Szczęściarz

Wydawnictwo: RW2010

Przy każdym morderstwie odpowiedzi na wszystkie pytania znają dwie osoby: sprawca i ofiara. Po samobójstwie partnera podkomisarz Robert Jastrzębski próbuje odnaleźć się w nowej dla niego rzeczywistości. Przymusowy urlop nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Pozostaje liczyć na to, że kolejne dochodzenie przy wsparciu młodych sił śledczych poprawi sytuację. W Poznaniu, niemal pod nosem komendy, ktoś zastrzelił spokojnego biznesmena w jego własnym mieszkaniu. Wszystko wskazuje na to, że ofiara jest przypadkowa, a raczej nic sugeruje istnienia racjonalnego motywu zbrodni.

Trudna sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy w równie niejasnych okolicznościach ginie osoba powiązana z ofiarą. Żmudne, drobiazgowe śledztwo nabiera nowego wymiaru. Czyżby Jastrzębskiemu trafił się pierwszy seryjny zabójca w jego długiej policyjnej karierze? A może to niezwykły zbieg okoliczności? Czy kontakty podkomisarza z miejskim półświatkiem zaowocują obiecującymi tropami? A może inteligentny, cyniczny i dotąd skuteczny podkomisarz poniesie spektakularną porażkę? Szczęście zdaje się sprzyjać sprawcy, pech prześladuje policję, a nieregulaminowy flirt z niesfornym świadkiem grozi kłopotami.

„Szczęściarz” to miejski kryminał w starym dobrym stylu. Policjant, ofiara, śledztwo, morderca. Dobro kontra zło. I jeszcze coś pomiędzy...

źródło opisu: http://www.rw2010.pl/

źródło okładki: http://www.rw2010.pl/

Hania | 2019-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2019

Zapowiadało się ciekawie, działo się coraz więcej i bardziej interesująco. Do pewnego momentu, niestety. Im bliżej końca tym historia się zaczęła rwać a samo zakończenie całkiem po łebkach i bez wyrazu. Oczekiwałam jednak jakiejś głębszej analizy a tu...mam wrażenie jakby autora już ta opowieść znużyła i postanowił ją zakończyć całkiem bez zakończenia....

Magdalena | 2018-01-01
Przeczytana: 22 grudnia 2017

Pierwsze miejsce w konkursie na kryminał, a mnie jednak trochę zmęczyła ta książka. Za to "Cukiereczek" i "Szkoła na wzgórzu", co zdobyły 2 i 3 miejsce podobały mi się dużo bardziej. Wprost nie mogłam się od nich oderwać. Szczególnie od "Szkoły na wzgórzu".
No cóż. W sumie zazwyczaj tak mam, że kolejność mam swoją ;).

emindflow | 2017-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2017

Mam słabość i ogromny sentyment do polskich kryminałów, które przed laty ukazywały się w seriach „Z jamnikiem” Czytelnika czy „Klub Srebrnego Klucza” Iskier.
I oto pojawia się „Szczęściarz”, który mimo fabuły umieszczonej współcześnie w Poznaniu (znowu), jako żywo klimatem i konstrukcją przypomniał mi tamte z PRL-owskimi milicjantami. Od samego początku byłem pod wrażeniem zarówno stylu, jak przede wszystkim realizmu tej powieści. Pod tym względem Golczak bije na głowę większość polskich autorów powieści kryminalnych.
Wszystko mi się w tej powieści podobało – jedność czasu i miejsca akcji, drobiazgowo, ale atrakcyjnie pokazana praca policjantów (mniejsza z tym, że bez efektów), intrygująca postać głównego bohatera (oczywiście po przejściach), świetny język i prawdziwe, naturalne dialogi – naprawdę czysta przyjemność z czytania.
Byłem przekonany o bardzo wysokiej ocenie do samego końca. No właśnie, do samego końca… tylko, że tego końca tu wcale nie było. Serio! Po kilkuset...

TealcSzary | 2015-09-21

Trochę zmusił mnie Autor, ale zasłużył sobie na kilka słów.

Sięgnąłem z ciekawości, bo sprawcę tej książki znam z czasów ogólniaka. I nie żałuję.

Stary dobry kryminał, z bohaterem, którego daje się polubić. Do tego, w moim mniemaniu, w dość wiernym odzwierciedleniu rzeczywistości naszej poznańskiej.

Czyta się to dobrze, szybko, i nie dlatego, że nudzi, bo wciąga. Dla mnie trochę za łatwo się kończy, ale może dlatego, że stworzyłem sobie w głowie swój pomysł na zakończenie i sprawcę. A jak dla mnie, to świadczy tylko o tym, że książka jest jak najbardziej w porządku, skoro pobudzić umiała moją wyobraźnię.

Gerreth | 2015-09-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book
Przeczytana: 04 września 2015

Powieść Szczęściarz Krzysztofa Golczaka zdobyła pierwsze miejsce w organizowanym przez Oficynę Wydawniczą RW2010 konkursie na powieść kryminalną i jest to laur całkowicie zasłużony, Szczęściarz bowiem to jeden z najbardziej udanych debiutów literackich, z jakimi miałam okazję się zapoznać.
Krzysztof Golczak napisał doskonale klasyczny kryminał. Dostajemy trupa, ekipę śledczą oraz podejrzanych i, co ważne, zamiast zmierzać do rozwiązania, zagadka z każdą chwilą robi się bardziej skomplikowana, wszystkie bowiem domysły okazują się błędne.
Autor od pierwszych zdań wprowadza nas w wartką akcję, pełną nieoczekiwanych zwrotów, plastyczne zaś opisy sprawiają, że uczestniczymy w zdarzeniach, a nie jedynie o nich czytamy. Podobnie dialogi, naturalne, realistyczne aż do bólu.
I ten właśnie realizm jest największym atutem powieści. Jestem pełna podziwu dla autora za dokonanie tak dokładnego researchu pracy policyjnej. Nigdy dotąd nie czytałam książki, która by do tego...

Kasia | 2015-08-28

Bardzo udany kryminał, trzymający w napięciu, a dzięki "miejscowym wstawkom" bliski poznaniakom :).
Świetna lektura!

Mari | 2015-08-28
Przeczytana: sierpień 2015

Książkę czyta się lekko i szybko. Co mi się w niej najbardziej podobało to sylwetka głównego bohatera, Roberta Jastrzębskiego. Pokiereszowany psychicznie policjant po przejściach, lekki buc z zachowania, ale z gatunku tych dających się lubić ;) Mnie powieść wciągnęła i teraz ze zniecierpliwieniem czekam na drugą część!

Maciej Ślużyński | 2015-08-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Klasyczny kryminał miejski, którego akcja dzieje się w Poznaniu. Jest morderstwo, jest śledztwo, jest policjant po przejściach i jest zagadka. Bo policjant nie taki zwykły, a morderca... a to już musicie przeczytać sami ;-)

Według mnie bardzo udany debiut. Nie tylko chyba według mnie - ta książka została wybrana jako najlepsza w konkursie na powieść kryminalną, organizowanym przez Oficynę wydawniczą RW2010. A jurorami w konkursie byli polscy pisarze "kryminalni".

Powieść miała swoją premierę wczoraj, czyli w dniu... urodzin Katarzyny Bondy, jednej z jurorek konkursu :-)