Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce

Wydawnictwo: Fronda
8,04 (24 ocen i 10 opinii) Zobacz oceny
10
6
9
6
8
7
7
3
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
2
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788380790001
liczba stron
728
słowa kluczowe
Fronda, historia, chrześcijaństwo
język
polski

Otchłań cywilizacyjnego pęknięcia, który odsłania ta książka, nie może pozostawić jej czytelnika obojętnym. Autorka precyzyjnie pokazuje, jak to pękniecie jest od lat poszerzane żyletką rajfurów pokomunistycznej władzy, ale też jak wpisane jest głęboko w projekt liberalnej nowoczesności, jak dewastuje pojęcia rodziny, patriotyzmu, tradycji. Pisana na chłodno, ta książka brzmi jak „ostatni...

Otchłań cywilizacyjnego pęknięcia, który odsłania ta książka, nie może pozostawić jej czytelnika obojętnym. Autorka precyzyjnie pokazuje, jak to pękniecie jest od lat poszerzane żyletką rajfurów pokomunistycznej władzy, ale też jak wpisane jest głęboko w projekt liberalnej nowoczesności, jak dewastuje pojęcia rodziny, patriotyzmu, tradycji. Pisana na chłodno, ta książka brzmi jak „ostatni krzyk”: krzyk przestrogi przed przepaścią, której żaden most już nie połączy.
prof. Andrzej Nowak

Dlaczego my, Polacy, tak bardzo jesteśmy podzielni? Dlaczego w Polsce toczy się tak zacięty spór? Autorka pokazuje, że nie jest to spór doraźny, partyjny, czy tylko medialny. Dzisiejsze podziały i kontrowersje mają korzenie historyczne. Chodzi w nich o sprawy zasadnicze, o wartości fundamentalne. Jest to książka o polskiej tożsamości i jej ścisłym związku z religią, z katolicyzmem, a także książka o współczesnej kulturze i współczesnym barbarzyństwie, ukazująca uniwersalny charakter polskiego sporu. To lektura, którą gorąco zalecam tym wszystkim, którzy chcą być świadomymi obywatelami i Polakami.
prof. Zdzisław Krasnodębski

Ta książka to brawurowa analiza przemian i prób destrukcji polskiego patriotyzmu. Wojna kulturowa w Polsce odbija w pastiszowym krzywym zwierciadle spory światopoglądowe w świecie zachodnim, zastępując dawne spory ideologiczne. Zmiany wnoszone przez globalizację najbardziej dramatycznie dekonstruują sferę kultury. Powodują korozję tożsamości - zbiorowej i indywidualnej. Destrukcja metafizyki ułatwia przekształcanie ludzi w nastawione tylko na konsumowanie tryby globalnej maszynerii.
Prof. Jadwiga Staniszkis

Książka Barbary Stanisławczyk jest przejmująco opowiedzianą historią polskiego doświadczenia narodowego od demokracji szlacheckiej do dzisiejszego społeczeństwa masowego - z jego wulgarnością, rozpadem więzi między ludźmi i pogardą dla wysokich ideałów. Opowiedziana historia jest gorzka, lecz pod nią tkwi mocne pozytywne przesłanie, mówiące o potrzebie nieustannej troski obywatelskiej o wspólnotę narodową, o suwerenność państwową oraz o wartości duchowe, bez których nie przetrwalibyśmy jako wspólnota i których dzisiaj znowu wypada nam bronić.
prof. Ryszard Legutko

Poszukujecie namysłu, który podtrzymuje wartości? Namysłu, który tu-i-teraz każdego z nas osadza w wielkiej tradycji Cywilizacji Zachodu, który polskość chroni i zarazem szlifuje ją do konfrontacji z wyzwaniami współczesności, to… nie wypuśćcie niniejszej książki ze swoich rąk, zanim jej nie przeczytacie.
prof. Andrzej Zybertowicz

 

źródło opisu: www.wydawnictwofronda.pl

źródło okładki: www.wydawnictwofronda.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 5997
AnnaSikorska | 2016-01-21
Na półkach: Przeczytane

Doskonałym nośnikiem kultury jest religia, która nie wymaga racjonalnych wyjaśnień. Wystarczy, że jest, że się jej poddajemy i pozwalamy prowadzić objawionym prawom i wskazówkom. Świecczenie społeczeństwa stanowi swoiste zagrożenie dla jego jedności, ponieważ już nie liczy się dobro wspólne w imię wyższej idei, realizacji celu. Na pierwszy plan wysuwają się interesu jednostek. Zjawiska te wydają się nam nowe. Barbara Stanisławczyk w swojej bardzo obszernej (ponad 700 stron) książce pokazuje nam Polskę od początków zjednoczenia ziem polskich i przyjęcia chrztu. Uświadamia nas, że w naszej historii nie brakowało społecznego poświęcenia, dążenia do wolności nawet kosztem niewinnych dzieci, aby inne dzieci uchronić przed podobnym losem. W naszych dziejach nie brakuje wojen i przemian ideologicznych: postępowych i ortodoksyjnych. Wszystkie te wątki są poruszane, ale w czasie lektury należy pamiętać, że jest to książka ideologicznie prawicowa, czyli materiały są dobrane w taki sposób, aby pokazać złych Niemców, Rosjan, żydów, muzułmanów i wielu innych szkodzących prawdziwej Polsce. A jaka ona jest? Z tej perspektywy to kraj katolicki, oddany wierze w Chrystusa, pełniący swą misję.
Barbara Stanisławczyk uświadamia nas, ze pluralizm kulturowy niejednokrotnie stawał się przyczyną klęski. Śmiało stawia tezy, wyszykuje przykładów potwierdzających jej spojrzenia na upadek naszego kraju i rozbiory, które na nowo pozwoliły na kulturowe zjednoczenie jednostek. Ponadto w książce znajdziemy opisy różnego postrzegania patriotyzmu, jedności społecznej, dążenia do wspólnych interesów, budowania wspólnej tożsamości.
Autorka czerpie inspiracje zarówno z wyników polskich badaczy, jak i zagranicznych. Odwołuje się do tekstów poruszających problemy przemijania naszej kultury, zagrożenia, upadku cywilizacji. W odpowiednim zestawieniu lektur nie boi się stawiać tez, których poparcie znajduje w dziełach wielkich filozofów, których teksty są pretekstem do refleksji nad sytuacją człowieka, jego miejscem w świecie, rolą Polaka i jego zadaniami. W książce nie zabraknie krytyki tworzenia rządów z ludzi przeciętnych oraz szukania autorytetów wśród idoli. Autorka zaznacza, że współczesne elity odziedziczyliśmy po komunizmie.
W publikacji znajdziemy wiele interesujących informacji, odesłań do źródeł, przywołania spojrzeń, które w codziennym dyskursie w mediach giną. Myślę, że publikacja jest bardzo dobrym uzupełnieniem, a nawet podsumowaniem obecnej dyskusji nad rolą Polski i Polaków, ich podziałami, i siłami, które jednak ich jednoczą. Na ile silne są te prądy? Czy uda przetrwać się czas kolejnych prób? Te pytania pozostaną bez odpowiedzi.
„Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce” Barbary Stanisławczyk polecam osobom zainteresowanym historią i polityką naszego kraju. Szerokie korzystanie ze źródeł, prowadzenie własnych analiz i podsumowań pozwalają spojrzeć czytelnikom na problemy, które obecne są we wielu kulturach: dążenie do ortodoksji jako przepis na przetrwanie cywilizacji.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Mroczne umysły

Okładka książki strasznie mnie zniechęcała do tego bym poznała jej zawartość, ale zaryzykowałam i jestem zachwycona😊 historia totalnie wpadła w mój gu...

zgłoś błąd zgłoś błąd