6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Merythia

Merythia | 2015-09-01
Przeczytana: 01 września 2015

Ciężko wystawić ocenę książce historycznej, która ze względu na czas powstania i ówczesną sytuację polityczną nie miała prawa być obiektywna. Jeśli do tego dodać, że jej autorzy byli związani z PZPR lub MO, czyli jednym słowem wywodzą się z sytemu, który poddają analizie, łatwo domyślić się jaki wydźwięk mają przedstawione w niej fakty. Dzieje polityczne Polski Ludowej, powstałe na 5 lat przed obaleniem ustroju, w chwili gdy na jego zmianę się bynajmniej nie zanosiło, musiały być zgodne z linią ideologiczną partii, co jest jednoznaczne z dużą subiektywnością.
Z tego powodu wypaczony jest obraz relacji polsko-radzieckich, nie ma również co liczyć na realną ocenę komunizmu, socjalizmu i ich skutków w życiu społeczno-gospodarczym. Nie muszę mówić, że o ubeckich i esbeckich zbrodniach tym bardziej się nie dowiemy. Trzeba też uodpornić się na określanie żołnierzy radzieckich i ZSRR naszymi wielkimi "przyjaciółmi", "sojusznikami", a przede wszystkim "wyzwolicielami"...