PAŃSTWO PLATFORMY. BILANS ZAMKNIĘCIA

Okładka książki PAŃSTWO PLATFORMY. BILANS ZAMKNIĘCIA Radosław Sojak, Andrzej Zybertowicz
Okładka książki PAŃSTWO PLATFORMY. BILANS ZAMKNIĘCIA
Radosław SojakAndrzej Zybertowicz Wydawnictwo: Fronda publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Fronda
2015-09-28
2015-09-28
Fronda PO Platforma Obywatelska

Okładka książki Cyber kontra real. Cywilizacja w techno-pułapce Jarema Piekutowski, Andrzej Zybertowicz
Cyber kontra r... Jarema Piekutowski,...
Okładka książki Arcana nr 162 Jacek Bartyzel, Marek Jan Chodakiewicz, Olga Płaszczewska, Jan Ryszard Sielezin, Krzysztof Tyszka-Drozdowski, Andrzej Waśko, Andrzej Zybertowicz
Arcana nr 162 Jacek Bartyzel, Mar...
Okładka książki III RP. Kulisy systemu Joanna Lichocka, Andrzej Zybertowicz
III RP. Kulisy... Joanna Lichocka, An...

Świetna synteza. Godne uwagi podejście metodologiczne: dane zawarte w opracowaniu pochodzą niemal wyłącznie z mediów przychylnych rządowi PO-PSL. Mnóstwo interesujących konkretów, statystyk, z których wyłania się panoramiczny i pogłębiony obraz III RP ostatnich lat. Co równie ważne, autorzy znakomicie dobrali styl do wymogów (i pułapek) treści: język jest przystępny, wręcz przyjazny, ale bez publicystycznych uproszczeń.

W czasie rządów Platformy Obywatelskiej świat borykał się z wieloma problemami. Bogate kraje z dnia na dzień zaczęły mieć problemy gospodarcze, zwykli obywatele tracili pieniądze, rosło bezrobocie i liczba bezdomnych. Obrazy docierające z zagranicznych mediów jednogłośnie oznajmiały wielką tragedię kapitalizmu. Minęło kilka lat, USA dodrukowało biliony dolarów, zmieniono prawo, w miarę możliwości zabezpieczono obywateli, zwiększono liczbę umów śmieciowych, jeszcze bardziej rzucono jednostki w paszcze banków, zmuszono do migracji zarobkowej, kilka krajów ogłosiło upadłość majątkową i otrzymało wsparcie od innych. Fala kataklizmu wywołanego przez pazerne banki odbiła się na każdym. Nie był to łatwy okres rządzenia i wymaga dokładnego przyjrzenia się.
Do moich rąk trafiła praca Andrzeja Zybertowicza, Macieja Gurtowskiego i Radosława Sojaka „Państwo Platformy. Bilans zamknięcia”. Książka bardzo ważna, ponieważ pozwala dokładnie przyjrzeć się mocnym i słabym stronom rządów PO. Obecna w miarę dobra sytuacja gospodarcza Polski wymagała poświęceń. Pytanie pozostaje, czy na pewno takich? Jakie decyzje można było podjąć? Jak lepiej zadbać o nasz kraj? Jakie błędy popełniono?
Autorzy w swojej publikacji poruszają kwestie ważne dla każdego obywatela. Wiele spraw (ze względu na pozorny niewielki zasięg) przemilczeli. Trafne spostrzeżenia oparto na dokładnej analizie dostępnych danych. Całość napisana bardzo prostym, zrozumiałym językiem. Każdy problem dokładnie opisany, zanalizowany, oparty na liczbach. Na pewno nie jest to publikacja obiektywna, ponieważ ja w obiektywizm nauk humanistycznych nie wierzę, ale warto zapoznać się z przedstawianymi przez autorów danymi, ponieważ nie zostaniemy tu zasypani pochwałami, ale trzeźwym spojrzeniem. Liczby, odpowiednie ich zestawienie wiele mówią o naszej obecnej sytuacji w kraju. Czy żyjemy w obiecanym raju? Jak daleko nam do planowanych ideałów? Przekonajcie się sami.
Książkę polecam osobom zainteresowanym politykom oraz publikacjami socjologicznymi. Mam nadzieję, że ta publikacja rozpocznie piękną tradycję podsumowań wcześniejszych rządów.

Okres przedwyborczy to czas wszelkiego typu sondaży, ale także i podsumowań. Jak zawsze opozycja sprawdza jakie obietnice nie zostały spełnione przez swoich konkurentów, natomiast partia rządząca propaguje własne osiągnięcia. Jednak jak wiadomo, żadna ze stron nie ma do końca racji – każdy przekaz jest celowo manipulowany aby punktować w swojego rywala. Ogromna ilość wydarzeń oraz decyzji jakie zostały podjęte w ciągu ostatnich kilku lat, nie pozwalają w telegraficznym skrócie przedstawić rzeczywistych wzlotów i upadków jakie zaszły w tym czasie w polskiej polityce. Drugą stroną medalu jest również porównanie wszystkich „osiągnięć” – czy rzeczywiście mieszkamy na „zielonej wyspie” a może w „państwie teoretycznym„? Czy żyje nam się lepiej lub czy mimo, że więcej zarabiamy to faktycznie jesteśmy bogatsi? Próbą odpowiedzenia na te i inne pytania dotyczące sytuacji kraju jakie mogą nurtować nie tylko niezdecydowanego wyborcę, ale i każdego obywatela Polski jest książka „Państwo Platformy. Bilans zamknięcia„.Geneza tej książki jest tak samo prosta co i trafna. Jak wykazują autorzy, a są nimi trzej socjologowie, nigdy wcześniej w historii III RP żadna polska partia, nie rządziła tak długo (od 2007 roku) w tak stabilnych i sprzyjających warunkach. Zauważają, że obecnie rządzący nie tylko mieli sprzyjającą sytuację ekonomiczną (niedawne włączenie do UE, wejście do strefy Schengen oraz pobranie ogromnych dotacji),polityczną (większość w sejmie dzięki koalicji PO-PSL, premier wywodzący się z Platformy, a od 2010 roku również sprzyjający prezydent) czy społeczną (początkowo ogromne poparcie, które do dziś przekracza 20%, a także zauważalna przychylność głównych mediów). Do tego dochodzi brak zagrożenia wojną, brak wewnętrznych konfliktów oraz asekurująca od parunastu lat obecność w NATO. Rodzi się więc banalne pytanie – jak ten czas został wykorzystany? Chociaż można rozliczać z obietnic wyborczych i exposé, jednak autorzy wybrali inną, bardziej rzetelną drogę. Nie chodziło im o zestawienie nierealizowanego programu, lecz analizę tego co naprawdę się zmieniło, jak się zmieniło i czy w porównaniu do innych lat lub krajów wyszło nam to na dobre.

Pełna recenzja książki na stronie:

Od 2007 roku rządy w Polsce prowadzone są przez koalicję Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przez niemal osiem lat wprowadzonych zostało wiele zmian i podjętych równie wiele decyzji, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców. W obliczu zbliżających się wyborów warto podsumować ten okres, by świadomie oddać swój głos 25 października. Zadaniem tej książki i celem postawionym przez jej autorów, jak tytuł wskazuje jest bilans rządów koalicji przedstawiony w sposób naukowy, oparty głównie na liczbach. Jaki obraz Polski się wyłoni? Na ile prawdziwe okazuje się często publicznie głoszone hasło, że żyjemy na „zielonej wyspie”?

Wiele osób jest zrażonych do polityki, czują przesyt i nie ma w tym nic dziwnego. Każdego dnia jesteśmy zasypywani informacjami na ten temat. Często słyszy się o nowych aferach i nie brak różnych przepychanek. Sama także stroniłam od tych informacji. Unikanie tematu jednak niczego nie zmieni, dlatego też zaczęłam więcej czytać o podejmowanych przez rząd decyzjach i ich wpływie na rozwój kraju. W tym celu także sięgnęłam po tę publikację.

Początek książki stanowi wprowadzenie, w którym autorzy wyjaśniają między innymi postawione cele, metodologię oraz przedstawiają trzy oceny bieżącej sytuacji w kraju: entuzjastyczną, wyważoną i krytyczną. Dalej znajdują się także pewne rozważania na temat stronniczości. Przytoczone zostało ciekawe doświadczenie obrazujące ocenę tych samych danych przez osoby o różnych poglądach. Kolejne rozdziały to sedno całej publikacji. W pierwszej kolejności czytelnik otrzymuje dane dotyczące kondycji gospodarki, a także informacje, w jaki sposób dane liczbowe przekładają się na faktyczną poprawę jakości życia, chociażby poprzez pryzmat odsetek zadłużonych gospodarstw domowych na przestrzeni ostatnich lat. Poruszono zagadnienia związane z zagospodarowaniem pieniędzy z Funduszy Europejskich i tego konsekwencji, wyników niektórych zmian prawa, czy też jego nadprodukcji. Możecie dowiedzieć się więcej na temat różnego rodzaju transportu, jego kosztach, znaczeniu dla gospodarki i perspektywach rozwoju. Z tym związana jest także rozbudowa i remonty dróg oraz wzrost liczby samochodów. Wymieniłam tylko część zagadnień poruszonych w publikacji, ale jest ich dużo więcej. Równie wiele znajduje się wykresów obrazujących omawiane tematy i ukazujących miejsce Polski na tle innych krajów Unii Europejskiej. W wielu miejscach występują odwołania do różnych dokumentów, czy też cytaty wypowiedzi zamieszczanych w różnych mediach. Na końcu książki została umieszczona obszerna bibliografia.

Publikacja została napisana przystępnym językiem i w ciekawy sposób, o czym świadczy fakt, że bardzo szybko ją przeczytałam. Liczne wykresy lepiej obrazują omawiane zagadnienia i wkomponowują się w treść.

„Państwo Platformy. Bilans zamknięcia” to książka oparta na wielu materiałach źródłowych, ukazująca różne mechanizmy funkcjonowania państwa i ich wpływ na poprawienie jakości życia jego mieszkańców. Zgodnie z tytułem przedstawiony został okres rządów Platformy Obywatelskiej i decyzje oraz zmiany, które w tym czasie nastąpiły. Autorzy oscylują wokół wielu problemów związanych z gospodarką i dostarczają ciekawych informacji na ten temat Polecam, szczególnie osobom interesującym się polityką, ale także każdemu, kto chce uzyskać więcej informacji na temat bieżącej sytuacji. Książa dostarcza ich dużo i skłania do wielu przemyśleń.

• Polityka
  • O współczesności