Samochody ciężarowe Ursus 1928 - 1930

2007-01-01
2007-01-01
55 min.
Ursus

Okładka książki Polacy w Rajdach Safari Grzegorz Chmielewski, Krzysztof Gęborys, Andrzej Glajzer, Błażej Krupa, Jerzy Lis, Patryk Mikiciuk, Paweł Molgo, Mieczysław Sochacki, Sobiesław Zasada, Jan Żdżarski, Janek Żdżarski
Polacy w Rajda... Grzegorz Chmielewsk...

Fatalny bubel. Z plusów można wyliczyć porządną poligrafię i trochę ładnych zdjęć. No, może jeszcze garść detali z przedwojennego prospektu, wliczając w to fascynujący hamulec górski, czyli... ruchomy pręt, wbijający się w ziemię na wysokości tylnego resora. Cała reszta jest nieporozumieniem.

Broszura ma 55 stron. W teorii powinny być one wypełnione informacjami i zdjęciami dotyczącymi ciężarowego Ursusa. W praktyce pierwszych 20 stron to historia fabryki i jej produktów, zupełnie tutaj zbędna. Kolejnych 15-16 stron to przekroje silnika i drobiazgowe wyliczenia mechanizmów, zapożyczone ze wspomnianego prospektu. Pozostałe 20 stron to coś koło tuzina zdjęć ciężarówek (tak gotowych, jak i mających postać podwozia) oraz garść informacji o losach produkcji. Tak skąpa garść, że nie zmieściła się w niej ani pobieżna historia włoskiej firmy SPA, od której kupiliśmy licencję na ciężarówki, ani historia konstrukcji włoskiego oryginału, ani przebieg eksploatacji Ursusów w Polsce międzywojennej, ani ich udział w działaniach wojennych. Nie wiadomo też konkretnie, dlaczego zakłady zbankrutowały, tak jak i nie wiadomo, po co autor zahaczył o samochody pancerne wz. 29, dając nawet dwa ich zdjęcia.

Wisienką na torcie jest zaś niechlujna redakcja - z brakującymi słowami, kulawą gramatyką i interpunkcją, niewłaściwą odmianą słów oraz rozmaitymi literówkami, które chwilami wręcz uniemożliwiają zrozumienie tekstu (np. w pewnym miejscu stoi, iż cysterna mogła przewozić albo 1800 litrów benzyny, albo... 225 litrów oleju silnikowego). Jak do tego dorzucić niedopuszczalne generalizowanie w paru miejscach i zaskakujące jak na tak cienką broszurkę wrażenie lania wody, to otrzymujemy produkt, który nigdy nie powinien ujrzeć światła dziennego.

Broszura ma 55 stron. W teorii powinny być one wypełnione informacjami i...

• Regał

Dodaj cytat z książki Samochody ciężarowe Ursus 1928 - 1930