Testament mistrza chirurgii

Wydawnictwo: Czytelnik
historia medycyny

Powieść biograficzna o Rafale Józefie Czerwiakowskim - reformatorze medycyny, który nazwany został ojcem chirurgii polskiej.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: archiwum prywatne

Ewa | 2018-05-18
Przeczytana: 16 maja 2018

Trochę mylący tytuł, bo zamiast testamentu mistrza czyli Rafała Czerwiakowskiego, autor opowiada o reformach Akademii Krakowskiej i niewątpliwych zasługach Hugona Kołłątaja. Samego Czerwiakowskiego - znakomitego chirurga, wrażliwego lekarza (co było wówczas rzadkością) i porywczego człowieka - jest tu niewiele, ale za to tło XVIII w. Krakowa i przepychanek cywilno - kościelnych czy ambicjonalnych jest mnóstwo, Książka mimo dość trudnego i stylizowanego na ówczesny języka czyta się szybko. Rzeczywistość w jakiej przyszło chorować obywatelowi dawnego Krakowa czy Paryża była nie do pozazdroszczenia. Warto pamiętać, że dzięki światłym lekarzom i reformatorom nie oglądającym się na pomstujących na "nowe", zawdzięczamy chociażby pojedyncze łóżka w szpitalach :)
Warto.

Katarzyna Paluch | 2015-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Miło poczytać o lekarzu-polaku, wybitnym w środowisku krakowskim, które przeżywało wtedy reformy KEN.
W tekście wiele cytatów z dawnych listów i dzieł, co tylko dodaje smaczku.
Dla mnie niewątpliwym minusem jest brak medycznych szczegółów, autor skupia się na relacjach międzyludzkich i snutych ówcześnie intrygach.
Ciekawe aczkolwiek nie porywające.

Siostra Bez Osierdzia | 2017-09-15

Książka napisana niekiedy trudnym językiem (dużo cyctatów oryginalnych pism i listów z 18 wieku), fabuła nie jest zbyt dynamiczna. Lektura raczej dla pasjonatów historii medycyny na ziemiach polskich. Opowieść o karierze zakonnika-chirurga Czerwiakowskiego, okolicznościach, w jakich przyszło mu żyć i pracować, o powstawaniu ośrodków kształcenia medyków w Polsce i problemami z tym związanymi. Osobiście mnie nie wciągnęła, ale jako pozycję z kanonu literatury medycznej- przeczytałam.

ammit | 2015-11-14
Luiza Misiołek | 2015-11-26