polskie kino

Lata 90. to w Polsce czas nieustannych transformacji. Zmieniła się sytuacja polskiej kinematografii, status twórców filmowych, styl i tematyka ich dokonań. Reżyserzy, wolni od ideologicznych i cenzuralnych ograniczeń, mogli swobodnie wybierać strategie artystyczne. Pojawia się pytanie, czy podobne przeobrażenia nastąpiły w konwencjach budowania postaci i ich prezentacji na ekranie. Książka zawiera analizę wizerunków mężczyzn i kobiet w polskich debiutach filmowych lat 90. Filmy zostały dobrane w taki sposób, aby pokazać różne aspekty obrazowania gender tożsamości płciowej w najpopularniejszych tytułach całej dekady. Poszczególne wizje męskości i kobiecości są interpretowane w odniesieniu zarówno do zjawisk kulturowych, jak i społecznych, obserwowanych w Polsce po 1989 roku.

malame | 2015-01-26
Magda | 2010-11-20