I'll give you the sun

Wydawnictwo: Penguin Books
YA
angielski

Jude and her brother, Noah, are incredibly close twins. At thirteen, isolated Noah draws constantly and is falling in love with the charismatic boy next door, while daredevil Jude surfs and cliff-dives and wears red-red lipstick and does the talking for both of them. But three years later, Jude and Noah are barely speaking. Something has happened to wreck the twins in different and divisive ways . . . until Jude meets a cocky, broken, beautiful boy, as well as an unpredictable new mentor. The early years are Noah’s story to tell. The later years are Jude’s. What the twins don’t realize is that they each have only half the story, and if they could just find their way back to one another, they’d have a chance to remake their world.

źródło opisu: http://www.penguin.com/

źródło okładki: http://www.penguin.com/

MarCyśka | 2015-08-28
Na półkach: Mam! 😍, Przeczytane
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

"Musisz dostrzec cuda, żeby się działy cuda"

Książka od samego początku do końca bardzo wciąga.
Wzruszająca i zabawna, czyli taka, jaka powinna być dobra książka.
Wybitna opowieść o bliźniakach, którzy borykają się z problemami codzienności.
Historia bardzo mi się spodobała i nie mogłam się oderwać od czytania.
Pokochałam charakter Oscara :) Polecam każdemu!

"Tego właśnie bym chciała: chwycić swojego brata za rękę i pobiec z powrotem przez czas, gubiąc kolejne lata jak płaszcze spadające nam z ramion."

Brak mi słów. Natomiast łez mam aż w nadmiarze... Ta historia wdarła mi się prosto w serce, pozostawiła we mnie smutek, żal i mnóstwo innych emocji, które nawet trudno mi nazwać.

Zarówno dla Noaha, jak i Jude świat stał się obcym, wrogim miejscem. Oni dla siebie nawzajem również stali się tacy... Rozdzieliły ich kłamstwa, tajemnice, zazdrość, podłe postępki i związane z nimi poczucie winy. Żadne z nich nie jest już sobą, każde na swój sposób się ukrywa, stara się wtopić w tło. Noah "znormalniał", udaje, że jest podobny do swoich rówieśników, mimo że tak naprawdę wszystkim się od nich różni. Jude wręcz przeciwnie - "zdziwaczała", odsunęła się od świata i stara się być niewidzialna...

"Rzeczywistość miażdży. Świat jest jak ciasny but. Jak to można wytrzymać?"

Nie spodziewałam się tak przepięknej, magicznej, pełnej smutku, ale też...

Kiwi_Agnik | 2016-03-07
Przeczytana: 07 marca 2016

"Umiem rozpiąć powietrze i w nim zniknąć"

Puzzlowa powieść, którą układa się w całość dopiero gdy przeczyta się ostatnią stronę, napisana wybornym językiem pełnym metafor i maksym.

W książce mamy narracje dwuosobową i przyglądamy się światu z perspektywy bliźniaków - siostry i brata.
Wątki są intrygujące, wciągające i pełne niedomówień, a bohaterowie bardzo wyraziście wykreowani.

"Oddam Ci słońce" to gorzko-słodka lektura, o nauce życia, o wyrzutach sumienia, o błędach, wyborach i uczuciach.
Z przesłaniem i przekazem, jak ważny jest szacunek dla drugiej osoby i jak newralgiczna jest lojalność, bo wszyscy borykamy się z tajemnicami.

Każdy kto ma w sobie choć odrobinę wrażliwości i krztę empatii, powinien być tą książką urzeczony.
We mnie wywołała zmysłowe wrażenie, bo czytając ją miałam ochotę szukać kosmicznych śmieci, malować, rzeźbić i skakać z klifu.

Polecam!

mclena | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017

"Jeśli pech wie, kim jesteś, stań się kimś innym."

FENOMENALNA!!!

Brak mi tchu.

To była niesamowita historia. Pokręcona od pierwszej strony - nie byłam pewna czy ta powieść wpisze sie w mój gust, ale ku mojemu sporemu zdumieniu - skradła moje serce. Literatura młodzieżowa ma to do siebie, że wypada bardzo infantylnie, albo znowu zbyt dojrzale. Bardzo trudno jest o taką wypośrodkowana atmosferę, a i trudno też wtedy zaimponować starszym czytelnikom. "Oddam ci słońce" to coś nowego, coś innego, coś bajecznego... Noah swoimi mnogimi metaforami owinął mnie sobie wokół małego paluszka tak, że bardzo żałowałam, że cała powieść nie jest pisana z jego perspektywy. Chyba jeszcze nigdy żaden bohater literacki nie wprowadził mnie w swoją sferę emocjonalną tak perfekcyjnie jak zrobił to on. Jude była równie ujmująca ze swoim zabobonnym podejściem do życia, ale była dla mnie troszkę mniej ciekawa niż jej brat. Dałabym 10 gwiazdek, ale zabrakło mi rozpisania zakończenia dla Noah - te pare...

boziaczek | 2015-11-13

Nie wiem czemu ta książka nie wzbudziła u mnie podziwu, niesamowitych emocji i nie pobudziła mojej wrażliwości. Pomimo wszystkich pozytywnych i rewelacyjnych opinii, "Oddam Ci słońce" nie jest dla mnie jakąś szczególną powieścią. Bardziej przeciętną niż dobrą. Nie potrafiłam poczuć sympatii czy nawet negatywnego uczucia do żadnego z bliźniaków - głównych bohaterów tej historii. Książka składa się przeplatanych relacji Jude i Noah, niestety jedynie relacje dziewczyny były dla mnie zrozumiałe, za to sposób opisywania rzeczywistości przez jej brata był dla mnie niezrozumiały i chaotyczny. Może po prostu to nie jest książka dla mnie.

Olsko_Ulrich | 2016-09-30
Na półkach: Przeczytane, 2016 📚
Przeczytana: 30 września 2016

Jak patrzę na książkę z kategorii "young adult" to niestety od razu wiem, że trzeba się wyciszyć, nie oczekiwać zbyt wiele od tłumacza i przygotować na to, że "spojrzenie tego chłopaka" będzie można poczuć w "każdym zakamarku ciała" (te książki składają się w 99% z takich określeń plus ze śladowych ilości orzeszków ziemnych). No po prostu trzeba być yin yang adult ;)

Nie tym razem. "Oddam ci słońce" jest świetnie napisaną historią, od której naprawdę ciężko się oderwać. Bohaterów da się lubić, nikogo nie zemdli od błyszczących w świetle księżyca słodkich chłopaków i subtelnych, błyszczących w świetle księżyca dziewczyn (ew. od innych rzeczy błyszczących w świetle księżyca), fabuła jest niebanalna, bardzo dobrze się to czytadło czytadłuje. Nie ma bolesnych błędów w tłumaczeniu, nie ma litrówek, ani innych grzechów głównych czy pobocznych w zakresie przekładu - jakkolwiek poważnie to brzmi.

Największy plus za świetny sposób prowadzenia narracji. Książka w ogóle by mnie nie...

andzia12 | 2015-10-05
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 03 października 2015

"Oddam ci słońce" książka o podziale świata między bliźniakami.
Każde jest podobne, ale i różne.
Histoaia Jude i Noaha budzi wiele emocji. Sa trudne tenaty, złożone relacje. Poszukiwanie dobrego kontaktu z matką.
A temu wszystkiemu towarzyszą plastyczne obrazy świata. Każde z głównych bohaterów w ten sposób rejestruje świat.
Jednym słowem NIEZWYKŁA!!!

geena | 2015-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

" - Dasz mi ten rysunek? (...)
- Jak dasz mi słońce, gwiazdy, oceany i wszystkie drzewa, może się zastanowię - mówię, wiedząc, że się nie zgodzi. Wie, jak strasznie chciałbym mieć słońce i drzewa. Dzielimy świat między siebie, od kiedy skończyliśmy pięć lat. Idę na całość: po raz pierwszy władza nad światem jest w moim zasięgu.
- Noah, żartujesz chyba. (...) Okej - ciągnie. - Drzewa, gwiazdy, oceany. Dobra.
- I słońce, Jude.
- No dobra - mówi, co mnie kompletnie zdumiewa. - Dam ci słońce."

Noah nie jest zwyczajnym nastolatkiem. Jest nieśmiały i delikatny, marzy o tym by zostać artystą, bo kocha sztukę. Swój świat traktuje jak płótno, które stopniowo wypełnia barwami życia. Jude jest zupełnie inna. To pełna energii buntowniczka, która lubi ryzykować i zawsze ma wokół siebie mnóstwo znajomych. Odważna i towarzyska, ale jednocześnie bardzo przesądna. Noah i Jude są bliźniakami. Mimo dzielących ich różnic, kiedyś byli nierozłączni. Kiedyś… Czy Noah i Jude będą w stanie pogodzić...

książek: 1951
_Agnieszka_ | 2015-10-10
Przeczytana: 10 października 2015

"Jeśli jedno z bliźniąt się zrani, drugie będzie krwawić".

Noah i Jude to rodzeństwo bliźniacze, które cechuje niezwykle głęboka więź. Potrafią współodczuwać, przenikać się myślami i doznaniami są w pewien nieokreślony sposób zależni od siebie, nie mogą bez siebie istnieć, dlatego rozłąka w ich wypadku może stać się bardzo bolesna, wręcz traumatyczna, natomiast nagły brak porozumienia popycha ich do kuriozalnych zachowań, które na zawsze odmienią ich życie.

"Ona wydziela światło. Ja wydzielam mrok".

Noah to nieśmiały i zamknięty w sobie chłopiec, który przez swą delikatność i lęk nie potrafi nawiązać porozumienia z ojcem, tylko w matce widzi oparcie. Łączy go z nią wyjątkowe zgodność, oboje mają artystyczną duszę, która jednoczy ich w niezwykły sposób. Noah'a wyróżnia wyjątkowy dar, chłopiec potrafi malować w głowie obrazy, tworząc przy tym zupełnie nowy świat, w niezwykły sposób wydobywa z niego piękno, pomijając to, co szare i nieciekawe. Dzięki talentowi, który posiada,...

Artopolosis | 2015-10-21
Przeczytana: 21 października 2015

Wiele o tej książce można powiedzieć, ale na pewno nie to, że jest pusta czy nie ma w niej emocji. Wręcz przeciwnie emocje w niej są tak gęste, że można było je przeciąć.
Nie będę opisywać o czym jest ta historia chciałam tylko napisać czym była dla mnie, a była przede wszystkim spokojem, który delikatnie mnie otulał jak miękki koc, spod którego nie chce się wychodzić. Dała mi wyciszenie, którego potrzebowałam. Z pewnością jeszcze nie raz po nią sięgnę.