Le Petit Prince

1 031
9782070513284
francuski
Róża_Bzowa

Le Petit Prince est un garçon aux cheveux d'or et au rire cristallin, qui ne répond pas aux questions qu'on lui pose mais ne renonce jamais à une question une fois qu'il l'a posée. Il habite sur une planète à peine plus grande que lui, l'astéroïde B 612, dont le sol est infesté de graines de baobab. Il possède une rose, née un matin en même temps que le soleil, orgueilleuse et capricieuse, qui...

Il habite sur une planète à peine plus grande que lui, l'astéroïde B 612, dont le sol est infesté de graines de baobab. Il possède une rose, née un matin en même temps que le soleil, orgueilleuse et capricieuse, qui l'accable de reproches.
Il profite alors d'une migration d'oiseaux sauvages pour s'enfuir et visiter les planètes voisines. De rencontre en rencontre, il arrive sur Terre et découvre l'amitié avec le renard. Il apprend avec lui que l'essentiel est invisible pour les yeux et réalise à quel point sa rose lui manque.
Il est temps pour lui de retourner auprès d'elle et d'en prendre soin. Sur le chemin du retour, en plein désert, à mille milles de toute terre habitée, il rencontre un aviateur...
C'est l'aviateur qui va raconter son histoire.

źródło opisu: Gallimard, 2009

źródło okładki: własne

Marlena | 2013-06-01
Przeczytana: 1983 rok

Za każdym razem gdy ją czytam inaczej ją interpretuję i za każdym razem coraz bardziej kocham tą książkę.
Pierwszy raz kazano mi ją przeczytać gdy miałam jakieś 8 lat byłam zła i nie podobała mi się w ogóle....

Grafitowa_ | 2010-05-16

Kiedy czytałam ja w podstawówce myślałam , że jest bezsensu. Jednak kiedy przeczytałam ją całkiem nie dawno zrozumiałam ją. Do tej książki trzeba dorosnąć.

Paco | 2016-07-17
Na półkach: Przeczytane, Synapsa
Przeczytana: 17 lipca 2016

Było sobie Życie. Szczenięce Życie.
Poszło ongiś do lekarza i poprosiło – Proszę mnie zbadać.
Doktor przyjrzał się choremu , a następnie przeprowadził wywiad i badanie przedmiotowe.
- Co Ci dolega ? – zapytał.
- Bolą mnie ludzie – odpowiedziało . Czubek własnego nosa jest dla nich krańcem wszechświata. Nie zdają sobie sprawy, jakie jestem piękne. Ile mam do zaoferowania. Powiem pompatycznie – cierpią na kompleks Boga. Przekłuwają mnie. Siekają . Dźgają. Nie rozumieją.
- Chcesz powiedzieć, że mają kolce ?
- O tak ! Myślę, że one im rosną , gdy dojrzewają. Poważnieją. Nawet więcej. Te kolce, to ich atrybut dorosłości !
- Hmm - zastanowił się lekarz – dam Ci pewien specyfik, po którym zawsze będziesz miał naście lat, choć nie gwarantuję efektu. Poza tym zrobię Ci tomografię, rezonans i USG.
- W jakim celu ? – zaniepokoiło się Życie.
- Żeby wykluczyć, czy nie przyszedłeś za późno – odpowiedział Mały Książę.
Bo to On był lekarzem.

Fene | 2014-04-26
Na półkach: Przeczytane, Lektury

Gdy przeczytałam tą książkę pomyślałam, że autor był pod wpływem alkoholu lub czegoś innego. Naprawdę. Książka jest cudowna. Ciekawie opisana i może sięgnąć po nią każdy. Bez względu na wiek.

Modliszeg | 2015-10-13
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 12 października 2015

"Wiesz, gdy jest bardzo smutno, to kocha się zachody słońca."

"Mały Książę" to lektura posiadająca wiele morałów.
Poznajemy świat z wrażliwym księciem. Autor delikatnie wprowadza czytelników w problemy świata codziennego. Naprowadza na istotne wnioski, prawdy. Obrazuje wartości, którymi kieruje się człowiek dorosły. Nieodłącznym elementem opowieści jest nawiązanie do przyjaźni.
"Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela."
Uczy nas poprawnych więzi z innymi istotami.
"Stajesz się odpowiedzialny za to, co oswoiłeś."
Wskazuje, że należy akceptować wady innych.
"Zrób mi tę przyjemność, uwielbiaj mnie mimo wszystko."
A przede wszystkim nie pomija ważnego tematu samotności, która może nam doskwierać mimo otaczających nas ludzi.
"Wśród ludzi jest się także samotnym."

Z wiekiem zauważamy powiązanie słów autora z naszym życiem.
Owa książka wniosła wiele do historii literatury.

młoda_pisarka | 2014-02-25
Przeczytana: 08 maja 2010

W ŚWIECIE METAFOR I WYOBRAŹNI, PRAWD ZAKLĘTYCH W STRONACH KSIĄŻKI...

Opowieść mojego dzieciństwa, o przyjaźni i miłości. Przeczytanie jej przypadło na dość dziwny okres czasu w moim życiu, kiedy jako mała dziewczynka byłam nieco zagubiona. Dzięki tej lekturze zyskałam przyjaciela w postaci Małego Księcia i kończąc lekturę sama czułam się pewniej.

"A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu". Mały Książę, najpiękniejsza opowieść o poszukiwaniu przyjaźni, bliski jest sercu każdego czytelnika dzięki swojej nieprzemijającej mądrości. Od 1943 roku jest wydawany w milionach egzemplarzy na całym świecie.

Niesamowicie urocza powieść o małym chłopcu, który wyrusza w podróż w celu znalezienia przyjaciela. Według mnie jest w stanie zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających odbiorców.

Booka | 2011-08-11
Przeczytana: 2002 rok

Jedna z ciekawszych lektur szkolnych. Sympatyczna książeczka, którą czyta się szybko i przyjemnie mimo, iż porusza wiele ważnych wartości. Świetnie napisana z przemyśleniami, których się nie zapomina nawet po latach. "mały Książę" ma to do siebie, że można ją różnie interpretować w zależności od tego ile mamy lat, gdy ją czytamy. Na pewno inaczej ją zrozumie dziecko, a inaczej dorosły. Przekonałam się o tym sama, kiedy wróciłam do niej po latach. I mimo, iż czytałam ją już kilka razy cieszę się z zakupionego niedawno własnego egzemplarza.

Śmiało mogę stwierdzić, że "Mały Książę" to klasyk wśród literatury.

Merczelli | 2010-04-10

Gdy czytałam jaą pierwszy raz byłam w gimnazjum - uważałam, że to piękna książka o przyjaźni oraz podróżach chłopca. Natomiast, gdy sięgnęłam po nią ostatnio spojrzałam na tę książkę inaczej - pod kątem filozoficznym odnajdując w niej filozofię życia. Każde dzieło może mieć 2 dna, ale to dzieło można interpretować na wiele sposobów. Sądzę, że kluczem do zrozumienia dzieła jest wiek, bo w zależności od tego ile mamy lat, tak spoglądamy na życie. Polecam gorąco

Nowe stare lektury

Radość pisania – wygraj Moleskine z edycji limitowanej z Szymborską

W tym roku po raz pierwszy marka Moleskine wydaje edycję specjalną upamiętniającą ikonę literatury polskiej, jedną z najwybitniejszych poetek XX wieku, laureatkę literackiej nagrody Nobla w 1996 roku – Wisławę Szymborską.