Orientalizm

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

W tym uznanym przez krytyków na całym świecie dziele Edward W. Said bada historię i naturę zachodnich postaw wobec Wschodu, uważając orentalizm za europejski twór ideologiczny, który narzucił pokutujące aż do dziś streotypy Orientu, a wszczególności islamu. Autor pokazuje, jak pisarze, filozofowie i politycy radzili sobie niegdyś z innością dalekowschodniej kultury, z jej zwyczajami i religiami, tworząc uproszczony i z gruntu fałszywy obraz. Said śledzi ten punkt widzenia poprzez pisarstwo Homera, Nervala i Flauberta, Chatraubrianda i Kiplinga, których wspaniałe teksty w sposób decydujący przyczyniły się do romantycznego i egzotycznego obrazu Orientu. Wykorzystując własne doświadzcenie palestyńskiego Araba mieszkającego na Zachodzie, Said zastanawia się, czy te idee stanowią odbicie europejskiego imperializmu i rasizmu.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

„Orientalizm” to napisana z rozmachem książka o stosunku zachodniej cywilizacji do Bliskiego Wschodu. Edward W. Said pokazuje, jak na przestrzeni wieków i lat zmieniało się podejście do Orientu, który bywał traktowany jako inspiracja, fascynujący świat, ale i jako miejsce, które można podbić i wykorzystać.

Autor od początku rozgranicza pojęcia Orient i islamu, przestrzegając przed ich utożsamianiem, pokazuje jednak, że nie mogą one istnieć oddzielnie. To szczególnie ważne w czasach nam współczesnych, zwłaszcza w ostatnich latach, gdy do wspólnego worka wrzuca się jeszcze dodatkowo terroryzm.

Historię orientalizmu jako nauki Edward W. Said przedstawia chronologicznie, odwołując się do wielu źródeł – literackich, filozoficznych, naukowych.
Podkreśla też inne znaczenie tytułu, jako fascynacji, której często ulegali (i nadal ulegają) pisarze, malarze, muzycy i inni artyści.

Epoką, która w dziejach Europy zwróciła szczególną uwagę na Orient, był romantyzm. Trzeba jednak przyznać,...

AnnaSikorska | 2016-01-23

Said w przedmowie uświadamia nas, że Orientalizm jest wytworem Zachodu. Wyjaśnia również przyczyny napisania książki oraz wskazuje w jakich warunkach pracował. Autor zauważa, że gdyby nie bogactwa w Iraku to USA nie interesowałaby się tym malutkim państwem. Wskazuje również CNN, Fox oraz telewizje, radia i czasopisma religijne jako media ideologiczne tworzące obraz zagrożenia ze strony islamu. Tworzone poczucie inności ludzi Wschodu przyczynia się do tworzenia się fobii, która przeradza się w prześladowania. Podboje mające na celu wprowadzenie demokracji, wolnego rynku, równości Said porównuje do dawniejszych dążeń imperialnych kolonizatorów. Działania USA podsumowuje:
„Każde imperium w swym oficjalnym dyskursie głosi, że w niczym nie przypomina innych imperiów, że to okoliczności są wyjątkowe, a ono samo prowadzi jedynie misję oświecenie, cywilizowania, zaprowadzania porządku i demokratyzacji, a do siły ucieka się wyłącznie w ostateczności. I, niestety, zawsze znajdzie się chór...

Łatwo zburzyć, ale trudniej zbudować. Takie są moje odczucia po lekturze "Orientalizmu" E. W. Saida. Autor, wykształcony i żyjący na Zachodzie Palestyńczyk, krytykuje w tej książce skonstruowany przez Anglików i Francuzów (do tych dwóch nacji ogranicza się w pracy) obraz świata bliskowschodniego. Wytyka im kreowanie obrazu niezgodnego ze stanem faktycznym, podpartego na doktrynach niemalże rasistowskich i pełnych pogardy dla świata islamu, wreszcie służącym kolonialnym interesom XIX-wiecznych mocarstw. Nie sposób nie dopatrzeć się w wielu jego uwagach słuszności, ale z drugiej strony jak można było pisać w XIX stuleciu o świecie arabskim? Jako o obszarze dynamicznego rozwoju, gospodarczej ekspansji?

E. W. Said ograniczył w tej książce pojęcie orientalizmu do Bliskiego Wschodu, a analizie poddał dzieła literackie i naukowe powstałe w kręgu anglo-francuskim. Jakże inne skojarzenia budzi termin orientalizm w Polsce! O Turcji, Tatarach, tym co dla Polaków jest istotą "ich"...

Maja | 2018-03-04
Przeczytana: 04 marca 2018

W publikacji Orientalizm Edward W. Said bada historię i naturę zachodnich postaw wobec Wschodu, uważając orientalizm za europejski twór ideologiczny, który narzucił pokutujące aż do dziś stereotypy Orientu, a w szczególności islamu. Autor pokazuje, jak pisarze, filozofowie i politycy radzili sobie niegdyś z innością dalekowschodniej kultury, z jej zwyczajami i religiami, tworząc uproszczony i z gruntu fałszywy obraz.

Studiowałam filologię polską, więc orientalizm nie jest mi obcy. Jednak moja wiedza ogranicza się wyłącznie do romantyzmu. Chciałam jednak nieco poszerzyć swoje horyzonty.

Od razu zaznaczę, że nie jest to książka dla każdego i nie czyta się jej jednym tchem. I nie jest to z mojej strony jakikolwiek zarzut w stronę autora. To dość wymagająca lektura i dobrze jest ją sobie dawkować, czytając dziennie jeden rozdział. I najlepiej nie zabierać książki do łóżka po całym dniu pracy, bo wtedy trudniej jest się skupić na tym, co się czyta.

Co znajdziemy w tej publikacji?...

GabrielL Kamiński | 2011-02-07
Przeczytana: 04 listopada 2005

Said znakomicie wyjaśnił tu mylnie pojmowany islamizm od orientalizmu

Majik-Czar | 2018-05-22
warszafka | 2018-04-22