Duch starej kamienicy

Seria: To Lubię
Wydawnictwo: Literatura
9788376722078

Inne wydania

Opowieść o duchu zamieszkującym strych starej kamienicy. Jego powołaniem miało być straszenie, lecz miękkie serce i okoliczności spowodowały, że stał się duchem opiekuńczym kamienicy i wszystkich jej mieszkańców.

Ilustrator: Aneta Krella-Moch

źródło opisu: http://www.wyd-literatura.com.pl/

źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/

„Duch starej kamienicy” to barwna opowieść o niezwykłym mieszkańcu strychu. Maciek nie jest przeciętnym duchem, co pokazuje chociażby jego imię – bardziej odpowiednie dla człowieka niż przybysza z zaświatów. Nie zachowuje się jak na taką postać przystało. Nie lubi straszyć, chce natomiast pomagać ludziom.
Anna Onichimowska stworzyła nietypowego bohatera i przyjazny dzieciom, pełen humoru świat. W swojej zabawnej opowieści autorka pokazuje, że nawet najdziwniejszy stworek – jakim jest brzydki, ubrany w wysłużony strój duch Maciek – może zyskać akceptację otoczenia i znaleźć przyjaciół.

Xymena | 2011-05-30
Przeczytana: 29 maja 2011

Ze wszystkich książek Anny Onichimowskiej, z którymi zdążyłam się już zaznajomić, ta wydaje mi się najmniej udana.

Opowiada o Maćku, 120-letnim duchu, który przestał rosnąć w wieku 2 lat i mieszka na strychu starej kamienicy. Przyjaźni się z chodzącym własnymi ścieżkami kotem i gadatliwą sroką-kłamczuchą. Maciek jest przyjaznym duchem, chętnie pomaga innym, głównie w pozbyciu się natrętnych mrówek.

Książeczka taka sobie, szczerze powiedziawszy. Onichimowska znana jest z dużo lepszego humoru i mądrych przesłań. W tej powieści spodobało mi się zwłaszcza jedno: marzeń nigdy za wiele.

Lumiona | 2015-03-06

Lekka książka na poprawę humoru - tak można ją nazwać. Historia ducha Maćka mieszkającego na strychu ze sroką Wiesławą, która powtarza, że ma na imię Joanna. Relacje między bohaterami są na początku dosyć specyficzne, jednak kryje się za tym prawdziwa przyjaźń, którą możemy zobaczyć poprzez opiekuńczość Wiesławy. Kolegą Maćka jest także Prot IV nazywany Rozczochrańcem, kot jak kot chodzi własnymi ścieżkami, jednak jest on jak na kota pomocny. Głównym wątkiem jest pojawienie się ogromnej ilości nowych lokatorów, których liczba się coraz bardziej powiększa, chodzi tu o mrówki faraona. Małe szkodniki przeszkadzają wszystkim, dlatego maciek z pomocą Agatki - dziewczynki o bardzo bujnej wyobraźni, posiadającej także wieloryba w wannie, Marka i Jarka - dwóch bliźniaków, Prota IV i innych próbuje się ich pozbyć. Książka jest przeznaczona dla dzieci w 3/4 klasie, oczywiście starsi też mogą ją przeczytać i się trochę pośmiać. Polecam, książka momentami bardzo zabawna, jest dobra lekturą...

Agnieszek | 2012-09-05
Na półkach: Przeczytane, Zawodowo
Przeczytana: 11 września 2013

Bardzo takie sobie.

jane | 2015-06-26

Książka opowiada o perypetiach ducha Maćka, który "opiekuje się" mieszkańcami kamienicy. Jego towarzyszką jest sroka - Wiesława vel Joanna. Poza duetem duch - sroka w kamienicy mieszkają koty (Prot IV), dzieci, lekarz. Duch jest nieco naiwny, jego współlokatorzy niezbyt chętni do współpracy, nieudolnie radzi sobie z problemami w kamienicy. Pozytywne strony: polska autorka, rozdziały o grze na flecie, wypędzeniu mrówek faraonek, Świętach Bożego Narodzenia.

Lunatyczka | 2011-07-29
Przeczytana: lipiec 2011

Moja siostra miała ją zanieść do biblioteki , ale nie zaniosła , nie miałam co czytać i tak jakoś zajrzałam

Ala | 2014-01-26
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Przeczytałam tylko dlatego, że był to mój obowiązek ( lektura $: )Gdybym mogła, to bym przerwała - książka, moim zdaniem przeznaczona dla przedszkolaków, lub klas 1-3 Szkoły Podstawowej, ale NIE dla 12-latków. W moim wydaniu książki było bardzo dużo błędów (pisownia wyrazu małą literą po kropce, literówka) co przeszkadzało w czytaniu... "Duch starej szafy' to najnudniejsza książka jaką zdążyłam przeczytać, i cieszę się, że to skończyłam.

wlukatarzynka | 2016-03-05
Przeczytana: 2003 rok

Czytałam ją będąc w drugiej czy też trzeciej klasie podstawowej i wtedy spodobała mi się. Niestety, w późniejszym okresie stała się lekturą dla dzieci klas nieco starszych, dla których może wydać się zbyt nużąca i dziecinna ..

Jula_17 | 2013-04-15
Przeczytana: grudzień 2012

Mam 13 lat i książka wydawała mi się strasznie dziecinna. Gdybym tylko mogła od razu bym ją przerwała (nie mogłam ;/ lektura na konkurs). Polecam raczej dla dzieci w starszych grupach przedszkolnych i w klasach 1-3 SP

Pansy | 2015-01-12
Przeczytana: 2014 rok

moze byc.Fajna, mogła być fajniesza ale tak to dobra