Krzyżowcy t. I-II

Instytut Wydawniczy PAX
1973-01-01
1973-01-01
krucjaty średniowiecze

Wspaniała przygoda, choć nie dla każdego. Mnie urzekło bardzo szczegółowe opisanie wierzenia (zabobony),relacje społeczne, obawy i dążenia ówczesnych ludzi, ale jak ktoś oczekuje książki, w której będą wywijać mieczami na lewo i prawo od bitwy do bitwy, to srodze się rozczaruje.

Początki z książką trudne, jednak z czasem coraz lepiej. Jestem bardziej niż usatysfakcjonowany.

Świetna, porywająca!

Świetna, porywająca!

Język fajny do słuchania i słownictwo. 1 część taka sobie ale 2 już bardzo dobra. Wiele tekstu z humorem ale i dobrym subtelnym punktowaniem zacofania i totalnej obłudy kościelnej. Aktywnej od zawsze do dziś.

Kościół to było i jest zło, ale to moje już prywatne zdanie. W tym akapicie.

Kościół to było i jest zło, ale to moje już prywatne zdanie. W tym akapicie.

Niesamowita.

Niesamowita.

Jedna z moich ulubionych powieści historycznych. Raz za temat wyprawy krzyżowe a dwa za samych bohaterów. Autorka ukazała postacie z krwi i kości które mają wzniosłe i wielkie ideały ale jako ludzie często upadają i grzeszą oraz są małostkowi ale mimo to potrafią w końcu się podnieść i dokonać dzieło do końca. Ponadto przez żywą narracje czytelnik odczuwa trud wyprawy . Styl może jest ciężki ale mimo przyjemnie się czyta

Z trudem przebrnąłem przez pierwszy tom, zacząłem drugi i poległem. Z przykrością, ponieważ miałem nadzieję na dobrą lekturę. Nie podejmuję się oceny

Nie jest to arcydzieło, jak mogłaby sugerować moja ocena, jednak dziesiątka wydaje mi się adekwatna, bo w swojej kategorii, wyznaczonych ramach, jest to książka świetna, wręcz wybitna. Przygoda jest porywająca, wciągająca, mnogość postaci pierwszoplanowych sprawia, że nie sposób się znudzić, osadzona na kanwie wydarzeń historycznych, dzięki czemu wartość edukacyjna jest nieoceniona, wiele pracy musiała poświęcić autorka by odwzorować realia i język. Pokazane zostały także mroczne strony krucjaty, dramaty krzyżowców przedstawione wyjątkowo sugestywnie. Powtarzające się oblężenia nie męczyły dłużyznami, bohaterowie nakreśleni tak, że ciężko traktować ich obojętnie, czasami budzący ambiwalentne odczucia. Barwność opisów sprawia, że z łatwością wsiąka się w powieść i przenosi w odległe czasy, co zdaje się największym walorem powieści.

Absolutna klasyka polskiej powieści historycznej. Polecam

Absolutna klasyka polskiej powieści historycznej. Polecam

Żałuję, że nie trafiłem na Krzyżowców wcześniej. Świetnie napisana, ciekawa fabuła, doskonale wpleciony wątek polski. W książce często pojawiają się również elementy z wierzeń słowiańskich, które moim zdaniem znakomicie wzbogacają obraz ludzi z tamtej epoki.

• Powieść historyczna
  • Historyczne