Lenistwo

5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
lenistwo, Zwoliński, grzech, wiara,
religia
Natalia

Św. Jan Kasjan (ok. 360-ok. 435), mnich i kapłan z Marsylii, układając listę siedmiu grzechów głównych, doszedł do wniosku, że wśród nich powinno się znaleźć lenistwo, które określał jako niechęć lub udrękę serca. Rozumiał je przede wszystkim jako apatię duszy, która objawia się dogadzaniem sobie, zaspokajaniem własnych żądz, myśleniem tylko o sobie – egoizmem. Już starożytni mawiali, że:...

że wśród nich powinno się znaleźć lenistwo, które określał jako niechęć lub udrękę serca. Rozumiał je przede wszystkim jako apatię duszy, która objawia się dogadzaniem sobie, zaspokajaniem własnych żądz, myśleniem tylko o sobie – egoizmem. Już starożytni mawiali, że: Nihil agendo homines male agere discunt – „Nic nie robiąc, ludzie uczą się czynić źle”. W ten sposób podkreślano, że lenistwo sprowadza człowieka na złą drogę. I chociaż lenistwo współcześnie jest bagatelizowane i mało kto traktuje je jako grzech, chrześcijańska myśl od dawna przestrzega, że lenistwo pozbawia człowieka istoty człowieczeństwa, jaką jest twórczość – jeden z aspektów jego podobieństwa do Boga Stwórcy.

źródło opisu: http://www.polwen.pl/idk-455/lenistwo

źródło okładki: http://www.polwen.pl/img/bmini/lenistwo.jpg

Natalia | 2015-12-13

Książka niestety mnie rozczarowała, być może dlatego, iż oczekiwałam znaleźć w niej nieco inną treść. Temat potraktowany został w sposób mocno naukowy, przez co sam język przybiera formę niczym z rozprawy doktorskiej. Sporo uwagi poświęcono kwestii pojmowania lenistwa w historii kościoła. Czytając miałam wrażenie, natłoku informacji na przestrzeni jednego akapitu. Brak jest prostego zobrazowania problemu w dzisiejszym świecie. Nie znajdzie się też w niniejszej książce cennych wskazówek do zwalczania lenistwa w codziennym życiu i porad jak sobie z nim radzić (na co osobiście najbardziej liczyłam sięgając po tę pozycję). Książka zapewne jest warta uwagi pod względem teologicznym, jednak zwyczajny leń raczej nie pozyska z jej lektury praktycznych porad czy wskazówek.