Pierwsze koty

Cykl: Miętowa (tom 17)
Wydawnictwo: Egmont Polska
Wkp

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura młodzieżowa. To nie jest zwyczajny rok dla Ady. Szesnastolatka, która chodzi do trzeciej klasy gimnazjum, jest bardzo uzdolniona plastycznie, ale nie do końca wie jakie liceum wybrać. Dziewczyna nie ma też wsparcia w swoim chłopaku, Konradzie, który nagle, po wakacjach, zaczął jej się wydawać nieczułym...

To nie jest zwyczajny rok dla Ady. Szesnastolatka, która chodzi do trzeciej klasy gimnazjum, jest bardzo uzdolniona plastycznie, ale nie do końca wie jakie liceum wybrać. Dziewczyna nie ma też wsparcia w swoim chłopaku, Konradzie, który nagle, po wakacjach, zaczął jej się wydawać nieczułym i wiecznie niezadowolonym smarkaczem. To odczucie potęguje jeszcze bardziej fakt, że Ada zaczęła pracować. Opiekuje się małą dziewczynką, której ojciec, wydaje się Adzie ideałem mężczyzny. Nie domiar złego w kręgu znajomych pojawia się tajemniczy Tygrys, który też nie jest dziewczynie obojętny.
Przed Adą trudne zadanie – jak poradzić sobie z własnymi uczuciami, jakie decyzje podjąć, żeby nikogo nie zranić, a także co zrobić, żeby zrealizować marzenia o malarstwie.

źródło opisu: https://sklep.egmont.pl/ksiazki/literatura/p,pierwsze-koty,11258.html

źródło okładki: https://sklep.egmont.pl/ksiazki/literatura/p,pierwsze-koty,11258.html

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5581

Mieć naście lat to nie grzech, ale trudna sprawa

W życiu człowieka następują chronologiczne poszczególne okresy. Każdy z nich jest specyficzny i wyjątkowy. Każdy ma swoje dobre i złe strony. Młodość zwykle wspomina się z nutą sentymentu i żalu, że tak szybko minęła, że już za nami. Wiek lat nastu jest z jednej strony piękny i niepowtarzalny, ale i bardzo trudny. Przechodzimy z dzieciństwa w dorosłość. Uczymy się prawdziwego życia, dojrzewamy, poznajemy co to miłość, pożądanie czy seks. Ale i pojawiają się w naszym życiu różne nowe problemy i wyzwania, a oprócz tego świat kręci się dalej i los ma dla nas różne niespodzianki. Mieć naście lat to naprawdę trudne wyzwanie.

O słuszności poprzedniego zdania przekonała się nie jeden raz główna bohaterka książki Ewy Nowak „Pierwsze koty” - Ada. Lektura wydana w ramach Serii Miętowej opowiada o roku z życia uczennicy ostatniej klasy gimnazjum, która ma zdolności plastyczne. Ada jest zwyczajną nastolatką. Ma starszą siostrę Blankę, wspaniałą mamę i chorobliwie skąpego ojca, chłopaka o imieniu Konrad i burzę emocji, uczuć i przeżyć w głowie. Jej życie toczy się szybko i jest naszpikowanie przeróżnymi wydarzeniami. Nie wszystkie z nich są miłe i przyjemne. Dziewczyna poznaje smak zazdrości, która niejedno ma imię, pierwszej miłości i fascynacji płcią przeciwną. Jej sytuacja rodzinna jest dość nieciekawa i niekomfortowa, a chłopak wydaje się być z każdym dniem coraz dalszy od ideału i mający coraz więcej wad. Jak Ada poradzi sobie z życiem, czy uda jej się dostać do wymarzonej szkoły, wygrać konkurs plastyczny i spełnić swoje najskrytsze marzenia? Odpowiedzi na te pytania dostarczy Wam z pewnością lektura książki, która choć jest adresowana do innej grupy wiekowej bardzo mnie ujęła i zyskała moją sympatię.

Powieść Ewy Nowak to lektura skierowana do nastolatków, rówieśników opisanych na jej kartach bohaterów, którzy przeżywają swoją młodość we współczesnej Polsce i zmagają się z otaczającą ich rzeczywistością. W życiu Ady i jej znajomych nieodłącznym atrybutem jest telefon komórkowy, internet, ale problemy są podobne do tych z jakimi borykało się pokolenie jej rodziców. Pierwsze porywy serca są krótkoterminowe, zwykle nie mające przyszłości, świat nie jest już tak kolorowy jak wydawał się w dzieciństwie. Nauka bywa czasem kulą u nogi, a między przyjaźń wkradają się nieporozumienia i konflikty. Nic w świecie Ady nie jest pewne i stałe, a ona sama czuje, że nastał czas podejmowania ważnych decyzji, które rzutują na przyszłość i za które trzeba brać odpowiedzialność. Ewa Nowak pisze językiem prostym, potocznym czym uwiarygodnia swoją historię. Tak świetnie odzwierciedla środowisko nastolatków jakby sama do niego należała. Książka jest lekka i łatwa w odbiorze. Wydaje się bardzo realna i rzeczywista. Nie ma w niej niepotrzebnej sztuczności, przerysowania poruszanych tematów, akcja biegnie sprawnie i szybko. Ada podobnie jak jej mama to bardzo sympatyczna bohaterka, która od samego początku po prostu daje się lubić.

To lektura o dziewczynie i dla dziewczyn, to książka napisana z kobiecego punktu widzenia, która świetnie podkreśla różnice między płciami, które są widoczne na każdym etapie życia. Nie znaczy to, że nie mogą jej przeczytać mężczyźni. Będzie dla nich idealna, gdy będą chcieli zrozumieć swoje siostry oraz dziewczyny, ich punkt wiedzenia świata, a także to, co im w duszy gra. Tę powieść polecam także i starszym odbiorcom. Może być okazją do podróży w przeszłość i z pewnością wywoła własne wspomnienia sprzed lat. Jeśli powyższymi argumentami jeszcze nie przekonałam Was by sięgnąć po tę książkę, jak i inne lektury z serii do której ona należy to uwierzcie na słowo, że warto przeczytać tę publikację i poświęcić jej jeden wieczór.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Wkp | 2015-08-16
Przeczytana: 16 grudnia 2015

PIERWSZY KONIEC ŚWIATA

Książki Ewy Nowak coś w sobie mają. Świetne pomysły, ciekawy styl, ale także to nieuchwytne coś właśnie, co mnie do nich przyciąga. Jakąś magię. I dużą dozę życiowej prawdy. I tak też jest z „Pierwszymi kotami”.

Ada ma szesnaście lat i uważa, że nic jej w życiu nie wychodzi, a już najbardziej bycie z chłopakiem. Ma talent do rysowania, ale nie potrafi się z tego cieszyć. Konradowi, z których chodzi, wydaje się już być obojętna, ojciec, wojskowy o naturze sknery, człowiek bardziej pragmatyczny, niż samo hasło pragmatyzm, kłócący się z byle powodu i starający zaprowadzić w domu swoistą musztrę, oraz brak kolegów, nie nastrajają jej optymistycznie do życia. Całe oparcie znajduje w siostrze i przyjaciółce, która chodzi już do liceum. Ale wszystko zmienia się pewnego dnia, kiedy z polecenia nauczycielki, Ada zostaje wynajęta do pilnowania dziecka pewnego małżeństwa. Perspektywa zarobków, i to całkiem dużych, jest niezwykle kusząca, nie mniej jednak Hela to...

Ada to szesnastoletnia dziewczyna,która uczęszcza do ostatniej trzeciej klasy gimnazjum jej życie daleko odbiega od bajki.
Ojciec dziewczyny jest tyranem tyranizuje rodzinę
I znęca się nad nią. Przychodzą kłopoty w szkole i z jej chłopakiem
Bardzo lubię miętową serię.
Wspaniała książka,znakomicie
napisana☺ mojej ulubionej pisarki Ewy Nowak...rewelacyjna, świetna lektura na odprężenie, dla relaksu.

Meggie | 2015-09-10

Ada to szesnastoletnia dziewczyna, której życie dalekie jest od bajki. W domu, w którym powinna czuć się dobrze i bezpiecznie rządzi skąpy i wiecznie niezadowolony ojciec, wręcz psychicznie znęcający się nad rodziną. Do tego dochodzą kłopoty w relacjach z chłopakiem oraz w szkole. Zazwyczaj bywa tak, że nawet po najbardziej pochmurnym dniu wychodzi słońce. Czy w życiu Ady zagości szczęście i spokój?

Ewa Nowak jest autorką wielu felietonów, opowiadań, a także powieści kierowanych do dzieci i młodzieży. Jedna z nich trafiła teraz do moich rąk i postaram się wam ją przybliżyć.

Książki z serii miętowej to powieści obyczajowe oscylujące wokół problemów dnia codziennego, radości i smutków – po prostu życia. A jakie jest życie każdy wie – nieprzewidywalne i pełne niespodzianek, niekoniecznie samych dobrych. Cykl skierowany jest do młodzieży i dotyka problemów dla niej istotnych. Mimo, że do nastolatek dawno już nie należę, to książka pochłonęła mnie momentalnie.

Ewa Nowak roztacza...

FannyBrawne | 2017-03-30

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niedawno recenzowałam książkę Ewy Nowak ,,Moja Ananke”. Odnalazłam w niej to, czym autorka zachwycała mnie kilka lat temu, więc nie zwlekałam długo z sięgnięciem po jej kolejną powieść. Wybór padł na ,,Pierwsze koty”, kolejny już tom ze świetnej i bardzo ciepłej Serii Miętowej. Jednak tym razem przeżyłam niemałe rozczarowanie. Przykro mi, że nie dołączę do grona zachwytów nad historią Ady, ale dla mnie to najsłabsza książka Ewy Nowak.

Główna bohaterka Ada to zwykła gimnazjalistka, która interesuje się malarstwem, ma chłopaka Konrada i słabo dogaduje się ze swoją klasą. Jej największym problemem jest ojciec, wojskowy o patologicznej skłonności do skąpstwa. Aby dorobić Ada zaczyna pilnować małej dziewczynki, której ojciec wydaje się być dla nastolatki ideałem mężczyzny. Dziewczyna zaczyna dostrzegać wady Konrada i coraz bardziej się od niego odsuwać. Na horyzoncie pojawia się też trzeci chłopak – Tygrys, znajomy jej siostry, o zdolnościach kulinarnych.

Ewa Nowak ma ciekawy styl,...

W życiu tak już jest, że zawsze musimy zmagać się z jakimiś trudnościami. Nie da się ich uniknąć, a jedyne co można zrobić, to spróbować jakoś im zaradzić. Jednak stawić czoło swoim problemom jest niezwykle ciężko, zwłaszcza gdy cały świat, nagle wali się na głowę.

Ada ma szesnaście lat, a jej życie wcale nie jest takie kolorowe, jak mogłoby się wydawać. Kłopoty w domu, problemy w szkole, a do tego nieciekawa sytuacja z chłopakiem. Dziewczyna czuje się przytłoczona ilością problemów. Ojciec terroryzuje całą rodzinę i śmiało można powiedzieć, że znęca się nad nimi psychicznie. Sytuacja w szkole, też nie przedstawia się zbyt kolorowo, a ciągła presja ze strony nauczycielki, dodatkowo ją deprymuje. Do tego jej chłopak, Konrad, zmienił się nie do poznania. Stał się zimny, oschły i wciąż nie ma dla niej czasu. Ada zaczyna dostrzegać jego wady i powoli uzmysławia sobie, że najlepszym wyjściem z sytuacji, będzie rozstanie. W międzyczasie znajduje dorywczą pracę, która całkowicie wywraca...

Pierwsze koty przeczytałam w kilka godzin i bardzo się zżyłam z historią Ady, była mi tym bardziej bliższa iż niektóre jej problemy znałam z własnego doświadczenia. Książkę czyta się szybko, przyjemnie oraz z prawdziwym zainteresowaniem, losy Ady oraz innych bohaterów absorbują, nie mogłam oderwać się od śledzonej fabuły wiernie kibicując swoim ulubieńcom. Wraz z nimi zastanawiałam się nad światem i postępowaniem innych osób oraz próbowałam zrozumieć czemu postępują właśnie w taki sposób. Z mojej strony duże brawa dla autorki za to, że uczula na wiele rodzajów przemocy, nie tylko fizycznej ale i psychicznej, co jest równie straszne, nie do przyjęcia i niestety przemilczane w wielu sytuacjach. Wielka szkoda. Ewa Nowak w przyjemny i nie nachalny sposób daje nam lekcje, którą warto zapamiętać.

MałaPisareczka | 2015-09-16
Przeczytana: 16 września 2015

Seria Miętowa to wyjątkowy cykl o pięknej Polsce i ciekawych Polakach. To książki zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników, spragnionych wielowątkowej fabuły o wyrazistych bohaterach, których cechy charakteru możemy odnaleźć w każdym z nas. Autorka sprawia, iż przed lekturą - a przede wszystkim po niej - inaczej patrzymy na dany problem. Tak też się dzieje po Pierwszych kotach, czyli siedemnastym miętowym tomie.

Adrianna mogłaby przypominać normalną szesnastolatkę zakochaną do szaleństwo w swoim lubym - Konradzie. Mogłaby, ale przecież nie ma osoby czysto normalnej. Główna bohaterka żyje w domu, w którym skąpy ojciec trzyma każdy grosz twardą ręką, przez co trudno jej, jej starszej siostrze, a przede wszystkim jej mamie normalnie funkcjonować. W pewnej jednak chwili dziewczyny postanawiają zawalczyć o swoje rodzinne szczęście.

Decyzja ta niestety niesie ze sobą trudne do przewidzenia skutki. W pewnej chwili świat Ady wali się w błyskawicznym tempie, a dziewczyna...

Miśka | 2015-10-15
Przeczytana: 15 października 2015

Ada kończy gimnazjum i mimo, iż wydaje się, że wszystko w jej życiu jest w porządku, to jednak nie do końca tak jest. Ojciec znęca się nad całą rodziną, każda rzecz zrobiona inaczej niż ojciec by chciał kończy się długą pogadanką lub kłótnią. Dodatkowo w związku Ady z Konradem zaczyna się psuć, na wierzch wychodzą jego wady, których dziewczyna wcześniej nie dostrzegała. Ada podejmuje również pracę po szkole, dziewczynka, którą opiekuje się Ada nie chce jej zaakceptować, no i jest jeszcze natrętna nauczycielka, która nie daje Adzie spokoju...

Książki Ewy Nowak poruszające szereg współczesnych problemów, jeszcze nigdy mnie nie zawiodły, są niepowtarzane i jedyne w swoim rodzaju. Każdą czytam i stopniowo poznaje kolejne, aktualnie przeczytałam już prawie wszystkie książki serii "Miętowej", aż wierzyć się nie chce, że autorka ma tyle wspaniałych pomysłów, które potrafi przelać na papier i stworzyć tyle wyjątkowych powieści! Niewątpliwie seria "Miętowa" jest jednym z...

Rebecca | 2016-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Znowu młodzieżówka,ale może to i lepiej?
Ada chodzi do 3 klasy gimnazjum.Świata nie widzi poza Konradem-chłopakiem,z którym chodzi od 1,5 roku. W domu ma trudno-ojciec liczący KAŻDY grosz i matka,która powoli zbiera się w sobie by wyzwolić się z pod kontroli męża.Poza tym jest Blanka-siostra,studentka, wspaniała przyjaciółka.
Dziewczyna zaczyna pracę jako opiekuna, odkłada pieniądze. Obserwuje życie, które kręci się wokół niej i przelatuje nie wiadomo kiedy. Często ma ochotę po prostu na moment zniknąć, jednak wszyscy wiemy,że tak po prostu nie idzie i trzeba się ze wszystkim pomału zmierzyć...
Czytając tą akurat książkę z serii "Miętowa" miałam wrażenie,że niektóre sytuacje z powieści przypominały też i moje. Znalazłam tyle odpowiedzi na pytania,które mnie dręczyły. Ta pozycja jest też skarbnicą krótkich cytatów wartych zapamiętania, bo świetnie trafiają do człowieka.Samo życie.

książek: 1907

Kiedy tylko zobaczyłam w zapowiedziach tę książkę nie mogłam przestać o niej myśleć. Wróciły do mnie wspomnienia z wczesnej młodości - rząd kolorowych okładek na półce w bibliotece, poznawanie nowych historii tworzonych przez Ewę Nowak i utożsamianie się z bohaterami. Koniec końców stwierdziłam, że wcale nie jestem za stara na to, by powrócić do serii Miętowej. Dziewiętnaście lat to jeszcze nie jest jakoś specjalnie dużo, choć wtedy ten wiek wydawał mi się bardzo odległy.

Ada chciałaby, by jej życie wyglądało całkiem inaczej. Ma już dość ojca, który wydziela każdy listek papieru toaletowego i gotuje wyłącznie ogromne garnki obrzydliwej gotówki. Konrad, jej chłopak, stał się nagle kimś innym. Nie rozmawiają, nie spędzają razem tyle czasu, ile przed wakacjami i oddalają się od siebie z każdym dniem. W szkole też nie jest tak dobrze, jak mogłoby być. Wychowawczyni ciągle zmusza ją do robienia prac na konkursy plastyczne i wysyła ją do liceum o tym profilu.

Żeby sobie dorobić...