odbiorem, wyrażonym także w licznych listach od czytelników, autorka proponuje Państwu kolejny tom wspomnień, nazwany w podtytule przez pokrewieństwo z pierwszym - Memuarem sieradzkim II. Pierwszą jego część stanowi 21 listów napisanych przez czytelników według formuły: o książce i o sobie. Zbiór ten zamyka i wzbogaca esej literacki pióra prof. Stanisława Balbusa, Miasteczko z pamięci. Druga część książki sięga do osobistych wspomnień autorki, młodzieńczej korespondencji dwóch pokoleń, ale także prezentuje sylwetki mniej lub bardziej znanych sieradzkich postaci, niejako darowując je zbiorowej pamięci. Uchyla też furtkę do przyjrzenia się staremu Sieradzowi przez prześledzenie dziejów klasztornej dzwonnicy. Pozostałe teksty bez wątpienia również przyciągną uwagę. Wspólną cechą obydwu memuarów jest troskliwie zebrana mnogość zdjęć, rodzących wrażenie, że oprócz bogatej w faktografię opowieści czytelnik otrzymuje oto niemal album do oglądania.

źródło opisu: Studio PEN Warszawa 2015

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Joanna1969 | 2015-10-08
Przeczytana: 08 października 2015

Książka Ity Turowicz „I wszystko w sny odchodzi” składa się głównie ze wspomnień autorki i jej przyjaciół .Całość ciekawa chociaż odniosłam wrażenie,że w niektórych rozdziałach autorka trochę gloryfikuje tamte czasy, było ciężko i na pewno ludzie byli wtedy inni,może nawet bardziej wrażliwi i pomocni ,ale to dlatego że przeżyli trudne lata wojny,z pewnością odcisnęła ona na nich swoje piętno.Często słyszy się od ludzi z tamtego pokolenia, … kiedyś to były inne czasy...,ale czy rzeczywiście we wszystkim było tak dobrze? Szczerze wątpię,a poza tym my też potrafimy być współczujący,pomocni i też kochamy swoją ojczyznę.Ale mimo to polecam.