Morderstwo na Korfu

Cykl: Joanna Szmidt (tom 2)
Wydawnictwo: Melanż
Alek

Joanna, popularna romansopisarka, wyrusza na wielkie greckie wakacje, aby w spokoju dokończyć pracę nad swoją nową książką. Niestety, spokój to ostatnie, co jest jej dane. Już pierwszego dnia autorka staje się świadkiem morderstwa. Szybko okazuje się, że mógł je popełnić tylko ktoś, kto wraz z nią zamieszkał w niewielkim pensjonacie, znajdującym się na pięknej wyspie Korfu. Kto z jedenastki na pozór sympatycznych urlopowiczów okaże się bezwzględnym zabójcą?

źródło opisu: http://www.genczelewska.pl/ksiazki/morderstwo-na-korfu

źródło okładki: http://www.genczelewska.pl/images/morderstwo/okladka.jpg

Oficjalna recenzja
Brylant książek: 905

Nóż prosto w serce

Perypetie Joanny, słynnej powieściopisarki i jej zwariowanej lecz twardej i nieugiętej menadżerki Betty, mieliśmy okazję śledzić w pierwszej powieści Alka Rogozińskiego pod tytułem „Ukochany z piekła rodem”. Wtedy właśnie Joanna i jej menadżerka cudem uszły z życiem, po tym jak Joanna znalazła w swojej willi zwłoki swojego byłego, dużo młodszego kochanka. Obie wmieszały się wtedy w prywatne śledztwo.

Druga część przygód Joanny pod tytułem „Morderstwo na Korfu” rozpoczyna się pozornie spokojnie i skromnie. Joanna, po mrożących krew w żyłach przeżyciach, które zalicza już do przeszłości, wsiada na pokład samolotu lecącego na grecką wyspę Korfu. W małym miasteczku na wyspie ma spędzić udane, spokojne wakacje. Oczekuje ładnej pogody, dobrej kuchni i zabytków. W między czasie, w spokoju planuje zająć się pisaniem swojej kolejnej powieści, czego oczekują od niej zniecierpliwieni już wydawcy. Joanna wraz z kilkunastoma osobami z wyższych sfer, ląduje w pensjonacie „Villa Zeus”, którego właścicielem jest zamożny Grek Stefanos. Z uwagi na swoją dawną miłość Stefanos nadzwyczaj kocha Polaków lecz przyjmuje pod swój dach tylko artystów, biznesmenów, polityków, ludzi majętnych i wpływowych. Wiekowy pensjonat to wygoda i luksus. Już pierwszego dnia pobytu uroczą sielankę greckich wakacji, spokój i klimat burzy wiadomość o tragicznej śmierci Stefanosa. Właściciel pensjonatu ginie od ciosu wymierzonego prosto w serce. Okazuje się, że wszystkie osoby miały co najmniej jeden powód, żeby źle życzyć właścicielowi pensjonatu oraz, że nie znalazły się tam przypadkowo. Od tej pory każda z osób przebywających w pensjonacie staje się podejrzanym.

Joanna to postać bardzo pewna siebie, wyniosła i dumna. Pisanie książek jest dla niej rzeczą najważniejszą na świecie. Wymaga i oczekuje. Przyzwyczajona do luksusu zawsze dostaje to, czego chce. Zwraca uwagę na zachowanie i styl. Chciałaby być wiecznie piękna i młoda. Jest świetnym obserwatorem, już w samolocie kolejno lustruje mężczyzn oraz wszystkie kobiety, zwłaszcza te młodsze i ładniejsze, które stanowić mogą według niej zagrożenie. Obietnica złożona swojej menadżerce, że tym razem będą to tylko spokojne wakacje i nie zrobi nic głupiego, a już na pewno nie wda się w romans i się nie zakocha, na nic się tutaj zda. Na nic obietnice, wystarczy, że obok niej pojawi się przystojny brunet z kilkudniowym zarostem i seksownym uśmiechem, natychmiast następuje zmiana planów. Joanna już od pierwszych chwil obserwuje każdego mężczyznę, który znajdzie się w zasięgu jej wzroku, snując wizje raz to romantycznych, raz erotycznych doznań i chwil. Wyobraźnia bohaterki niewątpliwie działa.

Joanna i jej menadżerka Betty to trudne i silne charaktery. Ostre babki. Każda z nich lubi postawić na swoim i żadna nie przyzna racji drugiej. Wzajemnie ostrzą na sobie swoje babskie pazurki wdając się w złośliwe, szczere ale zabawne dyskusje. Z jednej strony każda z nich próbuje pokazać, że doskonale radzi sobie ze wszystkim sama, z drugiej obie wiedzą, że nie przetrwały by bez siebie ani jednego dnia. Wspólnie tworzą niezły team, dobrany duet.

Książka spodoba się tym, którzy lubią nietypowe porównania i inteligentny humor prosto z mostu. Tym razem prawie do samego końca czytałam książkę w napięciu, z irytacją, nie potrafiąc odgadnąć kim jest morderca. Co prawda moja kobieca intuicja w pewnym momencie zapaliła mi czerwoną lampkę ale dałam się zwieść pozorom. Rozgryzałam książkę do samego końca. Myślę, że być może i wam czytelnicy nie pójdzie tak łatwo. Spróbujcie sami!

Magdalena Wentrys

Wioleta Sadowska | 2015-10-17
Przeczytana: 17 października 2015

"Jak tu ma być dobrze, skoro wszyscy wszystko olewają?!".

Kolejna komedia kryminalna w wykonaniu Alka Rogozińskiego i kolejne zmarszczki mimiczne wywołane zbyt dużą ilością uśmiechania się podczas lektury jego książki. Jak tak dalej pójdzie, to przy kolejnych dwóch zapowiadanych częściach, będę musiała zainwestować w operację plastyczną, aby zlikwidować ślady na twarzy powstałe na skutek zabawnych dialogów i dużego poczucia humoru pisarza. Alek Rogoziński winien w mojej opinii zawrzeć na początku każdej swojej książki klauzulę, że jej czytanie grozi nieodwracalnymi zmianami na twarzy. Inaczej autorowi grozi lawina pozwów.

Alek Rogoziński to z wykształcenia filolog, a z zawodu dziennikarz. Swoją karierę rozpoczynał w połowie lat 90. ubiegłego wieku w Rozgłośni Harcerskiej, pracował także m. in. w Radiu Plus i Radiu Kolor. Od 2007 r. natomiast zasila redakcję magazynu Party, jego osoba często gości w takich programach jak "Na Tapecie" czy "Magiel towarzyski". Kocha...

UWAGA!!!Ostrzegam,nie czytajcie absolutnie w miejscach publicznych.Ja to dziś zrobiłam i zaczęłam się smiać w poczekalni u lekarza ;-).Książka rewelacyjna,teksty są tak zabawne że nie da sie nie śmiać.Także pan Alek Rogoziński dołącza do grona ulubionych autorów,a ja oczywiście POLECAM Wam przeczytać książkę :-D

zaczytana | 2016-03-10

Świetna! Rewelacyjna rozrywka! To już druga kryminalna przygoda niesamowitego duetu - Joanny, popularnej pisarki romansów i jej menedżerki, Betty. Bawiłam się naprawdę znakomicie. Intryga wciągnęła mnie bez reszty a inteligentny humor i błyskotliwe dialogi rozbawiły do łez. No i język autora - cudowny! Tym razem mogłam rozkoszować się w pełni przyjemnością z czytania - nic mi nie przeszkadzało. Niestety w poprzedniej książce "Ukochany z piekła rodem" aż roiło się od błędów edytorskich wszelkiej możliwej maści. Dziwiłam się, że panie redaktorka i korektorka ujawniły swoje nazwiska. No ale tym razem było ok. Polecam wszystkim! A tym, którzy szczególnie lubią komedie kryminalne rekomenduję, jako pozycję obowiązkową!

Agacha | 2017-08-28
Na półkach: Przeczytane, 2017, Legimi
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

Książki pana Alka są po to, by sprawiać czytelnikowi przyjemność. Lekkie, zabawne, z wartką akcją. Rozrywka w czystej postaci.

joaśka | 2016-05-26
Przeczytana: 26 maja 2016

Książka, czy jak wynika z opisu, cały cykl absolutnie nie dla mnie. Czytelnicy zachwyceni, a ja znowu marudzę :/ Nie chodzi mi o samą intrygę kryminalną, bo może ona nawet jest i interesująca, ale sposób jej podania... Styl narracji, dialogi, pierwiastki humorystyczne: nie i jeszcze raz nie.

Biblioteczka Rudej | 2017-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2017

Oczywiście książka "przeleżała" ma moim czytniku i tak jakoś podczas przeglądania w temacie co by tu zacząć wpadła w moje łapki,a jak już wpadła to obczytałam ją od deski do deski, a nawet wygrzebałam z czeluści jeszcze dwie pozostałe Pana Alka.
Morderstwo na Korfu to kolejna odsłona duetu Joanny i Betty, które znane są czytelnikom z Ukochanego z piekła rodem.Duet to niezwykle udany,a dialogi obydwu pań po prostu chwilami zwalają z nóg.
Więcej na blogu http://rudabiblioteczka.blogspot.com/2017/12/alek-rogozinski-morderstwo-na-korfu_27.html?m=1

Grecja, to piękny i malowniczy kraj, gdzie życie toczy się swoim powolnym rytmem. Grecy nie lubią się nigdzie spieszyć, cenią spokój i odpoczynek. Nie ma się co dziwić, że gdy tylko polscy turyści przyjeżdżają na Korfu, od razu zaczyna się coś dziać. Spokój tego wyjątkowego miejsca zostaje zaburzony, a wszystko przez jedno morderstwo...

Joanna Szmidt jest znaną i cenioną pisarką romansów. Jej powieści idą jak świeże bułeczki. Jednak ostatnimi czasy z powodu niefortunnych zbiegów okoliczności, nie może skończyć swojej najnowszej książki. Kobieta decyduje się na wyjazd na wielkie greckie wakacje, gdzie zamierza wypocząć i w spokoju napisać kolejny bestseller. Niestety, po raz kolejny będzie musiała porzucić swoje plany. W hotelu do którego wprowadza się Joanna, na pięknej wyspie Korfu, już pierwszego dnia dochodzi do morderstwa. Ofiarą jest właściciel pensjonatu. Szybko okazuje się że zabójcą może być tylko ktoś z mieszkańców hotelu. Joanna po raz kolejny wplątuje się w morderstwo i...

izabela81 | 2016-03-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016 rok
Przeczytana: 03 marca 2016

Całe mnóstwo zabawnych błyskotliwych dialogów, ciętych i śmiesznych ripost, przekomarzanek i gier słownych oraz komizm sytuacyjny sprawiło, że dawno podczas lektury tak się nie ubawiłam. A przecież mamy do czynienia ze zbrodnią, no nie? Do tego świetnie wykreowane postacie o przeróżnych charakterach dają wybuchowy i zabawny efekt. Moją uwagę przykuła wielka dbałość o szczegóły i niesamowita wrażliwość autora. Zachwycił mnie mianowicie opis koncertu kwartetu smyczkowego. Znajdziemy też sporo nawiązań do świata kultury - polskiego "Misia", czy serial "Co ludzie powiedzą". Poznajemy również warte zwiedzenia miejsca i historię grecką, mentalność Greków i ich dosyć niecodzienne podejście do życia. Trafna, dowcipna i w miarach dobrego smaku analiza społeczno-polityczna Greków w wykonaniu autora bardzo mi się spodobała. Ale nam, Polakom też się dostaje! Fabuła została przemyślana w każdym detalu. Nawet najdrobniejsze szczegóły zazębiały się wzajemnie. Zagadka goni zagadkę, autor...

Kasia | 2017-05-05
Przeczytana: 05 maja 2017

"Żona archeologa ma jak w raju, bo z każdym rokiem staje się dla swojego partnera bardziej interesująca."

Godna kontynuacja Ukochanego rodem z piekła. W zasadzie, ta część podobała mi się jeszcze bardziej. Tutaj sprawa morderstwa schodzi na drugi plan. Najważniejsze są perypetie głównych bohaterek (m.in. ich perypetie miłosne). Mam nadzieję, że to nie było ostatnie spotkanie z Betty i Joanną ;)
Solidna dawka humoru, w sam raz na tegoroczną kapryśną majówkę.
Po tej książce oficjalnie dołączam do grona fanów Alka Rogozińskiego.
A mordercą jak zwykle okazał się ktoś początkowo zupełnie niewinny...

"Jak się zepsuje samochód, to podjeżdżasz do warsztatu i ci go reperują. Samolotu nie naprawią w powietrzu, więc musi wylądować. Proste!"
"Obserwując z czułością, jak wzajemnie o siebie dbają i co parę sekund wymieniają się uśmiechami, doszła do wniosku, że oto ma przed sobą przedstawicieli nielicznej grupki osób, które znalazły w życiu swoją drugą połówkę i potrafiły to...

Adrian F | 2018-06-08
Przeczytana: 06 czerwca 2018

Sam główny wątek raczej słaby i nie bardzo wciąga. Pomimo to książkę naprawdę polecam i uważam, że warto ją przeczytać ze względu na świetne wstawki humorystyczne, które autor serwuje na każdym kroku. Lepiej nie czytać w miejscu, gdzie cykliczne parskanie ze śmiechu będzie źle odbierane.